Česká ekonomika šlape jak na drátkách a projevuje se to pozitivně i na příjmech domácností. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší z celé Evropské unie a v listopadu dosáhla 3,7 %. Zároveň rostly průměrné mzdy, které reálně stouply ve 3. čtvrtletí 2016 o 4 % na 27 220 Kč. S tím rostou i úspory domácností. V bankách měly domácnosti koncem listopadu 2 169 369,4 mil. Kč (téměř 2,2 bil. Kč), tedy meziročně o 8,58 % více. Přitom Česká národní banka (ČNB) bojovala s deflací a inflace byla v průběhu celého roku minimální.
České domácnosti podle ekonomických údajů nemají nejmenší důvod ke stížnostem. Samozřejmě, nedaří se všem stejně, vždy se najdou lidé a rodiny, které nezažívají nejpříznivější okamžiky svého života, přestože většině a v průměru se daří. Lidé hlasující v anketě na Investujeme.cz ovšem z 90 % očekávají, že letošní rok bude horší než loňský. Je k tomu důvod?
Hlasujte v anketě i vy:
__ANKETA2400__
Pro letošní rok jsou vyhlídky ještě světlejší než pro minulý. Česká národní banka očekává návrat inflace do inflačního cíle kolem 2 %, zároveň bude pokračovat (a mírně zrychlí) i růst HDP o 2,9 %. S koncem intervencí navíc pravděpodobně dojde k posílení české koruny, což bude znamenat zlevnění nejen dovolené, ale i zboží z dovozu. Na druhou stranu firmy vyrábějící na vývoz budou mít horší pozici na zahraničních trzích, což se může projevit i v platech a prémiích zaměstnanců.
REKLAMA
Ministerstvo financí ČR je sice stran růstu v roce 2017 o něco skeptičtější než Česká národní banka, přesto v poslední predikci zvýšila odhad růstu z 2,4 % na 2,5 %. Ministerstvo financí je v odhadu růstu zpravidla skeptičtější – a je to tak správně.
Na základě výhledu je sestavován státní rozpočet, který je mnohem náchylnější k deficitům v případě nadhodnocení růstu. Ministerstva očekávají vyšší (zejména daňové) příjmy a natahují ruku pro více peněz, které ale z důvodu menšího než očekávaného růstu do rozpočtu nepřitečou. Navíc se ještě zvýší výdaje zejména na sociální politiku – podpory v nezaměstnanosti, sociální dávky…
Růst v příštím roce ovšem predikují i soukromé instituce v čele s bankami. Kupříkladu zastřešující Česká bankovní asociace (ČBA) předpovídá stejnou dynamiku růstu jako v roce 2016.
Lidé tedy k očekávání zhoršení podmínek moc reálných podkladů nemají.
REKLAMA
Dokonce i „negativní statistiky“ hovoří o zlepšující se situaci. Např. bankovní úvěry se selháním v absolutních hodnotách poklesly téměř o 16,4 %. A to navzdory růstu objemu čerpaných úvěrů domácnostmi o téměř 7,5 %.
Co může stát za skepsí v českých domácnostech? Rozhodně to nejsou fakta a ekonomická situace. Jednou z příčin může být přemrštěné čerpání hypotečních úvěrů. Zejména spolu s omezením ČNB mohou lidé vyčerpat veškeré úspory domácnosti na splnění povinných „vlastních úspor“ při čerpání hypotéky. Má-li domácnost pouze nezbytné úspory na udržení finanční rezervy a chce čerpat 100% hypotéku, pokud nemůže z „doporučení“ ČNB, musí finanční rezervu vydat při koupi bytu či rodinného domu. A ta pak může chybět.
A nebo je důvodem skepse českých domácností jen místní přirozenost…