Finální číslo za HDP je o jednu desetinu horší než předběžný odhad. To bylo způsobeno revizemi předchozích čtvrtletí, v samotném čtvrtém čtvrtletí ČSÚ potvrdil předběžné údaje, tedy pokles o 0,2 % mezičtvrtletně a o 1,7 % meziročně.
Ekonomiku loni táhly dolů především útraty spotřebitelů, které se snížily reálně o 3,5 %. To je výsledek o trošku horší, než jsme předpokládali, nicméně určitě ne překvapivý. Na druhou stranu pozitivně na naši ekonomiku působil zahraniční obchod.
Z pohledu sektorů jsme se dočkali negativního příspěvku od stavebnictví, které je už od minulé krize v poměrně hluboké depresi, a zemědělství, které se vyrovnávalo se špatnými vlivy počasí. Zpracovatelský průmysl, což je pro naši ekonomiku nejvýznamnější průmyslové odvětví, přispíval v první půlce roku do HDP kladně, což se ale ve druhé půlce roku otočilo, a to hlavně kvůli horší poptávce po autech a dopravních prostředcích.
Průměrná nominální hrubá mzda v roce 2012 ve srovnání s rokem 2011 sice rostla a přesáhla kulatou hranici 25 000 Kč, ale vlivem vyšší inflace nakonec příjem průměrného zaměstnance v reálném vyjádření klesl. Zajímavým údajem je průměrná hrubá mzda ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, která rostla jak nominálně, tak reálně o 3,7 %, respektive o 0,9 %. Důvodem je pravděpodobně dřívější výplata bonusů a odměn za rok 2012 (už s prosincovou výplatou) kvůli vyšším odvodům a daním z příjmu, které platí od ledna.
Pro letošek předpovídáme mírný ekonomický růst na úrovni 0,3 %. Rizikem je horší vývoj v zahraničí, který by přes slabší vnější poptávku mohl způsobit, že by naše ekonomika zůstala letos v recesi.
REKLAMA
Petr Gapka, hlavní ekonom GE Money Bank