CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 +100,00%

Text: Jan Valášek

29. 10. 2013

0 komentářů

Analýza fondu: ČSOB Český Akciový (PX)

 


 

Jste typem investora, který je vázán na rodnou hroudu? Některé investiční teorie říkají, že člověk by měl své prostředky spravovat pouze v prostředí, které velmi dobře zná. Tím pádem se pro spoustu domácích investorů nabízí zaměření na akcie obchodované na BCPP (Burza cenných papírů Praha). I přes zařazení ČR mezi rozvinuté trhy společností STOXX, se ale stále jedná o trh s velmi nízkou likviditou a minimálním objemem obchodů.

Fond ČSOB Český Akciový byl založený v říjnu roku 2010 a v současné době spravuje zhruba 250 mil. Kč. To je na akciový fond, byť takto zaměřený, stále velmi málo. Díky pasivní správě to ovšem není závažný problém.

ČSOB Český Akciový je v tuto chvíli jediný fond pasivně kopírující index pražské burzy PX. Donedávna mu byl „konkurentem“ Volksbank PX-Index-Fonds, který byl ovšem 17. prosince 2012 uzavřen z důvodu nedosažení zákonem požadované hodnoty obejmu spravovaných aktiv. Za další soupeře se svým způsobem dají považovat ještě ING Český akciový fond a KB akciový z dílny Komerční banky. Oba dva jsou ovšem svou správou a strategií odlišné.  

Tabulka 1: Základní data fondu ČSOB Český Akciový (PX)

Základní data (23.10.2013)

Správce fondu

KBC AM

ISIN

BE6224091866

Typ fondu

akcie – Česká republika

Vznik fondu

05. 10. 2011

Velikost

249,5 mil. CZK

Zdroj: ČSOB

Portfolio a strategie fondu

V případě ČSOB Českého Akciového se jedná o pasivně spravovaný indexový fond. Toto označení je uvedeno i ve statutu fondu, a tím pádem je možnost dle zákona o kolektivním investování zastoupení cenného papíru jednoho emitenta až do výše 20 % oproti standartním 5 %. Váha pouze jednoho titulu může být zvýšena až k 35 %, a tak není problémem dosáhnout současného složení indexu PX, který je tvořen hlavně energetickým gigantem ČEZ, finančními společnostmi Komerční banka, Erste Group Bank, Vienna Insurance Group a Telefónicou. Ostatní tituly jsou svou tržní kapitalizací zanedbatelné, a proto pouze 5 titulů tvoří skoro 90 % indexu, potažmo fondu.

Graf 1: Složení indexu PX a přibližně fondu ČSOB Český Akciový (PX)

csob-cesky-akciovy-01

Zdroj: BCPP, data platná k 24. 10. 2013

Ostatní dva fondy jsou již mnohem lépe diverzifikované, což je dáno odlišnými strategiemi. KB akciový spravuje zhruba 45 % svého portfolia v ČR a více se přizpůsobuje indexu PX, přičemž značně podvažuje ČEZ. Oproti tomu ING český akciový fond má dle limitu min. 51 % portfolia v ČR, rozložení oproti indexu PX je ale značně odlišné.

Co nám říká statistika

Díky pasivní správě je nákladovost fondu cca 1,4 % v podobě TER, to je samozřejmě o mnoho nižší číslo než téměř 2,5 % TER zmiňovaných konkurentů. I tak je fond ale velmi drahý např. v porovnání s běžnou nákladovostí ETF fondů nebo přímým nákupem akcií – samozřejmě při vyšším objemu peněžních prostředků.

Všechny tři fondy jsou dle mého názoru velmi předražené a řádově 30× větší fond než oba dva ostatní zmiňované, ING Český akciový, je dokonce nejdražší.

Graf 2: Vývoj investice ve fondu ČSOB Český Akciový (PX) v CZK

csob-cesky-akciovy-02

Zdroj: ČSOB

Každý, kdo alespoň mírně sleduje dění na akciových trzích, jistě zaznamenal mizérii českých akcií. Porovnání výkonnosti s jeho konkurenty zaměřenými na oblast evropských rozvíjejících se trhů lze provést např. prostřednictvím serveru Analizyonline.com, který nedávno rozšířil svou působnost na poskytování zpravodajství i z kapitálového trhu České republiky. Zmíněnou kategorii poráží ČSOB Český Akciový (PX) na horizontu 1 roku o 1 p.b., za třetí čtvrtletí roku 2013 ho hlavně díky růstu finančního sektoru porazil o více než 4 p.b..  

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu ČSOB Český Akciový (PX) v CZK

ČSOB Český Akciový (PX)

1 měsíc

4,20%

3 měsíce

9,98%

6 měsíců

5,56%

1 rok p.a.

5,11%

2 roky p.a.

5,08%

od založení p.a.

5,18%

Zdroj: ČSOB, data platná k 23. 10. 2013

Celkové hodnocení

Leták fondu láká investory na nejvyšší dividendový výnos českých akcií v celém středoevropském regionu, a také na potenciál silné provázanosti ČR s německou ekonomikou. Ten tady sice je, ale nejsem přesvědčený, že dominuje právě u zmiňovaných společností. Navíc současná situace na energetickém trhu nenahrává růstu ČEZu, finanční sektor pro mě zůstává otázkou.

Fond je vzhledem k jeho povaze velmi drahý. Dnešní malý exkurz do světa možností správy peněz v českých akciích pro drobné investory tak můžu zakončit jedině výrazným nedoporučením nákupu fondu ČSOB Český Akciový (PX).

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *