CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +100,00%

Text: Lukáš Jeníček

19. 03. 2012

2 komentáře

Důchodová reforma: Komu se vyplatí II. pilíř?

 


 

V článku „Výnos ze spoření v rámci II. pilíře bude mít každý ve svých rukou“ jsme analyzovaly, jakého průměrného zhodnocení by z dlouhodobého pohledu měly povinně nabízené fondy dosahovat. Tyto povinně nabízené fondy budou čtyři: fond dluhopisový, nakupující téměř výhradně české dluhopisy, fond konzervativní, určený pro účastníky se silnou averzí k riziku či k zamykání výnosů ke konci aktivní účasti ve II. pilíři, a fondy vyvážený a dynamický se zastoupením rizikovějších složek portfolia.

Tabulka 1: Odhadované zhodnocení fondů v II. pilíři

 

Výsledné zhodnocení

Poplatek za správu

Poplatek za zhodnocení

Připsané zhodnocení

Dluhopisový

3,007%

0,300%

0,000%

2,707%

Konzervativní

2,153%

0,400%

0,158%

1,595%

Vyvážený

5,902%

0,500%

0,486%

4,916%

Dynamický

8,246%

0,600%

0,688%

6,958%

Zdroj: <a>Investujeme.cz

Ve článku „Penzijní reforma: menší důchod z I. pilíře“ jsme poté vypočítali výši nákladů při vstupu do II. pilíře v podobě sníženého důchodu z I. pilíře prakticky pro každého potenciálního účastníka. A v článku „Důchodová reforma: Naspoříme si dostatek?“ jsme vypočítali výnosy z tohoto vstupu v podobě naspořené částky ve fondech II. pilíře.

Nyní porovnáme výnosy a náklady II. pilíře a zjistíme tak, pro koho zůstane výhodnější setrvat pouze v I. pilíři a pro koho bude lepší odevzdat část nejistého důchodu z I. pilíře výměnou za nejistý příjem z fondů pilíře druhého.

Výpočet provedeme zvlášť pro každý z povinně nabízených fondů a v rámci kategorie výnosů budeme počítat pouze s naspořenými částkami z převedených 3 % zaměstnavatelem. Pokud bychom započítali i 2 % spořená účastníky, výsledek by byl poté o tuto část zkreslený, neboť jde o peníze vkládané „navíc“a v případě setrvání pouze v I. pilíři by účastníci mohli tyto peníze využít jinak.

Jako datum vstupu do II. pilíře je zvoleno 1. 1. 2013.

Předmětem výpočtu je tedy porovnání budoucích příjmů z vkládaných 3 % hrubé mzdy účastníkem buď do I. pilíře penzijního systému, nebo do II. pilíře penzijního systému.

Dluhopisový fond

Porovnali jsme výši sníženého důchodu z I. pilíře s výší anuitní platby plynoucí z převedených 3 % do II. pilíře dluhopisového fondu a v Grafu 1 je uveden výsledek. Pro ročník 1951 je hraničním příjmem 22 000 Kč hrubé mzdy. Tento hraniční příjem s vyšším ročníkem postupně klesá až k ročníku 1986, ve kterém se ustálí na hladině 8 000 Kč, neboli na hladině minimální hrubé mzdy. Pro všechny příjmy rovny těmto hraničním částkám a vyšší než tyto částky se vyplatí vstoupit za naplnění očekávaného zhodnocení dluhopisového fondu v rámci penzijní reformy do II. pilíře důchodového systému České republiky.

fondovy-pilir-penzijni-reforma-01

Konzervativní fond

Konzervativní fond bude mít dle očekávaného zhodnocení menší výnosnost než fond dluhopisový. Vložený kapitál se tedy bude zhodnocovat pomalejším tempem a ani v případě nejmladších ročníků nedosáhne hraniční příjem hodnoty minimální mzdy, tj. 8 000 Kč. U ročníku 1951 se hraniční příjem opět zastavil na hodnotě 22 000 Kč, stejně jako u fondu dluhopisového. Je to způsobeno tím, že u starších ročníků nemá vložený kapitál tolik času se zhodnotit jako u mladších ročníků a důležitější roli hraje výše vložené částky oproti míře zhodnocení úspor a především nízké snížení penze z průběžného systému při přechodu do fondového.

fondovy-pilir-penzijni-reforma-02

Vyvážený fond

Křivka grafu vyváženého fondu klesá mnohem strměji než u fondu dluhopisového či konzervativního. Je to způsobeno vyšším očekávaným zhodnocením úspor v tomto vyváženém fondu, a zatímco u nejstarších ročníků, kde má zhodnocení úspor na celkově naspořenou částku malý vliv a nedochází zde k posunu hraniční částky, u mladších ročníků tak vede k dosažení minimální mzdy jako hraniční částky již pro ročníky 1971 a mladší. Jako minimální investiční horizont pro výběr tohoto fondu je doporučeno 5 let, což odpovídá ročníkům 1955 a mladším.

fondovy-pilir-penzijni-reforma-03

Dynamický fond

U dynamického fondu je pokles přímky ještě strmější, daný vyšším zhodnocením než u fondu vyváženého. Minimální mzdy jako hraniční částky pro přestup do II. pilíře zde dosahují ročníky 1966 a mladší. Minimální investiční horizont je zde doporučen 10 let, což odpovídá ročníkům 1960 a mladším. V tomto modelu není počítáno s možností zamykání výnosů realokací do méně rizikových aktiv v posledních letech účasti ve II. pilíři. Při tomto zamykání se celkový výnos II. pilíře sníží a křivka hraničního příjmu by se posunula doprava.

fondovy-pilir-penzijni-reforma-04

Dle doporučeného investičního horizontu je konzervativní fond vhodný pro ročníky 1951 až 1953. Při dosažení počítaného zhodnocení je vhodné do něho vstoupit při výši hrubé měsíční mzdy 22 000 Kč a více. Dluhopisový fond je dle doporučeného investičního horizontu vhodný pro ročníky 1953 až 1955. Těmto ročníkům odpovídá hrubá měsíční mzda ve výši 20 000 Kč až 21 000 Kč a vyšší. Vyvážený fond je dle doporučeného investičního horizontu zase vhodný pro ročníky 1955 až 1960. Těmto ročníkům odpovídá hrubá měsíční mzda ve výši 15 000 Kč až 19 000 Kč. A poslední dynamický fond je dle doporučeného investičního horizontu vhodný pro všechny ročníky 1960 a mladší. Pro ročník 1960 je hraniční částkou hrubá mzda ve výši 13 000 Kč, ta s každým mladším ročníkem klesá až k ročníku 1967, kde dosáhne minimální mzdy (nyní 8 000 Kč).

Vezmeme-li v úvahu, že plánovaná důchodová reforma je určená především pro účastníky mladší 35 let, narozené v době přestupu (1. ledna 2013) v roce 1978 a později, je po posouzení investičního horizontu pro všechny vhodné investovat v rámci dynamického fondu. Hraniční částkou při 100% výkonnosti v tomto fondu pro tyto ročníky je 8 000 Kč, čili minimální mzda. Přestup do II. pilíře v rámci penzijního systému ČR je tedy z primárně cílených skupin obyvatel vhodný pro všechny.

Jak se změní struktura výhodnosti vstupu do II. pilíře v případě nenaplnění očekávaného zhodnocení fondů? Dočtete se v příštím článku Lukáše Jeníčka.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

důchodový účet v roce 2023

Jak dopadl důchodový účet v roce 2023

Český důchodový systém je financován průběžným způsobem. Tedy stát vybírá během roku sociální (důchodové) pojištění, jako daň z práce. A z této částky by ideálně měl vyplácet povinné důchody. Přičemž platby prochází přes tzv. systém důchodového pojištění. A ten je v posledních letech spíše v mínusu. Jak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

průměrný důchod v roce 2024

Proč je státní důchod nespravedlivý?

Český důchodový systém je postaven na průběžném financování a navíc na poměrně výrazné solidaritě. Často tak bývá označován za nespravedlivý. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

14. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • josef

    24 března, 2012

    Ano, ale jen spravcům fondu, státní kase a politikům , kteří dostanou trafičku u správce fondu! Jinak roční zhodnocení za danych podmínek je čisté riziko a prodělek s ohledem na zvyšenou inflaci v EU zoně!!

    Odpovědět

  • Lukáš Jeníček

    25 března, 2012

    Tak jsou to investice, každý možný zisk má svá rizika a ke zhodnocení, dlouhodobě jsou doporučovány akcie, a to i díky tomu, že jsou relativně solidně inflace vzdorné.

    Odpovědět