CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

19. 11. 2010

0 komentářů

Po propadu se burzy opět zotavily

 


 

Co zpočátku týdne akciové trhy ztratily, doháněly zpět v druhé půlce. Aktivita v oblasti fúzí a akvizic se dotkla zejména automobilového a farmaceutického průmyslu. Rozhovory o fúzi začaly probíhat mezi německým výrobcem nákladních vozů MAN a švédskou automobilkou Scania. Tuto záležitost vyhodnotit Volkswagen jako šanci na získání významné kontroly nad oběma. Největší světová bio-technologická firma Amgen projevila zájem o převzetí švýcarského výrobce léků Actelion. Automobilka General Motors odstartovala největší primární veřejnou nabídku v americké historii a upsala akcie za 20 miliard dolarů. Chmury na tvářích investorů vyvolala očekávání, že Čína může znovu sáhnout k utažení měnové politiky a snažit se zvýšením úrokových sazeb zabránit přehřátí domácí ekonomiky. Obavy jak se takový krok projeví v poklesu poptávky druhé největší světové ekonomiky po komoditách srazilo především těžařské a ropné těžké váhy. Nejistota se po celý týden točila kolem neutěšené situace dluhů periferií eurozóny. Příliv novinek týkajících se Irska jasně nabyl intenzity, zejména po tiskové konferenci euroskupiny. Irsko celý týden odolávalo a odmítalo záchranný plán Evropské unie, přesto nakonec souhlasilo s jednáním mezi Dublinem, Evropskou komisí a MMF o možné finanční pomoci pro restrukturalizaci irského bankovního sektoru. Pod vlivem probíhajícího stresu na trzích mohou být tyto rozhovory předehrou k oficiální žádosti o pomoc, ale čas není podle všeho ještě zcela zralý jelikož se Irsko stále snaží zapůsobit na trhy se svým čtyřletým rozpočtovým plánem. Irsko zůstane ve světle reflektorů pravděpodobně i během víkendu.

Říjnová jádrová inflace ve Spojených státech posunula meziroční hodnotu na nové minimum. Zpráva o inflaci podtrhla legitimitu obav Fedu ohledně deflačního procesu, které motivovaly nedávné rozhodnutí spustit druhou část programu kvantitativního uvolňování. Vzhledem ke kritice, pod kterou americká centrální banka v posledních dnech upadla kvůli pokračující politice levných peněz, poskytují inflační data Fedu určitou munici k ospravedlnění podstaty tohoto rozhodnutí. To se trhům zalíbilo a spolu s vidinou posunu v záchranném plánu pro řešení irské dluhové krize a také za přispění oslabujícího dolaru se začaly akciové trhy vracet ke svým silným hodnotám z předchozích dní. Index S&P500 potvrdil snahu o návrat k úrovni 1200 bodů.

Volatilita panovala na devizovém trhu. Během týdne oslabil kurz eur/usd až k hodnotám kolem 1,3450. Tlak na euro nezpůsobovala pouze měnící se spekulace jestli Irsko požádá o aktivaci záchranného mechanismu či ne, ale především malá důvěra v politický proces. Situace se stabilizovala koncem týdne, před zahájením jednání v Dublinu se uklidnil dluhopisový trh a dolar vůči euru oslabil k úrovni 1,37.

Cena ropy citlivě reagovala na pohyb dolaru a situaci na asijských akciových trzích. Hodnota ropného kontraktu během týdne dočasně dopadla na 4-týdenní minimum 80 dolarů za barel. Zveřejněné údaje během týdne ukázaly pokles ropy i benzínu ve Spojených státech a snížení zásob umocňovala i zpráva o doplňování „skladů“ v Evropě a nedostatku nafty v Číně. Tyto informace by ve skutečnosti mohly být půdou pro mnohem prudší nárůst ceny ropy. To že se cena ropy zotavila pouze k úrovni 82 dolarů je pravděpodobně kvůli převaze spekulativních dlouhých pozic, které vyšplhaly minulý týden na nový rekord. Nárůst cen ropy po rozhodnutí Fedu o uvolnění měnové politiky byl z velké části tažen finančními investory, kteří momentálně využívají každou příležitost k snížení pozic.

Michal Doležal, analytik Commerzbank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *