CZK/€ 25.270 -0,12%

CZK/$ 23.996 -0,20%

CZK/£ 30.303 -0,04%

CZK/CHF 27.152 -0,03%

13. 01. 2015

0 komentářů

Nečekaný obrat. Počet exekucí loni stoupl o 100 tisíc

 


 

Nečekaný obrat. Počet exekucí loni stoupl o 100 tisíc

Praha – Počet exekucí loni po dvouletém poklesu opět výrazně vzrostl. Trend, na který upozornil online deník Aktuálně.cz už v říjnu, nyní potvrdila oficiální statistika ministerstva spravedlnosti za celý rok 2014: Loni bylo v Česku zahájeno 878 609 exekucí, což je o více jak 102 tisíc exekucí více než v roce 2013.

Dosud rekordní z pohledu počtu nařízených exekucí je rok 2011 s počtem 959 tisíc. V následujících letech pak jejich počet klesl na 883 tisíc (v roce 2012) a na 776 tisíc (v roce 2013).

A podle mnoha odborníků byl rok 2011 stropem, který se už nebude opakovat. Ústavní soud totiž postupně vydal několik nálezů omezujících „byznys s dluhy“, tedy snížil možné náklady na advokáty spojené s vymáháním dluhů. V březnu 2012 ministerstvo spravedlnosti také omezilo náhrady těchto nákladů ve svých vyhláškách.

Rok 2014 tedy změnil sestupný trend. „Odpovídá to tomu, co říkáme dlouhodobě, že ze dvou let není možné předpovídat trend,“ říká Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, který na růst počtu exekucí upozornil už loni.

REKLAMA

Exekutoři: Jde jen o výkyv

Nárůst počtu exekucí v roce 2014 je podle Exekutorské komory jednoznačně způsoben novelou vyhlášky advokátních tarifů, jíž ministerstvo spravedlnosti od července dále výrazně omezilo náhrady nákladů u žalob za dluhy do výše 50 tisíc korun. Věřitelé podle mluvčí komory Petry Báčové v první půlce roku spěchali, aby si „sáhli“ ještě na vyšší odměny, a žalovali podle ní i několik let staré pohledávky.

Tento faktor může mít negativní vliv na loňské statistiky, klesající trend se po odeznění této vlny ale podle Báčové vrátí. „Očekáváme, že pokles počtu exekucí bude pokračovat. Sestupný trend je setrvalý,“ říká.

Pohled do statistik za celý rok jí možná dává za pravdu. V posledním čtvrtletí se už situace srovnala s předchozím rokem, přičemž listopad byl jediný měsíc v roce, kdy došlo k meziročnímu poklesu zahájených exekucí, a sice o 11 procent (v říjnu to bylo +6 % a v prosinci +7 %).

Exekutorská komora zároveň upozornila, že statistika ministerstva spravedlnosti se liší od její statistiky skutečně prováděných exekucí, kterou komora zveřejňuje v březnu. Například v roce 2013 tak bylo podle exekutorů skutečně zahájeno 713 tisíc exekucí, ministerská statistika přitom uvádí 776 tisíc.

REKLAMA

Ve statistikách soudů o počtu zahájených řízení totiž není podle Exekutorské komory zohledněna řada důležitých faktorů. „I když soud zahájí exekuci, nemusí už dojít k pověření soudního exekutora k provedení řízení. Třeba proto, že dlužník uhradí dlužnou částku. A musíme vzít v potaz i četné situace, kdy sice dojde k pověření soudního exekutora, ale řízení je spojeno s jinou exekucí, která je proti dlužníkovi již vedena,“ upřesnil prezident Exekutorské komory David Koncz. V neposlední řadě jsou v údajích soudů obsaženy i takzvané latentní exekuce, tedy řízení, která jsou přerušena, například v důsledku konstatování úpadku.

I když se ale čísla ministerstva spravedlnosti a Exekutorské komory odlišují, trend ukazují doposud stejný. Také podle „exekutorské“ statistiky bylo nejvíce nových exekucí v roce 2011 a v následujících dvou letech jejich počet klesal. Dá se tedy předpokládat, že i březnová statistika komory potvrdí, i přes zmíněné odlišnosti, změnu trendu, tedy opětovný růst počtu exekucí v roce 2014.

Potvrzují to i čísla jednoho z největších exekutorských úřadů v zemi. Exekutorský úřad Přerov exekutora Tomáše Vrány loni zahájil 67 783 exekucí, přičemž v roce 2013 jich bylo 61 733.

Bojí se věřitelé teritoriality?

Ministerstvo spravedlnosti zatím vliv „své“ vyhlášky na počet zahájených exekucí vyčíslit nedokáže. „Nemáme k dispozici bližší údaje o struktuře exekucí, zejména potom ve vztahu k takzvaným formulářovým žalobám, na něž byla úprava advokátního tarifu zacílena,“ říká mluvčí ministerstva Jiří Hovorka. Další novelizaci advokátského tarifu v tomto roce ministerstvo nechystá.

„Faktory, které budou hrát nepochybně důležitou roli a které je potřeba brát při interpretaci opětovného nárůstu počtu exekucí v potaz, jsou podle názoru ministerstva spíše charakteru socioekonomického než legislativního,“ dodává Hovorka.

Také Daniel Hůle je ve vykládání dat roku 2014 opatrnější, jasné důvody pro vysoký nárůst nevidí. „Doufám, že za nějaký blízký čas počet exekucí opravdu klesne díky nižším nákladům na právní zastoupení,“ říká Hůle.

Kateřina Procházková ze serveru PoradnaVeritele.cz se domnívá, že k nárůstu počtu exekucí v roce 2014 došlo i kvůli změnám, které politici zvažují v exekutorském podnikání. „Vzestup exekucí je ovlivněn i obavou z připravované teritoriality exekutorů. Ta v posledním roce dělá věřitelům hodně těžkou hlavu,“ říká Procházková. Dodává však, že na objektivnější analýzu roku 2014 si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *