CZK/€ 25.080 +0,28%

CZK/$ 21.849 -0,80%

CZK/£ 29.202 +0,22%

CZK/CHF 26.924 -0,04%

Text: Petr Zámečník

24. 09. 2010

Co spojuje rizikové a kapitálové životní pojištění?

 


 

Rizikové životní pojištění nevytváří kapitálovou hodnotu. To je první častý velký mýtus o pojištění. Vytváří. Jen ji nedává klientovi. Pojišťovna stanoví pojistné u rizikového životního pojištění na základě průměru přirozeného pojistného. A to se vyvíjí s věkem pojištěného.

Přirozené pojistné vychází z pravděpodobnosti smrti klienta podle úmrtnostních tabulek a z pojistné částky. Zřejmě není překvapivé, že starší lidé mají obecně vyšší pravděpodobnost, že zemřou, než lidé mladí. Tomu odpovídá i přirozené pojistné, které s věkem při zachování stejné pojistné částky roste.

Ovšem pojišťovna při sjednání pojistné smlouvy na určitou dobu klientovi sdělí jedno pojistné, které bude platit po dobu trvání smluvního vztahu. Toto „průměrné pojistné“ vychází z průměrné pravděpodobnosti smrti pojištěného v době trvání smlouvy. Klient tak nejprve platí více, než by odpovídalo jeho rizikovosti, následně se situace otočí a začne platit méně, než by odpovídalo jeho riziku.

A co se děje s prostředky v rizikovém životním pojištění? Pojišťovna strhne přirozené pojistné a zbytek uloží do rezerv, které zhodnocuje. Už při výpočtu pojistného může kalkulovat i s výnosy rezerv a o to může snížit pojistné pro klienta. V okamžiku, kdy začne být průměrné pojistné nižší než přirozené, doplácí z dříve vytvořených rezerv do výše přirozeného pojistného. Princip obdobný s kapitálovým pojištěním.

V čem se tedy rizikové a kapitálové životní pojištění liší? Rozdílů je dostatek. V prvé řadě u kapitálového pojištění pojišťovně zpravidla nestačí, aby klient platil průměrné pojistné, ale požaduje, aby určitou část pojistného spořil navíc. A v tom se objevuje prostor pro poplatky a další náklady, které si může pojišťovna uhradit.

REKLAMA

U rizikového pojištění ví klient, za co platí. Nemůže se stát, že by pojišťovna změnila cenu rizika v průběhu trvání smlouvy a chtěla po klientovi více peněz. U kapitálového si přirozené pojistné strhává průběžně – a klient nemá moc šancí zjistit, zda riziko zdražila či nikoli.

Nevýhodou rizikového životního pojištění je, že i když se pojišťovně podaří rezervy zhodnotit více, než kolik započítala do pojistného, klientovi peníze nevrátí.

Loading


Související články

Jaká je lhůta pro uplatnění životní pojistky po úmrtí blízkého?

Úmrtí blízkého člověka přináší kromě emocionální zátěže i řadu administrativních povinností. Jednou z nich je vyřešení životního pojištění zemřelého, které není součástí dědictví, ale řídí se určením takzvané obmyšlené osoby ve smlouvě, případně zákonem. Oprávněné osoby mají na uplatnění nároku na pojistné plnění 10 let od úmrtí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 02. 2025

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024