CZK/€ 25.145 +0,68%

CZK/$ 22.762 +1,00%

CZK/£ 29.609 -0,26%

CZK/CHF 26.746 +2,04%

Text: Miloslav Šimek

24. 01. 2008

Vlastní důchod

 


 

Už dlouho se vedou diskuse na téma důchodová reforma. Jejich výsledek by se zatím dal shrnout jako "dohodly se, že se dohodnou" a čas zatím plyne. Čekání lidí na pokyn shora je ztrátou času, neboť čím dříve začneme, o to dříve lze odejít do penze.

Fakta jsou poměrně jasná. Za posledních 13let poklesl poměr starobního důchodu k čisté mzdě na hodnotu 52,3%, viz. tab. 1.

Demografický vývoj stárnutí lidí v ČR je nepříznivý stejně jako v celé Evropě. Další skutečností je i prodlužování průměrné délky života lidí, což má za následek růst sociálních výdajů z rozpočtu.

Stát zatím – v zájmu udržení důchodového systému – posunul pouze věkovou hranici pro odchod do starobního důchodu. Je zřejmé, že s blížícími se odchody silných ročníků do penze, bude tato úprava nedostatečná a stát, resp. politici budou muset lidem říci pravdu.

Ti uvážlivější na to nemusí čekat a dost možná, že již převzali iniciativu do vlastních rukou. Ale mají představu o tom, kolik by měli mít na svém osobním důchodovém účtu?

Předpokládejme tyto podmínky: průměrná délka života mužů 75let, žen 80let, průměrná inflace 2,8%, roční zhodnocení prostředků 7% v době akumulace kapitálu, měsíční výplata renty s každoroční valorizací o inflaci, pokles poměru důchod/čistá mzda na 30% v době pobírání penze, roční zhodnocení prostředků v době vyplácení renty 4,5%, průměrná výše starobního důchodu (dle ČSÚ) za rok 2005 činí 7.728,-Kč. V následujících tabulkách jsou zachyceny situace pro lidi ve věku 30 a 35let.

Tyto částky lze považovat za minimální velikost osobních účtů, které zajistí dle zadaných podmínek lidem úroveň, jako kdyby dnes pobírali průměrnou penzi 7.800,- Kč s tím, že od státu by pobírali penzi 30% čisté mzdy, zbytek do 52,3% by si dorovnávali z osobních účtů.

Poslední sloupec v každé tabulce poskytuje náhled o tom, s jakou měsíční úložkou lze toto realizovat. První částka odpovídá konstantní platbě po celou dobu akumulace kapitálu, druhá pak částku pro první rok s tím, že je každoročně valorizována o hodnotu inflace. Pro správné pochopení je nutné uvažovat s časovou hodnotou peněz vzhledem k současnosti.

Doufám, že tato čísla pomohou některým zodpovědět si otázku položenou v úvodu. Každý poradce může mít svůj vlastní pohled na dosahované roční zhodnocení prostředků, poměr důchodu k čisté mzdě apod.

Tento článek si však klade za cíl především ukázat určitou reálnou minimální výši svého osobního účtu tak, aby klient měl realističtější přehled o tom, co mu jeho výše v penzi umožní, co si bude moci dovolit a nakolik to koresponduje s jeho představou, kterou v něm mohlo vyvolat oblíbené "Představte si, pane Novák, jak si budete užívat milionu v důchodu…" z úst prodejce.

Závěrem jen dodávám, že částky jsou bez jakýchkoliv daňových srážek – neboť cest k realizaci bude takřka stejně jako poradců a změn daňových zákonů za tu dobu asi tolik, kolik se vystřídá ročních období.

První článek ze tří najdete zde.
Druhý článek pak je tady.

Loading


Související články

Index českého investora CII750: Fondy pod tlakem – pokles akciových trhů ovlivnil jejich výkonnost

První čtvrtletí letošního roku přineslo průměrnému českému investorovi zhodnocení v podílových fondech pouze ve výši 0,35 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Slabá výkonnost fondů byla převážně důsledkem výrazného poklesu akciových trhů a zvýšené nejistoty spojené s celní politikou Spojených […]

Text: Redakce

04. 04. 2025