V letošním roce zaútočily živly vícekrát po sobě a na různých územích ČR a ve svém součtu způsobily škody o více než 2 miliardy Kč vyšší, než tomu bylo v loňském roce.
– V období od května do října letošního bylo nahlášeno 63 tisíc škodních událostí v celkové škodě více než 5 miliard Kč.
– Jen škody lokálního pražského krupobití, které trvalo pár minut, činí 1,8 miliardy Kč a svým objemem předčily povodňové události, které v letošním roce zasáhly Moravu a severní Čechy.
– Povodně se letos přihlásily celkem 4x, v květnu a v červnu způsobily 18,5 tisíce škod v celkové výši 1,7 miliardy korun, a to postupně na celém území Moravy. V srpnu a v září škodily povodně opakovaně zejména v Severních Čechách. V těchto termínech pojišťovny zaevidovaly více než 12 tisíc škod v celkové hodnotě 1,6 miliardy korun.
Pojišťovny velmi rychle na tyto situace reagují a snaží se o maximální urychlení procesu likvidace a výplaty pojistného plnění. Květnové povodně jsou vyřízeny na 94 %, červnové na 77 % a srpnové na 63%, přičemž větší část vyřízených pojistných událostí připadá na škody způsobené na majetku občanů, vyřízení podnikatelských pojistek vyžaduje více času a šetření.
REKLAMA
V případě míst, kde živly zaútočily hned dvakrát, přistupovaly pojišťovny k dalšímu hlášení jako k nové pojistné události a pokud mezi tím došlo k obnově majetku, poskytli nebo dodatečně poskytnou svým klientům plné pojistné krytí.
Vzhledem k tomu, že se při likvidaci škodních událostí projevují i chyby v pojištění, především podpojištěnost majetku, doporučujeme klientům zkontrolovat si své pojistné smlouvy a případně aktualizovat jejich rozsah.
Pomůcky pro veřejnost: www.cap.cz / informační brožura „S pojištěním proti živlům“, kalkulačka „Pojistná hodnota nemovitosti“ a „Povodňové mapy“, aplikace pro určení rizika povodně v zadané lokalitě. Stažení brožurky i využití obou aplikací pro veřejnost je zdarma.