CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

25. 05. 2009

0 komentářů

Realitní akcie ještě nejsou bezpečné

 


 

Pražská burza má možná už nejhorší za sebou, ale přesto pozor na lákavé výkyvy v cenách, a to zvlášť u realitních titulů. U nich krize začala a velmi pravděpodobně u nich i skončí. Pražský parket obchoduje na svém hlavním trhu s akciemi dvou developerských firem, a to Orco Property Group a ECM Real Estate. Oba se stále drží se svými cenami daleko od období před vypuknutím finanční krize a stabilní změnu k lepšímu nelze čekat. A to přesto, že posledních několik týdnů se může zdát, že právě ony jsou cestou k zisku. Akcie developerské společnosti ECM totiž například od 7. dubna do 7. května posílily o více než 80 procent. Avšak z nízkého základu se dobře dělají vysoké růsty. Titul je stále na polovině své loňské květnové ceny. Stejně tak akcie společnosti Orco za měsíc přidaly zhruba 70 procent, meziročně jsou ale s cenou níže o 86 procent. Jde vesměs o spekulativní krátkodobé obchody živené informacemi o vstupu kapitálových partnerů do obou firem či záměrné tlačení ceny nahoru při nízkých objemech obchodů.

Letos rok nelze u obou realitních akcií čekat, že by se jejich ceny vyvíjely tak, aby bylo pro rozumné investory dobré je koupit do svého portfolia. Někteří analytici jim prognózují ještě hluboký pokles ceny, jiní dokonce odchod z hlavního trhu burzy. V tom druhém bodě je řeč především o společnosti ECM, jejíž objem obchodů v průměru od počátku roku jen stěží dosahuje dvou milionů korun denně, což je jedna z podmínek pro udržení v bázi indexu PX. V každém případě světlejší zítřky pro ně nastanou nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Růst v setrvalém poklesu

Vývoj akcií společnosti Orco a ECM za poslední rok v podstatě kopíruje vývoj titulů ze stejného sektoru v USA. Orco se meziročně propadlo z více než 1400 korun na současné zhruba dvě stovky za akcii a ECM z více než 800 korun na zhruba 330 korun. „Lze předpokládat, že vývoj titulů by se měl pohybovat stejným směrem jako ve světě. Domovskou burzou Orca je Paříž, a to ovlivňuje značně cenotvorbu i u nás,“ upozorňuje analytik Capital Partners Josef Stoulil.

Jaký tedy je očekávaný vývoj na burzách v Evropě a USA, které nejvíce ovlivňují pražský parket? Například analytický tým obchodníka s cennými papíry Atlantik FT ve své poslední analýze označuje současný růst na akciovém trhu jako „krátkodobý růst v celkově klesajícím trendu trhu“ a upozorňuje, že tedy nejde o začátek nového býčího trendu. „Problémy americké ekonomiky jsou stále vážné a je třeba počítat s dalším nárůstem nezaměstnanosti, poklesem spotřebitelské poptávky i dalším propadem cen nemovitostí,“ říká Milan Vaníček, analytik Atlantik FT. Současný medvědí trh v USA trvá přibližně jeden a půl roku, což je podle něj relativně velmi krátká doba ve srovnání s předchozími recesemi, kdy klesající trend přetrvával dva až čtyři roky.

Holding ECM s PPF

Významným faktorem, který může pomoci stabilizovat nemovitostní trh, je vstup kapitálově silných partnerů. Stalo se tak u společnosti ECM Group a rýsuje se u Orca. Mluvčí PPF Alexej Bechtin, stejně jako generální ředitel a majitel ECM Milan Janků už potvrdili že skupina PPF vytvoří s ECM společný realitní holding. Má patřit mezi největší ve střední Evropě a budou do něho patřit kromě jiného investiční realitní portfolio PPF, developerské projekty PPF v Česku, Rusku, Rumunsku, Číně, společnost Domus Eventis, podíl ve stavitelské skupině PSJ a maloobchodní řetězec pod značkou Carrefour na Slovensku. Majoritním vlastníkem holdingu by měla být PPF, ale řídit by jej měl Janků. Aktiva holdingu mají přesáhnout 30 miliard korun.

REKLAMA

Více čtěte v článku Martiny Martinovičové " Realitní akcie ještě nejsou bezpečné " na serveru Profit.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *