Východisko: ČR:
Bankovní rada ČNB se podle očekávání včera rozhodla snížit úrokové sazby o 50bbp na 1,75 %. Dříve naznačené obavy z nekontrolovatelného oslabování koruny se tudíž zřejmě nezdály většině členů bankovní rady jako příliš závažné.
Sazby ČNB se tak dostaly úroveň září 2005, tzn. měsíc před zahájením jejich dlouhodobého postupného vzestupu. ČNB razantně snížila prognózu růstu HDP (-0,3 % v roce 2009 a 0,9 % v roce 2010) a inflace (blízko k 0 % v 1H09 a mírně nad 2 % střed pásma inflačního cíle). Za zmínku stojí hlavně jeden výrok guvernéra Zdeňka Tůmy, který byl některými médii interpretován v tom smyslu, že česká ekonomika se přiblížila svému dnu. Jedná se však o nedorozumění. Tůma hovořil o „dnu“ úrokových sazeb, což by indikovalo převažující názor bankovní rady, že úroky už není třeba příliš snižovat. Oproti desinflačním rizikům z oslabení ekonomického výkonu stojí naopak inflační riziko plynoucí z případné kurzové depreciace.
Východisko: ČNB zároveň včera zveřejnila prognózu devizového kurzu předpokládající průměrný kurz koruny 25,8/EUR v roce 2009 a víceméně stabilitu v roce 2010 na 25,6/EUR. Je možné, že právě optimistická prognóza ČNB včera pomohla koruně k dočasnému zpevnění pod úroveň 28,0/EUR.
Analytik Vojtěch Benda: Názor ČNB na „hledání dna“ sazeb je víceméně v souladu s prognózou ING poklesu sazeb maximálně na 1,50 – 1,25 % v následujících měsících a jejich setrvání na této úrovni do poloviny roku 2010, kdy by měly sazby znovu začít postupně růst. Prognózu kurzu ČNB nelze přeceňovat. Zaprvé její aktualizace bude pouze jednou za rok. Zadruhé přístup k prognóze kurzu je (v rámci jinak velmi sofistikovaného predikčního aparátu ČNB) modelově a teoreticky zjednodušený. Pro účastníky trhu však představuje zajímavou informaci. Podle odchylky skutečného kurzu od prognózy ČNB lze lépe odhadovat případné změny názorů členů bankovní rady na nastavení úrokových sazeb. Ohledně budoucího vývoje kurzu se naše prognóza nemění.
Východisko: EU16:
Sazby ECB zůstaly podle očekávání beze změny na 2 %. Z tiskové konference prezidenta ECB vyplynulo, že hodnocení ECB na ekonomickou situaci se zlepšilo, avšak první signály mírného obratu k lepšímu by se daly očekávat ve 2H09. Ohledně případného posunu úrokových sazeb ECB Jean-Claude Trichet naznačil, že spíše než razantnímu poklesu sazeb k nule bude ECB spíše dávat přednost pokračujícím operacím dodávání likvidity trhu a nevyloučil ani mimořádná opatření.
REKLAMA
Analytik Vojtěch Benda: I přes naznačovanou neochotu ECB pokračovat v razantním snižování sazeb. Po oddychovém únorovém zasedání nelze vyloučit další pokles sazeb o 50bb na 1,50 % na příštím zasedání v březnu, resp. až na 1 % ve 2Q09.