CZK/€ 25.175 -0,04%

CZK/$ 24.398 +0,66%

CZK/£ 30.271 -0,35%

CZK/CHF 26.863 +0,35%

13. 10. 2008

13 komentářů

Světové centrální banky nabídnou bankám neomezenou likviditu

 


 

Tento krok by měl zmírnit tlaky na světový finanční systém zmítaný největší krizí za několik let. Komerční banky podle společného vyhlášení centrálních bank dostanou veškeré krátkodobé úvěry, o které požádají. Plán vychází ze skutečnosti, že na mezibankovním trhu je největší nouze, a zároveň poptávka po krátkodobých dolarových úvěrech. Podobný krok chystá i japonská centrální banka.

K výměně peněz mezi jednotlivými CB slouží swapové linky, jejichž objem ECB a FED už v září zdvojnásobily na 240 miliard. K tomuto kroku se pak připojily také CB Japonska, Kanady, Skandinávie a Austrálie.

Zdroj: ČTK

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ferin007

    15 října, 2008

    Otto, já myslím, že FL nešlo o definici recese, ale o to, že je otázka, zda USA (a potažmo další země) do recese vůbec sklouznou. Což není vůbec jednoznačný. 😉
    Jinak s tou definicí recese je to trošku jinak, neboť
    1) ta nastává již při DRUHÉM po sobě jdoucím čtvrtletním poklesu HDP, a
    2) ten pokles musí být větší, než 0,2 % HDP.
    To jen tak na upřesnění.

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    15 října, 2008

    Definice pokles HDP 2 kvartály po sobě je zjednodušená.
    Recesi vyhlašuje NBER a pravidla jsou pěkně popsána zde:
    http://www.safehaven.com/article-11020.htm

    Odpovědět

  • FL

    14 října, 2008

    ted by se hodil clanek – zamysleni „nasly trhy sve dno aneb grafy lepsich zitrku? “ 🙂

    Odpovědět

  • OTTO

    14 října, 2008

    Proč by se takový článek hodil? Stačí si udělat analýzu trhu který vás zajímá a otázky typu jestli našli trhy dno, jestli to ted pujde nahoru nebo dolu o kolik a jak dlouho se dá z této analýzy vyčíst.

    Pokud by vám navíc přece jenom přišel vhod článek, tedy analýza někoho zkušeného, tak na investujeme.cz se kvalitního článku nedočkáte.
    Kvalitní analýzy dělají profesionálové a profesionálové si za to vždy nechají zaplatit.

    Nevím jakého máte brokera, ale někteří brokeři nabízejí full servis což je i kvalitní analýza a osobní poradenství ke každé investici.

    Za to se,ale vždy platí a já doporučuju platit.
    V této branži jsou informace za darmo ty nejméně kvalitní.

    Kdo chce ušetřit, střílí se do vlastní nohy, protože info zadarmo mu dají pouze všeobecný přehled což znamená vím toho víc, ale zároveň jsem ujistil, že toho co nevím je víc než před tím.

    Nakonec člověk zjistí, že ví, že nic neví což je dobrý začátek k tomu, aby se začal opravdu učit.
    Tím myslím že se mu někdo osobně věnuje což stojí peníze.

    Nikdo na světě neví jak to přesně bude, ale analýza vám dá mantinely, podle kterých včas poznáte jaký scénář je nejpravděpodobnější a co vám dá signál, pro změnu scénáře – tedy co by se muselo stát, aby se mohl realizovat scénář 1, 2, 3, 4, atd. atd.

    Scénářů je vždycky více a zkušení investoři vždy čekají k jakému scénáři se přikloní většina.

    Je pravda, že velcí investoři k určitým scénářům dávají podnět, ale žádný investor sám o sobě nemá tolik pěněz, aby nasměroval trh tak kam chce, ale zkušený investor umí využívat velmi dobře synergický efekt a včas se přidá, protože i jeho vstup na trh pohne trhem ve směru, ve kterém zadal svoji pozici.

    Profesionál pozná co velcí hráči chystají, protože profesionální investor ví co říká fundamentální analýza i co říká technická.
    Na trhu se však VŽDY stane to co číká emoční analýza trhu což je pojem o kterém se nemluví a možná ho slyšíte poprvé.
    Emoce vládnou trhu a ovládají ho, protože emoce ovládají lidi.
    Profesionálové se dokážou vcítit do nálady lidí a dokážou odhadnout co udělají, když se stane to a ono.

    Drobní investoři mají pořád největší sílu, na trhu protože dohromady ovládají větší balík peněz, než velcí investoři a proto, kdo umí odhadnout co udělají malí, co udělají velcí, jak a kdy ten vydělává ať jde trh nahoru, dolů, nebo do strany.
    Velcí investoři jsou akorát schopni tan balík dát na trh o hodně rychleji než ti malí, a proto někdy trhy udělají pořádné skoky.

    Nepotřebujete články k zamyšlení, protože situace na trhu se kolikrát změní i 5x za den a vy musíte umět rozeznat, že se to blíží a je čas vystoupit , nebo naopak vstoupit do trhu.

    Odpovědět

  • FL

    14 října, 2008

    OTTO,
    zalezi komu platit, urcite mate pravdu, myslim si,ze spoustu radoby „expertu,odborniku a analytiku“ jsou vic kecalove kteří, spis ovladli vyjadrovaci a okecavaci dovednosti nez uspesne obchodovani / investovani. Vite co se nedavno delo s ropou,kde to byl souboj nazoru ze letos uvidime 200 $, 150$ nebo jeden z ostrych dokonce tvrdil o 500$. Naopak par tvrdilo o 130$,ale snad nikde jsem nevidel nazor na dnesnich 80$. K nynejsi situaci to je opravdu tezko soudit, hlavni je panika, docela me fascinuje masaz medii aneb „jak lide ztraceji miliony kvuli akciovym propadum“ nicmene pravda je takova,ze lidi ztraceji milionu kvuli sobe, v panice utikaji, v euforii na high nakupuji, spousta lidi nakupuje v obdobi „vanocniho“ zdrazovani, zatimco insideri a zkuseny investori nakoupili „od vyrobce“ nebo po vanocnich slevach ( lze take rict,ze konci povanocni prirazky).
    Dale nevim jak pocetna skupinka je lidi – ale jsou i taci, co obchoduji bez stop lossu, bez pravidel MM a i taci drsnaci co se chteji trhu pomstit i po znicujici ztrate a dostat svy prachy back, temto lidem bych uprimne doporucil radsi Las Vegas. ( Pokor trh a vyhraj Porsche ) to si myslim, ze zkousi rada lidi v realu a dnes chodi 8 hod / 5 dni do prace.
    Nuze a dal? Media ted opet budou masirovat, jak se akciim dari, jaky nejlepsi dny zazivaj,nejvetsi vzestupy v historii atd a zas ta masa lidi co se „radsi“ pri dnu a krizi drzeli stranou,zacinaj nakupovat a opet tu mame ten samy kolotoc 🙂

    Odpovědět

  • OTTO

    15 října, 2008

    Co se týká odborníků tak žádný není schopen dopředu říct co se přesně bude dít, protože vždy je ve hře více možných scénářů.
    Okolnosti na trhu pak nahrajou jednomu scénáři nejvíc a ten se naplní, nebo se zčásti naplní několik scénářů.
    Co se týká ropy tak pan Traxler tady napsal článek o ropě a uvedl, že věří v brzký pokles ropy k 90 dolarům.
    Napsal jsem v diskuzi, že na tento pokles také věřím, ale myslím si, že tento pokles je možný až po skončení motoristické sezony, tedy srpen, září, nebo díky velmi nepříznivým zprávám z trhu hrajícím pro pokles ropy dříve.
    To se také stalo a po pravidelném týdením zveřejněním stavu zásob ropy v USA, špatným ekonomickým výsledkům a díky tomu k silným obavám z poklesu poptávky po ropě se cena ropy vydala rychle dolů o 2-3 týdny dříve než by se stalo za normální situace.
    Byl zde i scénář, že ropa naopak vystřelí k dalším rekordům, konec, nekonec motoristické sezony.
    K tomu potřebovala podmínky na trhu, které se nenaplnily.
    I dnes je ve hře scénář, že trhy které teď rekordně posílili se po několika dnech opět propadnou a dosáhnou ještě nižších hodnot než dosáhly před pár dny.
    Momentálně, jsem tomuto scénáři docela nakloněn, ale aby se tak mohlo stát, musí se stát několik věcí.
    Nejpravděpodobnější scénář je, že trhy vydrží růst několik týdnů, než se začnou propadat.
    Z technického hlediska, ale dosáhla většina indexů svého dna a trhy by měli teď růst.
    Lámání chleba nastane na úrovni mezi 38% a 50% fibonačiho retracementu, kdy je třeba pohlídat důležité kurzotvorné fundamenty, které mohou vyvolat emoce, které způsobí obrat trendu.
    Z dlouhodobého hlediska jdou indexy pořád nahoru takže investoři, kteří nepoužívají páku a investují dlouhodobě už do long pozicí vstoupili a udělali dobře.
    Krize se přežene a pokud trhy ještě výrazně poklesnou oni přijdou jen o pár měsíců, nebo rok než se cena dostane na jejich vstupní cenu a oni budou tzv. na nule.
    Pokud ale poklesnou mají možnost otevřít další long pozice za ještě výhodnější cenu, ale poku trhy už dolů nepůjdou mají zadané pozice poblíž dna.

    Odpovědět

  • FL

    15 října, 2008

    Otto ta Vase teorie se scenarema je zajimava,avsak zrejme pravdiva, otazka je zda li USA v reseci opravdu je , ci nikoliv, na tohle tema bylo napsano taky spoustu clanku. myslim ze nasledujici mesic bude jeste velmi zajimavy a pro nas uspesny 😉
    Kdyz se DOW podival na 8000 byla to velmi zajimava reakce, takovy odstreal „ode dna“ jako by to viselo spoustu buy limitu. kdo vi;)

    Odpovědět

  • OTTO

    15 října, 2008

    Země která má 3 čtvrtletí po sobě pokles HDP podle ekonomů upadla do recese. Az tak je to jednoduché aby jste poznal jesli je nějaká země včetně USA v recesi nebo ne.
    Okolo USA bylo velké haló, protože po poklesech HDP ve 2 čtvrtletích za sebou už stačilo jedno mínusové čtvrtletí, aby USA oficiálně upadla do recese.
    Mnoho ekonomů podle dalších ukazatelů ( nezaměstnanost, inflace, objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby atd. ) prohlašovali, že USA už v recesy je, protože už je to jen otázka času než budou 3 čtvrtletí na konci a výsledky ukáží pokles ve všech třech čtvrtletích a USA oficiálně vstoupí do recese.
    Když by do recese upadla největší ekonomika světa tak by to uškodilo ostatním světovým ekonomikám, protože většina jich je navázaná na USA ekonomiku.
    Jak se pravdivě říká – když USA zakašle zbytek světa dostane chřipku.
    Příští dny ukáží jaký bude další vývoj, ale obchodní seance v USA napovídala, že scénář pro opětovný ještě větší propad má stále silné místo v myslích investorů a USA trhy jak já říkám vyčkávají zatímco evropa a asie pokračuje ve strmém nárustu

    Odpovědět

  • Ferin007

    15 října, 2008

    Pardon, to melo být tady:

    Otto, já myslím, že FL nešlo o definici recese, ale o to, že je otázka, zda USA (a potažmo další země) do recese vůbec sklouznou. Což není vůbec jednoznačný. 😉
    Jinak s tou definicí recese je to trošku jinak, neboť
    1) ta nastává již při DRUHÉM po sobě jdoucím čtvrtletním poklesu HDP, a
    2) ten pokles musí být větší, než 0,2 % HDP.
    To jen tak na upřesnění.

    Odpovědět

  • OTTO

    16 října, 2008

    Definici jsem napsal, aby bylo jasné podle čeho se pozná jestli USA do recese upadne, nebo už v ní je.
    Co se týče recese v USA tak myslím, že už v ní je.
    Recese v USA bývá cca každých 6 let takže na tom není nic neobviklého.
    Z recese se USA dostalo vždy během 6-11 měsíců takže také žádná katastrofa.
    Když jdou trhy nezdravě nahoru, nikomu to nevadí, ale když pak spadnou tam kde by měli správně být tak je z toho poprask a vlády hned zasahujou, aby donutily trhy jít nahoru.
    Tomu já říkám nerovnováha a to vždy končí recesí

    Odpovědět

  • FL

    16 října, 2008

    Mate nekdo nejaky nazor na to, co se v patek stalo na zlate?
    Me to prijde zvlastni,vzhledem k tomu,ze v patek zrovna nic moc nenasvedcovalo bykum na us a dalsich trzich.me snad napada jen jedina varianta : defacto zlato udelalo novy high (vzhledem k tomu,ze dolar je o nekolik %% silejsi) a emoce investoru to nevydrzeli..

    Odpovědět

  • OTTO

    16 října, 2008

    Zlato už pár týdnů neobchoduju, ani nesleduju takže nevím, ale můžu se podívat co se na něm v pátek dělo a říct názor jestli to bylo něco nestandartního

  • FL

    16 října, 2008

    Ano bylo to OTTO velmi nestandartni,ze to slitne o 100$ za den 🙂 I dnes se to vyvíjí velmi zvlastne,
    mel jsem za to,ze investori berou zlato jako jistotu v dobach nejistot,coz na dnesnim dowu je sakra nejistota a zlato dnes opet silne klesa..zvlastni…