CZK/€ 25.175 -0,04%

CZK/$ 24.398 +0,66%

CZK/£ 30.271 -0,35%

CZK/CHF 26.863 +0,35%

30. 04. 2015

0 komentářů

Pozor. Finanční kouzelníci slibují vysoký výnos bez rizik

 


 

Pozor. Finanční kouzelníci slibují vysoký výnos bez rizik

Praha – Nejsme jako banky, máme pro vás obchod snů – garantovaný sedmiprocentní výnos. Stačí, když nám dáte alespoň sto tisíc korun na dva roky. Přesně takovou nabídku můžete nyní po telefonu dostat od obchodního zástupce projektu Invema.cz. Pokud vás osloví, zpozorněte.

Za projektem stojí loni založená teplická společnost Sainz Group s pětadvacetiletou jednatelkou a základním kapitálem (tedy polštářem pro případný krach) ve výši 200 tisíc korun.

Firma láká na kolektivní investice do nemovitostí, přestože nemá potřebnou licenci od České národní banky. „O společnosti Sainz Group jsme dosud nevěděli, její činnost však prošetříme,“ potvrzuje Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

Jsme transparentní, ale…

„Vysoké úroky můžeme klientům garantovat díky tomu, že jsme nízkonákladová společnost, která peníze klientů s jejich vědomím investuje do nemovitostí. Naše know-how spočívá ve vysoké kvalitě vyhledávání takovýchto investic. Jsme naprosto transparentní ke klientům – vědí, kam se jejich peníze investují,“ říká generální ředitel projektu Invema.cz Pavel Andrt.

REKLAMA

Do kterých nemovitostí tedy firma zatím investovala a o kolik peněz celkově šlo? „Informace týkající se nemovitostí je naším obchodním tajemstvím,“ odpovídá Andrt už bez důrazu na transparentnost.

Na svém webu společnost obecně uvádí, že investice mohou mířit třeba na bytový dům, nemocnici v Africe nebo na nový projekt českého podnikatele. „Neposíláte své peníze do nepřehledných investičních fondů, ani z nich neprofituje pojišťovna,“ láká firma.

„Tvrdit, že jsou lepší než nepřehledné fondy, to je skutečně vrchol drzosti. Běžné investiční fondy jsou vysoce regulované a transparentní, což se o této nabídce rozhodně říci nedá,“ říká k tomu Aleš Tůma, analytik poradenské společnosti Partners, který se zaměřuje na investice do podílových fondů.

„Každá garance je jen tak dobrá, jak finančně silný je ten, kdo ji poskytuje. To by měli mít na paměti všichni, kdo chtějí vysoké výnosy bez rizika. Zvlášť v případě firmy založené před rokem, u níž zatím není dostupná ani jedna účetní závěrka,“ dodává Tůma.

REKLAMA

Nelze to garantovat

Obecně přitom platí, že dosáhnout sedmiprocentního ročního výnosu dnes možné je. „Z webové prezentace není zřejmé, o jaký druh produktu se jedná, ani jaké jsou podmínky jeho poskytnutí. Obecně samozřejmě platí, že vyšší výnos odpovídá vyšší míře rizika,“ říká Bartůšková z ČNB.

„Dosáhnout sedmiprocentního zhodnocení při investicích do komerčních nemovitostí možné je, zejména díky současným nízkým úrokovým sazbám úvěrů při využití pákového efektu. V žádném případě ale seriózní poskytovatel takovéto investice nemůže garantovat návratnost vkladu a zhodnocení,“ zdůrazňuje Petr Zámečník, šéfredaktor serveru Investujeme.cz.

Takováto „garance“ je podle něj účinná pouze do doby, než daný subjekt vstoupí do insolvence a zkrachuje. Zejména u menších společností je toto kreditní riziko značné.

Andrt nicméně trvá na tom, že nabídka jeho společnosti je poctivá a možná i revoluční. „Naším cílem je rozbít nedůvěru klientů vůči kolektivnímu investování přes drobné společnosti, bojovat proti nepoctivému finančnímu poradenství i nízkým úrokovým sazbám pro klienty, které jsou podle nás způsobeny obrovskou nenasytností velkých bank,“ říká.

REKLAMA

Zneužívají jména bank

Firma na svém webu hned několikrát vytváří falešný dojem důvěryhodnosti. Například uvádí, že jejími obchodními partnery jsou Air Bank, Česká spořitelna, Equa bank, GE Money Bank a Raiffeisenbank. Banky ale jakoukoli spolupráci odmítají.

„Společnost se snaží v lidech vzbudit pocit, že uvedené banky patří mezi její obchodní partnery. My s ní ale žádným způsobem nespolupracujeme a proti zneužití našeho jména se budeme bránit právní cestou,“ říká Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank. Také Klára Pačesová z České spořitelny potvrzuje, že s firmou Invema.cz, respektive Sainz Group, banka nespolupracuje a v minulosti ani nespolupracovala.

„Co se týče spolupráce s bankami, hrdě se hlásíme k tomu, že využíváme každý den jejich služeb, a to buď jako zprostředkujících institucí, nebo dočasného odkladiště přebytečných finančních zdrojů,“ argumentuje Andrt. Je tedy jeho firma podle něj obchodním partnerem bank jen proto, že u nich má založený účet? „Pokud nevnímáte uzavření smlouvy o účtu jako vztah dvou obchodních partnerů, my ano,“ odpovídá.

„Už samotné zneužití značek známých bank by mělo být pro lidi varováním, že ani s nabídkou lákavé investice nemusí být vše úplně v pořádku,“ varuje Komjati.

Společnost také na webu tvrdí, že o investované peníze nelze přijít. „U nás máte jistotu, že své peníze dostanete zpět včetně slíbených úroků. Všechny naše vklady a investice jsou pojištěny,“ píše. Ze zákona jsou však pojištěny jen vklady v bankách, záložnách a stavebních spořitelnách. Na investice se peníze z Fondu pojištění vkladů nevztahují.

Podle Andrta jsou pojištěné nemovitosti, do nichž firma investuje. A tím je podle něj splněno, co firma na webu slibuje. Slíbené výnosy každopádně pojistit nelze. Pojišťovna, která by to udělala, by brzy zbankrotovala.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *