CZK/€ 25.295 +0,26%

CZK/$ 24.672 -0,26%

CZK/£ 30.012 +0,10%

CZK/CHF 26.915 -0,30%

07. 05. 2015

0 komentářů

Zaměstnanec není jasnovidec, zastal se NS okradeného řidiče

 


 

Zaměstnanec není jasnovidec, zastal se NS okradeného řidiče

Brno – Nejvyšší soud (NS) se zastal řidiče, jemuž ze služebního auta při vykládce zboží ukradli tržbu schovanou v tašce mezi sedadly. Případ znovu projedná Okresní soud v Šumperku a je pravděpodobné, že šofér nebude muset platit škodu. Původně měl zaměstnavateli uhradit 85 230 korun plus úroky a vysoké náklady řízení.

„Zaměstnanci není uložena povinnost předvídat každý v budoucnu možný vznik škody, a tím vznik škody zcela vyloučit,“ stojí v usnesení NS, které je dostupné v soudní databázi. Pokud zaměstnanec za daných okolností nakrátko ukryl peníze v autě sledovaném kamerou, nechoval se zjevně nepřiměřeně a neporušil podle NS obecnou prevenční povinnost.

Krádež se odehrála v roce 2009 u rampy obchodního centra Vaňkovka v Brně. V tašce bylo skoro 100 000 korun. Dodávka stála na místě určeném pro zásobování, které monitoruje kamera a příležitostně kontroluje bezpečnostní agentura. Řidič se domníval, že riziko krádeže z auta je menší než riziko ztráty, pokud by hotovost pořád nosil u sebe při vykládce zboží.

Podle Okresního soudu v Šumperku řidič porušil povinnost počínat si tak, aby neohrozil majetek zaměstnavatele. Způsobil tedy škodu z nedbalosti, za kterou odpovídá do 4,5násobku svého průměrného měsíčního výdělku. Verdikt potvrdil Krajský soud v Ostravě.

REKLAMA

NS však dospěl k jinému názoru. Zaměstnanec je obecně povinen zachovávat při plnění pracovních úkolů vždy takový stupeň pozornosti, který po něm lze vzhledem ke konkrétní časové a místní situaci rozumně požadovat a který zabrání škodám, nebo aspoň omezí jejich riziko. Povinnost však neplatí absolutně a měřítkem nemůže být samotná skutečnost, že ke škodě i přes přijatá opatření nakonec došlo.

„Žalovanému jistě lze vytýkat, že jím zvolené opatření nebylo zvoleno vhodně, protože nezabránilo odcizení inkasovaných finančních prostředků. Obdobně by ale bylo možné argumentovat v případě ztráty peněženky s tržbou, kterou zaměstnanec nosil u sebe, tím způsobem, že ji mohl zanechat ve vhodném úkrytu ve vozidle, a ke ztrátě by nedošlo,“ rozhodl NS.

Okresní soud v Šumperku případ podle databáze InfoSoud znovu projedná 27. května.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *