CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

04. 03. 2009

0 komentářů

Dopadne střední a východní Evropa hůře než se čekalo?

 


 

Největším problémem zemí CEE regionu je pokles poptávky z EU a Ruska, které jsou hlavními tahouny exportu v zemích východní a střední Evropy. „Jsme více pesimističtí, než-li je konsensuální odhad trhu, pokud jde o výhled střední a východní Evropy,“ míní analytici investiční banky Bank of America.

Christian Blaabjerg, stratég trhu Saxo Bank, na to má podobný pohled: „ Zdraví ekonomik zemí střední a východní Evropy ovlivňují zejména dva faktory – kolabující vývozy a vysychání přítoku kapitálu. Klíčem ekonomického úspěchu regionu byly vývozy, jejichž podíl na HDP v České republice, Maďarsku a na Slovensku tvořil významných 80-90 %. Zdaleka největším trhem pro zboží zemí střední a východní Evropy je Eurozóna, která se nyní nachází v recesi.

Velkým problémem podle něj také mohou být i snižující se objemy zahraničních investic. „Globální úvěrová krize vysušila přítoky kapitálu do regionu. Konjunkturu ve východní Evropě v uplynulých letech živil snadný přítok úvěrů, ale dobré časy jsou již pryč. Institut mezinárodních financí očekává, že čisté toky soukromého kapitálu do rozvíjející se Evropy poklesnou z odhadovaných 254 miliard USD v roce 2008 na 30 miliard USD v roce 2009. Ať už se to formálně považuje za náhlé zastavení přítoku kapitálu, nebo ne, bolestivému přizpůsobovacímu procesu se země střední a východní Evropy nevyhnou.

Problémem je podle BoA rovněž nedůvěra investorů v region kvůli obavám ohledně výše zadlužení ekonomik. Investoři navíc stále hodnotí jako celek a ne jako jednotlivé země.

Podle Christiana Blaabjerga „silná kontrakce východoevropských ekonomik, spolu s půjčkami poskytovanými v cizích měnách (zejména v Chorvatsku, Maďarsku a Rumunsku), oslabujícími měnami a silným spoléháním se na nevkladové externí financování, povedou pravděpodobně ve východoevropských bankách k velkému nárůstu nesplácených půjček.“ 

REKLAMA

Systémy v regionu jsou pravděpodobně pouze tak silné, jako je jejich nejslabší článek –  v tomto případě, nejslabší země,“ pokračuje Blaabjerg.  Důvodem je podle něj jev „společného půjčovatele“. „Protože mnoho zemí střední a východní Evropy sdílí společnou zahraniční mateřskou banku nebo banky, problémy, ač jsou pouze v jedné z těchto zemí,  mají dominový efekt [na ostatní země střední a východní Evropy]. Proto i relativně zdravá ekonomika a bankovní systém, které Česká republika rozhodně má (díky přiměřenému poměru půjček ke vkladům a mizivými půjčkami domácnostem v cizích měnách),  jsou stále zranitelné.

Zdroj: Patria, Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *