CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +100,00%

15. 05. 2014

0 komentářů

Daňoví poradci: Klasické nemocenské se OSVČ nevyplatí. Finančně výhodnější je jeho simulace pomocí komerčních pojištění

 


 

„Nabídka komerčních pojišťoven je podle mého názoru variabilnější a praktičtější. Nemocenské dostane zaměstnanec i OSVČ až od patnáctého dne nemoci. Ovšem zatímco zaměstnanci platí prvních 14 dní náhradu mzdy zaměstnavatel, OSVČ nedostane nic,“ upozornila daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision.

Nemocenské činí 60 procent denního vyměřovacího základu. Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje 70 procent denního vyměřovacího základu.Výši nemocenského pojištění si nemůže OSVČ zvolit, odpovídá placeným zálohám na sociální pojištění. Zálohy na sociální pojištění je možné libovolně zvyšovat a tím platit i podstatnější částky za nemocenské. Navýšit si pouze nemocenské pojištění bez sociálního však není možné – v takovém případě by jen vznikl přeplatek na nemocenském pojištění.

„Zaměstnanec s platem 30 tisíc dostane náhradu mzdy a od 15. dne nemoci každý kalendářní den 512 korun, což odpovídá celkové měsíční částce kolem 15 tisíc korun. Aby měla OSVČ obdobnou nemocenskou, musela by na nemocenské pojištění platit 690 korun měsíčně, což zároveň znamená povinnost platit zálohy na sociální pojištění ve výši 8760 korun, celkem 9450 korun měsíčně. Myslím, že za roční částku 113 400 korun by v komerčních pojišťovnách dostal podnikatel nadstandardní pojištění přímo na míru,“ vypočetla Blanka Štarmanová.

Nejde o žádné znevýhodnění pro OSVČ, takto určené pojistné přesně odpovídá částce, kterou platí na sociální pojištění zaměstnanec a zaměstnavatel z platu 30 tisíc korun. Ovšem podnikatel, který měsíčně fakturuje 30 tisíc a nemá žádné další výdaje, si uplatní výdaje paušálem a vyjde mu povinnost platit pouze minimální zálohy na sociální pojištění včetně nemocenské.

„OSVČ platící minimální nemocenské pojistné 115 korun měsíčně dostane od 15. dne nemoci každý den 89 korun. Když by tedy chtěla návratnost ročního nemocenského pojištění, musela by stonat alespoň měsíc. To si může dovolit jen málokterý živnostník,“ míní Blanka Štarmanová. „Nemocenské se proto vyplatí jen u dlouhodobých nemocí a hlavně u peněžité pomoci v mateřství, kterou rodič pobírá hned od prvního dne nástupu na mateřskou a v případě zaplaceného minimálního pojistného dostane 104 korun denně.“

REKLAMA

Pokud se podnikatel rozhodne nemocenské pojištění simulovat životním pojištěním od soukromých pojišťoven, může si až o 12 tisíc korun ročně snížit základ daně. Slevu uplatní v daňovém přiznání s povinnou přílohou čítající potvrzení o zaplacení příspěvků na soukromé životní pojištění vydané pojišťovnou. Slevu může využít i zaměstnanec v ročním zúčtování. Aby mohl pojistník snížení základu daně až o 12 tisíc korun uplatnit, musí splnit několik podmínek plynoucích ze zákona o dani z příjmů.

„Pojistník musí být zároveň také pojištěným. Musí se jednat o pojištění pro případ dožití, smrti nebo dožití, nebo o důchodové pojištění. Smlouva musí být uzavřena minimálně na dobu pěti let a nejdříve smí skončit v roce, kdy se pojištěný dožije 60 let. U pojistné smlouvy s pevně danou pojistnou částkou pro případ dožití s pojistnou dobou pět až 15 let musí být sjednaná pojistná částka alespoň 40 tisíc korun, při delší pojistné době pak alespoň 70 tisíc korun,“ vyjmenovala Blanka Štarmanová z TaxVision.

V případě nedodržení podmínek, například při předčasném ukončení smlouvy, je poplatník povinen slevu na dani „vrátit“ a dodanit. „V daňovém přiznání za rok, kdy byly podmínky porušeny, uvede uplatněné slevy jako příjem podle §10,“ doplnila Blanka Štarmanová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Pracující důchodce

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023

zvýšení odvodů OSVČ

Co přinese růst povinných odvodů OSVČ?

Povinné odvody OSVČ jsou povinné platby sociálního a zdravotního pojištění, které platí podnikatelé dle výše svých příjmů. Přitom při nízkých příjmech a při podnikání na hlavní činnost je nutné mít zaplaceno alespoň minimální výši těchto odvodů, která je daná zákonem. Nedávno představená reforma by měla ale přinést […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

31. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *