Hypoteční krize a její vliv na podílové fondy
Evropská asociace EFAMA (The European Funds and Asset Management Association) společně s Mezinárodní asociací investičních fondů (IIFA) prezentovala statistiky o vývoji a objemu aktiv spravovaných investičními fondy v posledním čtvrtletí loňského roku. Zveřejněná data obsahují souhrnné údaje od 44 národních asociací, mezi nimiž nechybí ani Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).
Zveřejněné statistiky přináší zajímavý obraz o chování investorů z různých částí světa reagujících na zvraty na kapitálových trzích, přináší přehled o celkových objemech prostředků investovaných prostřednictvím podílových fondů a zobrazuje strukturu "oblíbenosti" jednotlivých typů podílových fondů.
Celosvětový objem aktiv spravovaných investičními fondy mezikvartálně poklesl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007 o 2,2 % na 17,8 bilionů eur. Důvodem byla již tolikrát zmiňovaná krize na trhu hypoték ve Spojených státech, která negativně ovlivnila výkonnost většiny fondů, na což reagovala část investorů vlnou odkupů svých podílů.
Nicméně i přes nepříznivý vývoj na kapitálových trzích v posledních dvou čtvrtletích loňského roku se podílovým fondům podařilo v roce 2007 zvýšit objem spravovaných aktiv o 7,9 %.
Graf 1: Objem spravovaných aktiv
REKLAMA
Měřeno lokálními měnami došlo téměř u všech investičních fondů ve sledovaných zemích během 4. čtvrtletí k odlivu kapitálu. Pouze u amerických investičních fondů vzrostl jejich objem o 0,9 %. Nicméně při přepočtu na euro došlo i u fondů denominovaných v amerických dolarech vinou oslabení dolaru vůči euru ke snížení objemu aktiv o 2,8 %.
Graf 2: Vývoj objemu aktiv ve 4. kvartálu 2007 z geografického hlediska (údaje v miliardách euro)
REKLAMA
Investorskou aktivitu v 4. čtvrtletí vyjádřenou jak v lokálních měnách, tak přepočítanou na eura, zobrazuje graf číslo 3. Ve Spojených státech a Kanadě je patrné, že klienti svá aktiva v období poklesu na trzích spíše přesouvali z rizikových fondů do fondů s menší volatilitou (fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy), kdežto evropští a asijští investoři šli spíše cestou zpětných odkupů a alokování prostředků mimo trh podílových fondů. Rozložení aktiv podle typu investiční strategie fondu se zahrnutím všech regionů zobrazuje graf číslo 4.
Graf 3: Přesuny prostředků mezi jednotlivými druhy podílových fondů (4.Q 2007)
Graf 4: Rozložení aktiv podle druhu fondu
REKLAMA
I přes určitý odklon investorů od rizikovějších investic tvořila aktiva akciových fondů na konci loňského roku 48 % všech prostředků spravovaných podílovými fondy. Druhé a třetí místo v pomyslném žebříčku obsadily fondy peněžního trhu (19 %) a dluhopisové fondy (16 %). Balancované a smíšené fondy se na celkových aktivech podílely z 10 procent.
Celkově na světových trzích, podle statistik výše uvedených asociací, působilo ke konci loňského roku 66 350 podílových fondů, z nichž plných 41 % bylo akciových, 20 % dluhopisových a 21 % smíšených. Fondy peněžního trhu sice tvořily pouhých 5 %, avšak objem spravovaných aktiv tvořil téměř pětinu všech prostředků zhodnocovaných prostřednictvím podílových fondů.
Graf 5: Tržní podíl investorů na celkových aktivech fondů
Poslední graf číslo 5 zobrazuje, jakým způsobem se na prodeji podílových fondů podílí jednotliví investoři z různých regionů. Největší podíl, podle očekávání, zaujímají investoři z euroatlantické oblasti. Podílníci z Evropy a Spojených států amerických vlastní ve fondech téměř 80 % všech spravovaných aktiv.