V porovnání s předchozím měsícem klesla v srpnu hladina spotřebitelských cen o 0,1 %. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen způsobilo zejména snížení cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a doprava.
"Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v červenci 4,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 16,5 %) a Bulharsku (o 14,4 %), nejméně v Nizozemí (o 3,0 %) a v Portugalsku (o 3,1 %). Na Slovensku zrychlil cenový růst na 4,4 % (ze 4,3 % v červnu). Podobně v Německu zrychlil meziroční růst spotřebitelských cen na 3,5 % (ze 3,4 % v červnu). Podle předběžných výpočtů klesl v ČR meziměsíčně HICP v srpnu o 0,3 %, meziročně zpomalil na 6,2 % (ze 6,8 % v červenci)," uvádí ve své zprávě k vývoji spotřebitelských cen Český statistický úřad.
"Růst celkové CPI byl o 0,3pb nižší, než předpokládala ČNB ve své srpnové prognóze a jádrová inflace (CPI bez vlivu administrativních cen a nepřímých daní) zpomalila z 2,8 % na 2,3 %. Zastánci snížení úrokových sazeb v bankovní radě tak dostali další podpůrné argumenty po zpomalení reálných mezd ve 2Q a slabších ekonomických datech z exportu a průmyslu. Hlavní pozornost členů bankovní rady ČNB bude v nejbližších týdnech zaměřena pravděpodobně na vývoj koruny," komentuje zveřejněné výsledky Vojtěch Benda, Senior ekonom ING Wholesale Banking.
Zdroj:
Český statistický úřad, ING