V dnešní části seriálu o instrumentech technické analýzy si ukážeme jak v grafu poznat a obchodovat dvojité vrcholy nebo dvojitá dna. Jedná se o tzv. cenové formace v grafech. To znamená, že pro jejich identifikaci není zapotřebí jakýkoliv ukazatel.
Formace je možné pozorovat na grafech s libovolným časovým rámcem obchodování (time frame). Dna a vrcholy jsou odrazem aktuální psychologické situace na trhu. Psychologickou situací myslíme stav, kdy cena vytvoří vrchol či dno na cenovém grafu, ze kterého vzejde korekce, a poté nové dno či vrchol nepřekoná. Tím míníme, že obchodníci nechtějí akceptovat vyšší cenu, a tudíž může dojít k otočení trendu.
Dvojitý vrchol
Na grafu vidíme část březnového grafu GBP/USD s time frame 4 hodiny. Stoupající trend trhu je znázorněn žlutě. Šipka na grafu ukazuje nové high (nový vrchol). Po takovýchto pohybech trh většinou dělá korekce, důvodů může být více. Trh reaguje na fundamentální zprávy, obchodníci mohou vybírat své zisky atd..
Trh skutečně provedl malou korekci ceny. Poté se znovu pokusil předchozí high (nový vrchol) prorazit, ale to se však nestalo (viz. šipka pokus o proražení) a zamířil směrem dolů. Trh, respektive obchodníci už nechtěli spekulovat na další růst. Tímto se vytvořila formace dvojitý vrchol.
REKLAMA
Vstup do pozice
Nyní při potvrzení dvojitého vrcholu budeme čekat na úsečku, která má nižší close než open. Na grafu se nám taková úsečka vykreslila hned poté, znázorněno šipkou vstup do trhu prodejem příslušného lotu měnového páru GBP/JPY pod low úsečky.
Poznámka: Pro znázornění vstupních úseček používáme sloupcový graf, kde jsou patrné hodnoty OHLC (open, high, low, close – otvírací, maximální, minimální a zavírací cena).
Kdybychom podle obchodního plánu posouvali stop-loss, mohli bychom vystoupit na hodnotě znázorněné výstup z trhu se ziskem kolem 32 000 Kč s obchodováním 1 lotu.
Poznámka: Konkrétními metodami stanovení stop-lossu a všech potřebných výpočtů pro obchodování se v tomto článku zabývat nebudeme.
REKLAMA
Dvojité dno
Dvojité dno je analogicky obrácený dvojitý vrchol. Stejné podmínky jako v případě dvojitého vrcholu aplikujeme na dvojité dno (stejný měnový pár, stejný časový ráme, stejné období). Na grafu jsme podle stejných podmínek identifikovali dvojité dno. Znázorníme si úsečku pro vstup (hledáme úsečku, která bude mít vyšší close než open). I zde bychom vystoupili z trhu se ziskem a to zhruba s částkou 30 000 Kč s obchodováním 1 lotu.
Aby vše nevypadlo tak jednoduché, tak formace dvojité dno a dvojitý vrchol může také přejít ve trojité dno a trojitý vrchol.