CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Finanční poradci: Broker pooly, nebo značkové společnosti?

 


 

rozhovoru se Zdeňkem Slukou, majitelem a ředitelem broker poolové společnosti Broker Trust, jsem umístil anketní otázku, která následně byla zveřejněna napříč odborným serverem Investujeme.cz: „Co považujete za lepší volbu?“ Výsledek je poměrně jednoznačný. Možnost „Broker pool“ zvolilo 72,5 % hlasujících, pro „značkovou finančně poradenskou společnost“ se rozhodlo jen 27,5 %. Přesto pooly v Česku zaujímají poměrně malou část finančně poradenského trhu.

Broker pool, jakožto servisní společnost pro finanční poradce, je na první pohled lákavou možností. Samostatnému poradci nabízí vyšší provize, neboť se nemusí dělit se svou strukturou, naopak menším společnostem vytváří potřebné zázemí za přijatelnou cenu. Proč tedy poradci i po změně společnosti končí častěji opět ve „značkových“ společnostech?

Vytvořit, řídit a spravovat vlastní společnost, byť se zázemím broker poolu, nechce zdaleka každý. Navíc by beztak majitel takové společnosti musel vytvářet vlastní provizní systém, kterým by byli odměňováni jeho poradci, a musel by vytvořit podmínky pro to, aby další spolupracovníky lákal, motivoval a udržel. K tomu je zapotřebí víc než odborné znalosti finančního poradenství a obchodní dovednosti. Množství takových firem vzniká – a téměř stejný počet jich zaniká.

Navíc bez marketingu se poradci takové společnosti setkávají s klienty bez jakéhokoli záchytného bodu a bez možnosti se odvolat na cokoli, co by klientům značku připomnělo. Malá vznikající společnost se nemůže v marketingových výdajích ani vzdáleně přiblížit silným poradenským značkám.

Samostatný poradce má pod broker poolem řadu výhod, vyššími provizemi počínaje a větší svobodou nekonče. Svoboda sama o sobě je ale mnohdy danajský dar. Druhou stranou mince „svoboda“ je „zodpovědnost“ – a té se lidé ve své většině velmi rádi vzdávají. Ale bez této druhé strany obchody finančního poradce budou přinejlepším skomírat. Finanční poradce, který se chce vzdát zodpovědnosti (za sebe sama, neplést se zodpovědností za kvalitu práce či za klienty, tu přijmout může), musí hledat úspěch ve značkových finančně poradenských společnostech.

REKLAMA

Značkové finančně poradenské společnosti přinášejí poradcům „cukr a bič“. Odměna přitom nemusí být jen finanční, ale může být v podobě uznání kolegů, bič také nemusí být jen v hrozbě kariérního sestupu, ale i jen v podobě přímého srovnání s výkony a prací kolegů.

Pro samostatného a zodpovědného poradce je broker pool dobrou volbou. Do finančně poradenských společností ale chodí také lidé, kteří si chtějí vytvořit větší tým spolupracovníků. Vyšší provize za vlastní obchod jsou sice lákavé, ale pokud se díky nim vzdávají perspektivy vyšších výnosů z meziprovizí, jejich přitažlivost rázem klesá. V takovém případě si sice mohou založit vlastní společnost pod broker poolem, to bývá ale mnohem náročnější (časově, administrativně, finančně) a rizikovější než působit pod zaběhnutou značkou. A v tom vidím hlavní díl úspěchu značkových finančně poradenských firem oproti broker poolům.

Loading

Vstoupit do diskuze 19 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • úplně původní k.

    10 září, 2012

    Řešení = Broker Consulting. Provize nízké jako „značkové“ AWD, služby minimální jako Broker pool.

    Odpovědět

  • libor

    10 září, 2012

    Tento celý článek je úlet…usměvavý férový rádoby vyrovnaný pán z jednoho nejmenovaného Poolu si zde pouze dělá reklamu. Donedávna firma schovaná za irských offshorem, kde byl velice utajený vlastník… A dnes… vše u nás funguje, nikdy jsme se nezpozdili s výplatou provizi, nikomu peníze nezadržujeme, každý u nás má volnost. Ale bohužel! Toto je úlet! Lži, lži a lži… z hovínka velká firma, která najednou dělá to stejné, co „ty velké, ošklivé společnosti.“ Nová doba…

    Odpovědět

  • Rychlonožka

    11 září, 2012

    Ale že Slukovi zkrachovala Sophia Finance ani slovo…

    Odpovědět

  • Zdeněk Sluka

    14 září, 2012

    Sophia Finance je jednou ze společností, kterou Broker Trust servisuje. Poskytuje převážně hypotéky, ročně v objemu něco přes 1 mld. Kč.

    Odpovědět

  • Rychlonožka

    14 září, 2012

    A co její více než dva roky neaktualizované webové stránky? Kolik má nyní centrála zaměstnanců? Jednoho nebo ještě dva? Kdo zaplatil její dluhy?

    Odpovědět

  • Jáamar

    11 září, 2012

    Až budete mít malinko zkušeností, zjistíte, že jste úplnej, ale doopravdy úplnej začátečník. Pak dejte vědět a něco Vám poradím.

    Odpovědět

  • in

    10 září, 2012

    Jak donedávna schovaná? Ví někdo, kdo to vlastní? Zná někdo skutečná čísla? Tržby/obrat, zisk? o produkci ani nemluvě? vůbec nic – jen řeči a lži o počtech registrovaných mrtvol.

    Odpovědět

  • brouk pytlík

    10 září, 2012

    Kdo je majitelem, je třeba http://www.zaloz-vlastni-firmu.cz
    nebo na http://www.justice.cz
    včetně dalších informací. Bez znalostí, kde najdu info o firmách se snad ani poradenská činnost nedá dělat.

    Odpovědět

  • in

    11 září, 2012

    Opravdu? tak jaký byl provizní obrat BT v roce 2010 a 2011? Kde je výroční zpráva? kde výkaz zisků a ztrát? a majitel? sluka není jediný a na justice.cz je irská společnost a nikoliv Sluka.

    Odpovědět

  • Zdeněk Sluka

    14 září, 2012

    Pěkný den. Obrat 2011 ca. 250 mil. očekávaný obrat 2012 něco přes 400 mil. V roce 2010 jsem odkoupil podíl mých irských společníků, dnes jsem jediným akcionářem mateřské společnosti. Zdeněk Sluka

    Odpovědět

  • Jan

    15 září, 2012

    A proc tedy neplníte povinnost kazde firmy ? Tedy zveřejnit v OR účetní závěrky ?

    Odpovědět

  • in

    16 září, 2012

    zapomněl jste říci: povinnost každé SLUŠNÉ firmy, protože stále je to v podstatě nepostihnutelné.

    důvod je jednoduchý: netransparentnost, až lhaní, prostor pro zveličování a oblbování atd. atd.

    Odpovědět

  • Jan

    16 září, 2012

    Ne, tuhle povinnost má KAZDA firma,
    ale jak píšete, ty slusne ji dodržují, i kdyz stát plnění teto povinnosti nehlida

    Ale jak je vidět i z téhle diskuze, poškozuje tim takova firma znacne svoji pozici u současných i budoucích obchodních partnerů

    Odpovědět

  • Dlouhodobý poradce

    11 září, 2012

    Značková poradenská společnost. Když přijde člověk na pohovor, všichni se usmívají, jsou nastrojení, mají drahé oblečení, drahé kanceláře a jejich vybavení, drahá auta. Samozřejmě Vás bereme…..Po nějaké době, kdy přeživší poradce zjistí, že nechce být součástí MLM a přemýšli o odchodu, je zastrašen pokutami a výhružkami. Když odejde, je pranýřován. Jeho ještě donedávna dobří přátelé ho nyní prohlašují za loosera, byť on se jenom rozhodl, že půjde za štěstím jinam. Zkrátka, vstoupit můžete, vstupní dveře budou pozlacené. Vystoupit ale nesmíte, výstupní dveře budou lemovány konkurenčními doložkami, pokutami, zastavenými provizemi a popliváním od lidí, se kterými jste ještě včera chodili na pivo a mysleli si o nich, že jsou to Vaši přátelé…
    Bohužel…Nejde o nic jiného, než jen o demagogii a manipulování s lidmi. Je mi z toho smutno.

    Odpovědět

  • Jiny poradce

    13 září, 2012

    Mám téměř pocit, že jsem komentář psal sám. Resp. podobný příspěvek by mohl napsat jakýkoli poradce, který z některého MLM odcházel.

    Odpovědět

  • Dlouhodobý poradce

    13 září, 2012

    Je to běžné, akorát se o tom nemluví. Člověk se stává otrokem v pavučině meziprovizí a protože leasing Vašeho nadřízeného závisí na vašem výkonu,Váš odchod ohrožuje i jeho budoucnost. Proto je problém v tom, že už přestáváte být svobodně podnikajícím člověkem, jelikož jste součástí skupiny lidí, kde dříve příchozí je závislý na práci později příchozího, jehož odchod způsobí dříve příchozímu problémy a ten začně dělat problémy.

    Odpovědět

  • Insider

    13 září, 2012

    BT má své chyby, ale ubohost komentářů na jeho adresu mě opravdu udivila. Stylem podání evidentně zmanipulovaní jednobarevní, ať už modří, tyrkysoví, červení nebo jiní.

    A k sérii článků o poolech. Je to zcela jednoznačné a v článku to bylo výstižně řečeno. Koho zajímá vysávání omezených prodavačů (rozdílovky), půjde do MLM, ale v žádném případě se tam nesetká s poradenstvím, jen s více nebo méně rafinovaným konceptem prodeje. Poradce ocení nezávislost, široké portfolio partnerů, svobodu rozhodování, ale je pravda, že málokdo dokáže dlouhodobě snášet útrapy finančního poradce úplně sám:-)

    Odpovědět

  • Zdeněk Sluka

    14 září, 2012

    Dobrý den, budu rád za vaši zpětnou vazbu, v čem se můžeme zlepšit. Chcete-li, napište mi na sluka@brokertrus­t.cz. Děkuji a zdravím. Zdeněk Sluka

    Odpovědět

  • Petr

    29 ledna, 2013

    Proč platit poplatky za to, abych vůbec mohl investovat? Většina poradců a rádoby analytiků se pouze veze na vlně velkých jmen, sami však investicím vůbec nerozumí. Investuji také a neplatím žádné poplatky za vstup, tak za správu! Rád se s vámi podělím o této investici. Petr, pesek1299@seznam.cz

    Odpovědět