CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Zámečník

12. 01. 2017

7 komentářů

Líp ještě nebylo

 


 

Česká ekonomika šlape jak na drátkách a projevuje se to pozitivně i na příjmech domácností. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší z celé Evropské unie a v listopadu dosáhla 3,7 %. Zároveň rostly průměrné mzdy, které reálně stouply ve 3. čtvrtletí 2016 o 4 % na 27 220 Kč. S tím rostou i úspory domácností. V bankách měly domácnosti koncem listopadu 2 169 369,4 mil. Kč (téměř 2,2 bil. Kč), tedy meziročně o 8,58 % více. Přitom Česká národní banka (ČNB) bojovala s deflací a inflace byla v průběhu celého roku minimální.

České domácnosti podle ekonomických údajů nemají nejmenší důvod ke stížnostem. Samozřejmě, nedaří se všem stejně, vždy se najdou lidé a rodiny, které nezažívají nejpříznivější okamžiky svého života, přestože většině a v průměru se daří. Lidé hlasující v anketě na Investujeme.cz ovšem z 90 % očekávají, že letošní rok bude horší než loňský. Je k tomu důvod?

Hlasujte v anketě i vy:

__ANKETA2400__

Pro letošní rok jsou vyhlídky ještě světlejší než pro minulý. Česká národní banka očekává návrat inflace do inflačního cíle kolem 2 %, zároveň bude pokračovat (a mírně zrychlí) i růst HDP o 2,9 %. S koncem intervencí navíc pravděpodobně dojde k posílení české koruny, což bude znamenat zlevnění nejen dovolené, ale i zboží z dovozu. Na druhou stranu firmy vyrábějící na vývoz budou mít horší pozici na zahraničních trzích, což se může projevit i v platech a prémiích zaměstnanců.

REKLAMA

Ministerstvo financí ČR je sice stran růstu v roce 2017 o něco skeptičtější než Česká národní banka, přesto v poslední predikci zvýšila odhad růstu z 2,4 % na 2,5 %. Ministerstvo financí je v odhadu růstu zpravidla skeptičtější – a je to tak správně.

Na základě výhledu je sestavován státní rozpočet, který je mnohem náchylnější k deficitům v případě nadhodnocení růstu. Ministerstva očekávají vyšší (zejména daňové) příjmy a natahují ruku pro více peněz, které ale z důvodu menšího než očekávaného růstu do rozpočtu nepřitečou. Navíc se ještě zvýší výdaje zejména na sociální politiku – podpory v nezaměstnanosti, sociální dávky…

Růst v příštím roce ovšem predikují i soukromé instituce v čele s bankami. Kupříkladu zastřešující Česká bankovní asociace (ČBA) předpovídá stejnou dynamiku růstu jako v roce 2016.

Lidé tedy k očekávání zhoršení podmínek moc reálných podkladů nemají.

REKLAMA

Dokonce i „negativní statistiky“ hovoří o zlepšující se situaci. Např. bankovní úvěry se selháním v absolutních hodnotách poklesly téměř o 16,4 %. A to navzdory růstu objemu čerpaných úvěrů domácnostmi o téměř 7,5 %.

Co může stát za skepsí v českých domácnostech? Rozhodně to nejsou fakta a ekonomická situace. Jednou z příčin může být přemrštěné čerpání hypotečních úvěrů. Zejména spolu s omezením ČNB mohou lidé vyčerpat veškeré úspory domácnosti na splnění povinných „vlastních úspor“ při čerpání hypotéky. Má-li domácnost pouze nezbytné úspory na udržení finanční rezervy a chce čerpat 100% hypotéku, pokud nemůže z „doporučení“ ČNB, musí finanční rezervu vydat při koupi bytu či rodinného domu. A ta pak může chybět.

A nebo je důvodem skepse českých domácností jen místní přirozenost…

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vanička (fakt úplně ta první v řadě)

    16 ledna, 2017

    …se nedivte výsledku ankety, ručit dva roky nebo pět je sakra rozdíl. Ještě bych to dokázal pochopit u IŽP, ale ručit po tak dlouhou dobu i za čisté rizikovky…no nevím nevím. První dva kvartály tohoto roku ukáží, zda bude a pokud ano, tak jak velký propad v produkci běžně placeného ŽP, třeba to nakonec nebude žádná katastrofa.

    Odpovědět

  • 16 ledna, 2017

    Už se s tím pětiletým stornem konečně smiřte, nikdo Vás do sjednávání životek přece nenutí, nebo snad ano ? A pokud se Vám to nelíbí, no tak je proboha nesjednávejte a máte (budete mít) klid, tak křišťálově čisté a jednoduché to je.

    Odpovědět

  • Lékařka zakomplexovaných duší

    17 ledna, 2017

    A pročpak to panáčku máš potřebu psát?

    Odpovědět

  • 17 ledna, 2017

    …no jen tak, protože můžu, stejně jako Ty :0)

    Odpovědět

  • pavel-hanzl

    17 ledna, 2017

    Omluvte prosím pana Já. Měl by podzim svého života trávit pod dohledem statného ošetřovatele. Bohužel vylomil mříže z okna v domě, kde měl mnoho přátel v bílém oblečení a předtím posiloval, takže jej nechytili. Má nutkavé potřeby zvracet své myšlenky a tak zvrací, písemnou formou. Napadá kdekoho, ale speciálně nemá rád mne. Prostě pacient, který nedodržuje léčebný režim a vysazuje psychofarmaka. Nenávidí finanční poradce. Sám ovšem patrně i je či byl jedním z nás. Taková nějaká forma masochismu, víte? Píše nejraději o všem, co ostatním z nás ubližuje. Komplikovaný případ. Verbálně agresivní, až velmi agresivní. Pravopisné chyby jsou tím jeho nejmenším prohřeškem. Vše dohání aktivitou, až úpornou aktivitou, s cílem všechny zahltit odkazy na jiné články. Mne si ruce se slovy: Čím hůře, tím lépe. Píše zde a pokračuje prostě proto, že je trpěn šéfredaktorem. Takový maskot nenávisti. V pochybnostech, takových individuí se stejným nickem je tu asi 5. Poznávací znamení tohoto pacienta je: „Finanční poradci neexistují, jsou jen prodejci pár vybraných finančních produktů“.

    Odpovědět

  • 17 ledna, 2017

    Hurá, Pavel Hanzl je zpět, tolik mi tu chyběly Vaše srdceryvné komentáře, jak (zrovna) Vás klienti potřebují a jak jim to prostě musíte sjednat, protože jinak by zůstali neobslouženi elitním, super excelentním „áčkovým“ poradcem a to by byla velká tragédie, že ?

    Jak se Vám od počátku roku pracuje ? Podařilo se Vám zvýšit svůj výkon o 400%, abyste měl zachován tentýž příjem jako za zlatých časů, kdy se za životky ručilo jen nádherné dva roky ? Jak Vám to jde ? Zvládáte to ? Co říkáte na provizní bojkot Partners směrem ke skupině VIG, jmenovitě Pojišťovně ČS a jejich nosného produktu Flexi ? No vlastně centrála Partners za to asi provizi předpokládám dostane, samotný poradce Partners již nikoliv (tedy pokud jsem to správně pochopil, pokud ne, tak se omlouvám). Domníváte se pane Hanzle, že podobný přístup (bojkot) nějak ovlivní pojišťovny, nebo to bude takové to tradiční, bezvýznamné plácnutí do vody s nulovým efektem ? Jak se Vám daří nábor ? Co noví spolupracovnící, jsou ? Hrnou se ? Co Vaše jedinečné a exkluzivní know-how, je o něj zájem ?

    Odpovědět

  • Bagr

    18 ledna, 2017

    Proč proboha pořád řešíte v komentářích pořád jedno a to samé? V článku není ani zmínka o regulaci ŽP.

    Jakmile není článek o provizích za ŽP, tak je v komentářích mrtvo. Zřejmě si pa Vanička řekl, že již dlouho žádný takový článek nebyl, tak jeho obligátní téma přenese do diskuse pod nesouvisející článek :)

    Odpovědět