Pokles akciových trhů z pohledu technické analýzy
Pohledem na aktuální dění na trzích by bylo možné si myslet, že ano. Březnová minima Dow Jones indexu na úrovni +/- 6 440 bodů se dnes zdají již velmi vzdálená a jak naznačují některé makro ukazatele (v US i v Evropě), zlepšení se přeci jen dostavuje. Celkové klima včetně důvěry spotřebitelů se zlepšuje – důležitý ukazatel, neb celý systém tzv. “hospodářského růstu“ stojí a padá na spotřebě. Ta jde ruku v ruce s kupováním si mnoha věcí, na které člověk nemá, a z toho plynoucí zadlužování.
Zcela stejné je chování vlád – dluhů hospodářsky rozvinutých zemí dosahuje již takových astronomických částek, že jen bezbřehý optimista či Neználek ještě může věřit tomu, že budou někdy splaceny. K čemu to v globálu může vést, je samostatná kapitola. Zjednoduším to do jedné věty – dle mne dlouhodobě neudržitelný postoj nebo chcete-li přístup k hospodaření domácností, krajů, států. I třeba z toho důvodu, že zdroje surovin jsou konečné. Vraťme se však k trhům.
Obr. 15: Vývoj indexu DJIA – týdenní graf |
Aktuálně jsme dosáhli od březnového minima již 50% zhodnocení měřeno DJIA a to během 25týdnů. Opravdu je všechno tak skvělé? Problémy z minula vyřešeny? A co když jde jen o korekci dlouhodobého downtrendu? Podívejme se na následující obrázek 15.
Předkládám jej především, abych ukázal možnosti technické analýzy (TA) – zda lze jejím prostřednictvím “číst trh“. V grafu je vyznačena silná bear divergence. Za povšimnutí stojí též typy svící ve vrcholech – tzv. doji.
Bear divergenci lze jednoduše definovat jako stav, kdy cena dosahuje nových maxim, zatímco indikátor (zde trendový MACD) tato nová maxima nepotvrzuje. Naopak klesá. Čím je divergence mezi cenou a indikátorem strmější, tím může být takový signál významnější. Stejně tak signál nabývá na svém významu dle timeframu, na kterém se vyskytne. Zde máme týdenní graf – tedy dlouhodobější signál. Co následovalo, je známo. Že se trh zřítí o 55 % dolů – to samozřejmě na začátku nikdo nevěděl, nicméně signál (= varování) tu byl!
Nehodlám zde obchodovat na “pravé straně“, počítat kolik se mohlo vydělat potenciálně na shortu, atd. Ukazuji, jak lze používat TA – její písmo je jiné a k jeho čtení to chce trochu praxe získané sledováním grafů. V pravé části grafu je zachyceno březnové minimum a opět stojí za povšimnutí typy svící plus fakt stejného týdenního low. Takováto formace se objevuje v obratových fázích trhu. Ale pozor – obratová fáze i pro korekce nikoliv jen obraty trendu.
Ve svém článku “Propadne investice pod nominální hodnotu?“ ze dne 25. 3. 2009 jsem uváděl tabulku č. 18 – Velikost propadu kapitálového účtu pod svůj nominál během prvních 24 měsíců dlouhodobé periody s počátkem v období 12/1993 – 10/2008 a 1/2000 – 10/2008 při jednorázové investici. Pokud se na ni podíváte a trochu ji prostudujete, při pohledu na graf (Obr. 15) zjistíte, že propad investice pod svoji nominální hodnotu o víc jak 40 % během prvních 24 měsíců (říjen 2007 – září 2009) investice je ze statistického hlediska anomálie a lze předpokládat, že dojde k jejímu narovnání, což se nakonec stalo. Proto není od věci mít přehled o historickém chování trhu – co je běžné, co ojedinělé a co už je naprostá anomálie. Ještě dodám, že tabulka byla vytvořena v listopadu 2008, proto její poslední období je 10/2008, na Investujeme.cz byl tento materiál zveřejněn v březnu 2009.
V pokračování k tomuto článku se podívám právě na období březnového minima (dosavadního ?) z pohledu TA a taktéž nabídnu pohled – jde o obrat nebo o korekci downtrendu z července 2007.