CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

Penzijní reforma? Zmatek i odborníků

 


 

Zašel jsem do banky. Nedělám to často, většinou využívám internetové bankovnictví. Jenže právě kvůli němu jsem do banky musel. Ztratil jsem přístupové informace a musel jsem si pro nové. Ještě, že to nebyly přístupové kódy k mému indonéskému účtu.

Uvítala mě příjemná bankéřka, která svou práci ovládala naprosto brilantně. Jen jsem sdělil svůj požadavek, během několika sekund v bankovním systému vygenerovala patřičné žádosti a v mžiku jsem byl „odbaven“. Následovala profesionální otázka, zda mi může ještě s něčím pomoci. „Zatím ne,“ odpověděl jsem, „ale až se transformuje váš penzijní fond, tak budu chtít přestoupit do dynamičtějšího.“

bankéřkou jsem se na téma investic a penzijních společností bavil několik minut. V otázce investování měla velmi dobré znalosti a svým klientům nepochybně radila velmi dobře v mezích produktů své finanční skupiny. Jen…

…v otázkách penzijní reformy byla trochu zmatená. Jen obtížně dokázala rozlišit 2. a 3. pilíř. Nedivím se. Oba vznikají ve stejnou dobu, oba jsou státem regulované, oba mají čtyři povinné fondy, oba budou spravované penzijními společnostmi, oba slouží k zajištění na penzi…

Rozdílů je při tomto množství shodných rysů až žalostně málo. V jednom bude povinný fond státních dluhopisů, v druhém transformovaný fond. Oba ale mají zajistit alespoň návratnost vkladu. Do jednoho se bude odvádět část důchodového pojištění. Ale i do něj si budou muset lidé přispívat navíc z vlastní kapsy. U jednoho nebude možný jednorázový výběr naspořených prostředků… ale i druhý ztrácí spoustu současných výhod, není mezi nimi i jednorázový výběr? Není. Ale kdo se v tom má vyznat? Navíc když vláda každou chvíli tvrdí něco jiného…

REKLAMA

Z mého pohledu vidím dva základní problémy reformních snah vlády:

  • špatnou komunikaci směrem k veřejnosti a
  • časté změny vycházející z měnících se koaličních dohadů.

Orientovat se v takové situaci v připravované penzijní reformě mají potíže i lidé zběhlí ve financích. Jak se v ní pak mají vyznat ostatní lidé?

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů


Související články

důchodový účet v roce 2023

Jak dopadl důchodový účet v roce 2023

Český důchodový systém je financován průběžným způsobem. Tedy stát vybírá během roku sociální (důchodové) pojištění, jako daň z práce. A z této částky by ideálně měl vyplácet povinné důchody. Přičemž platby prochází přes tzv. systém důchodového pojištění. A ten je v posledních letech spíše v mínusu. Jak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

průměrný důchod v roce 2024

Proč je státní důchod nespravedlivý?

Český důchodový systém je postaven na průběžném financování a navíc na poměrně výrazné solidaritě. Často tak bývá označován za nespravedlivý. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

14. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ivo Patta

    10 dubna, 2012

    najdete např. na adrese:
    http://www.cssd.cz/sou­bory/ke-stazeni/reformy-2011/pata.pptx
    Důvodovou zprávu k reformám zašlu na vyžádání (ivopatta@sez­nam.cz)

    Odpovědět

  • Sousedka od vedle

    26 března, 2012

    Pane autore, snad nečekáte, že se v reformě vyzná teta z přepážky v bance ( i když investice se už třeba naučila prodávat)…v jednom pravdu máte určitě – v problematice se vyzná málokdo a to do značné míry ohrožuje nově vznikající systém jako takový – je to veliký problém, který vláda doposud nevidí a až ho uvidí, bude možná narychlo posouvat termíny, měnit parametry …no uvidíme :-)

    Odpovědět

  • zamecnik

    26 března, 2012

    O „tetě z přepážky v bance“ nepředpokládám, že by se v penzijní reformě vyznala. Ale i na přepážkách banky jsou (bohužel občas) lidé, kteří jsou velmi schopní (nikoli pouze prodejci). A troufnu si říci, že tato patří mezi ně.

    Krom toho – pokud se v penzijní reformě nevyznají lidé v bankách (i ta teta od přepážky), co potom ti ostatní? Těm v naprosté většině bude právě ta teta od přepážky radit, jestli je pro ně 2. či reformovaný 3. pilíř výhodný.

    Odpovědět

  • josef

    26 března, 2012

    Tato deforma je výhodná jen pro stát a jeho vlastníky…

    Odpovědět

  • Původní kolemjdoucí

    26 března, 2012

    Kdo je vlastníkem státu?

    Odpovědět

  • josef

    26 března, 2012

    finanční oligarchie , které platí politický marketing…

    Odpovědět

  • Sousedka od vedle

    26 března, 2012

    Máte pravdu, a v tom je právě ten průšvih – co teprve ti ostatní!
    Problém je…
    1.V nulové informační kampani od státu , což způsobuje
    2.Že běžní lidi vůbec nevědí o co jde , a proto
    3.Lidi nakonec ani nezajímá o co jde – vědí jen, že tomu nevěří…

    Odpovědět

  • josef

    26 března, 2012

    Při rozhovorech s členy NERVu bylo řečeno jasně: první se musí naplnit státní pokladna, snížit výdaje na důchody, mezi řečí potvrdili, že se jedna tak trochu o přidělení businessu pro kamarády, a nějaká ta trafička za pár milionků…

    Odpovědět

  • Škodolibka domácí

    26 března, 2012

    Já se vyznáím jak v investicích, tak v reformě – a na přepážce v bance pracuju taky. Ve 3. pilíři například rozhodně žádné 4 povinné fondy nebudou (jak tvrdí pan Zámečník). Povinností je ve 3. pilíři pouze nabídnout jednu ultra konzervativní strategii (obnodnou tomu jak se spravaují peníze v PF teď). Další je čistě věcí jednotlivých penzijních společností. Pokud jim to zaregistruje a schválí ČNB, tak mohou nabídnout třeba 50 strategií. Ale lze samozřejmě očekávat, že v rámci zjednodušení a nákladovosti budou nabízet ve 2. a 3. pilíři pezijní společnosti víceméně totéž. Takže ty 4 strategie budou většinou i ve 3. pilíři.

    Odpovědět

  • josef

    26 března, 2012

    a co to je taká ultrakonzervatiovní strategie PÁN KEFALÍN???

    Odpovědět

  • Škodolibka domácí

    26 března, 2012

    :-) Vzhledem k tomu, že bezriziková investice neexistuje (riziku se nelze vyhnout,lze si ho jen vybrat), tak tím bylo míněno zhodnocení na úrovni současných mizerných výnosů, dlouhodobě pod inflací.

    Odpovědět

  • josef

    26 března, 2012

    :-) ale to jsou skoro všechny bankovní systémy! Oficiální inflace je 3,2% a reálná cca 15%…

    Odpovědět

  • Radek

    26 března, 2012

    :-) a na to jste přišel jak?

    Odpovědět

  • Škodolibka domácí

    26 března, 2012

    Zdražili mu benzín :-)

    Odpovědět