CZK/€ 24.920 -0,18%

CZK/$ 21.909 -0,30%

CZK/£ 29.328 +0,02%

CZK/CHF 26.538 +0,11%

Text: Jana Zámečníková

26. 01. 2016

Akciové fondy: Akciový masakr pokračuje

 


 

Těsně před koncem roku se mohlo zdát, že se rozbouřené trhy relativně uklidnily. Opak byl ale pravdou a problémy ve světě se přehoupl i do ledna 2016. Hned první obchodní den v novém roce došlo k propadu na čínském akciovém trhu o 7 %, který se přelil do zbytku světa, a odstartoval na trzích sestupný trend. Index ICZ pravidelných investic se tak poprvé za 22 měsíců dostal pod hranici 900 bodů na 893,8 bodů. V meziročním srovnání poklesl Index ICZ o téměř 19 %, ve srovnání s prosincem šlo „pouze“ o ztrátu 11,04 %.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

icz-leden

Zdroj: Investujeme.cz

Zprávy z Číny v lednu opět rozhýbaly trhy. Někteří analytici se ale domnívají, že rizika plynoucí z Číny jsou vysoce přeceňována. Pomalejší čínský růst by neměl být pro trhy nic překvapivého ani negativního. „Tento pokles není špatnou zprávou, protože jde o daň za transformaci ekonomiky. Nový čínský růst je nyní zdravější, pevnější a udržitelnější, než ten „vybetonovaný“ z počátku století. V druhé největší ekonomice světa nyní hraje mnohem větší roli domácí spotřeba a služby a to je krok správným směrem,“ komentuje vývoj Petr Vlasák, hlavní analytik TGI Invest. Zda se trhy uklidní a zvyknou si na pomalejší čínský růst, ukáže až čas. Již minulý týden ale trhy reagovaly na údaje o zpomalení hospodářském růstu Číny na 6,9 % v roce 2015 poněkud klidněji a některé čínské akciové indexy dokonce připisovaly jednotky procent.

Tlak na akciových trzích po výprodeji čínských akcií na začátku roku podpořil i pokles cen ropy. Ropa si chvíli pohrávala s hranicí 30 dolarů za barel, až ji nakonec prolomila a otestovala dokonce hranici 28 dolarů za barel. Další pokleszpůsobilo zrušení sankcí vůči Íránu. „Roky sankcí a nízkých investic zřejmě znamenají, že nějaký čas potrvá, než se vše vrátí na úroveň před uvalením sankcí,“ říká Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank, a dodává: „Prognóza na nejbližší období zůstává slabá, ale vzhledem k tomu, že letos už ropa spadla o téměř čtvrtinu a od jednání OPEC 4. prosince o téměř 40 %, očekáváme nyní konsolidaci. Může se stát cokoli, zejména když do hry vstoupí politika, a to zejména nyní, kdy stále více producentů ropy stojí nad propastí.“

Tabulka 1: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 12. 2015 a 20. 01. 2016

Parvest Equity Brazil

–21,6%

HSBC GIF Brazil Equity

–20,2%

ESPA Stock

–19,2%

HSBC GIF Russia Equity

–18,8%

KD RUSSIA, o.p.f., IAD Investments, správ. spol., a.s.

–18,1%

Parvest Equity Latin America

–18,1%

Parvest Equity Russia Opportunities

–17,8%

HSBC GIF BRIC Markets Equity

–17,8%

Parvest Equity Russia

–17,7%

HSBC GIF BRIC Equity

–17,7%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Zatímco kladné výnosy z akciových podílových fondů zařazených v Indexu ICZ bychom v lednu jen stěží hledali, ztráty na prstech jedné ruky rozhodně nespočítáme. Všechny akciové fondy zakončily leden s více či méně významnou ztrátou.

Největší starosti dělá investorům nejistý vývoj cen ropy. Nízké ceny ropy srazily na kolena nejen Rusko, ale i Saudskou Arábii, která dokonce uvažuje o vstupu státní ropné společnosti Aramco na kapitálové trhy.

Desítku nejztrátovějších fondů vedou fondy brazilské. Většina fondů s největší ztrátou je ale zaměřena právě na Rusko a země BRIC, jejich součástí je Brazílie i Rusko. Mezi deset nejztrátovějších fondů se zařadily i fondy investující v Latinské Americe či zaměřené na biotechnologie.

„Obrat v dosavadním vývoji by mohla přinést výsledková sezona, která právě začíná. Pokud by výsledky hospodaření za 4. kvartál minulého roku dokázaly investory přesvědčit, že společnosti jsou v současném prostředí schopny dosahovat solidního hospodaření a mírného růstu, lze očekávat, že stávající cenové hladiny akcií budou dobrou příležitostí k nákupu. Další faktorem, který by mohl změnit sentiment, by bylo zklidnění na trhu s ropou. Stabilizace ceny nad 30 USD za barel by byla pro trhy jasně pozitivním signálem. Uvidíme také, jak se Evropa vypořádá se současným náporem migrantů a souvisejících protichůdných nálad ve společnosti, které začínají ovlivňovat rozložení politických sil i v zemích, jako je Německo,“ uvedl Aleš Charvát, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Loading


Související články

Analýza Amundi: Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech?

Společnost Amundi zveřejnila nový dlouhodobý výhled pro vývoj kapitálových trhů, který pokrývá 43 tříd aktiv a zaměřuje se na investiční perspektivy v horizontu příštích 30 let. Analýza reflektuje hlubší změny v globální ekonomice a naznačuje, jak se může v příští dekádě proměnit struktura výnosů napříč regiony a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2025

TOP 5 zbrojních společností pro diverzifikaci vašeho portfolia

V dnešní nejisté době je obranný a bezpečnostní sektor jedním z nejžádanějších v dnešní nejisté době. Proč? V době globálních konfliktů a rekordních státních rozpočtů na obranu se otevírají dveře společnostem s miliardovými kontrakty, technologickou dominancí a mocí diktovat tempo trhu. Jedná se o odvětví, kde nejistota […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 04. 2025