CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Jakub Škrabánek

11. 07. 2012

1 komentář

Riester aneb Německá inspirace pro české důchody

 


 

Důchodový systém Riester byl pojmenován po ministru práce a sociálních věcí Schröderovy vlády Walteru Riesterovi, za jehož působení došlo v roce 2002 k jeho spuštění. Původně byl Riesterův důchodový plán odpovědí na předcházející reformu státních penzí, která výrazně snížila peněžní prostředky německých důchodců.

Riester je dostupný pouze pro zaměstnance, kteří jsou zároveň členy průběžného státního penzijního systému. OSVČ mohou být součástí Riester-Rente svého partnera či partnerky. Výše vkladu na spořicí účet Riester je minimálně 60 EUR a maximálně 2 100 EUR ročně a pro obdržení plné výše státních příspěvků musí roční příspěvky účastníka dosáhnout minimální výše 4 % z hrubého ročního příjmu, a to včetně státních příspěvků.

Tabulka 1: Maximální státní příspěvky

Příspěvek pro svobodné

154 EUR/rok

Příspěvek pro manželské páry

308 EUR/rok

Příspěvek na vyživované dítě

185 EUR/rok

Jednorázový příspěvek při uzavření smlouvy před 26. narozeninami

200 EUR

Dále je možné vykázat příspěvky do Riester systému včetně státních příspěvků jako zvláštní výdaj a snížit si tak základ daně, což zvyšuje atraktivitu tohoto typu spoření hlavně pro vyšší příjmové skupiny.

Příklad 1: Rodina se dvěma dětmi, hrubý roční příjem 36 000 EUR.

Hrubý příjem

36 000 EUR

4 % z 36 000 EUR

1 440 EUR

Příspěvky na 2 vyživované děti

185 * 2 = 370 EUR

Příspěvky na 2 osoby

154 * 2 = 308 EUR

Minimální roční příspěvek do spoření

1 440 EUR – 370 EUR – 308 EUR = 762 EUR

Úspora na daních

0 EUR

Zdroj: www.riester-rente-infoportal.de

Příklad 2: Jeden pojištěnec, bezdětný, hrubý roční příjem 72 000 EUR.

Hrubý příjem

72 000 EUR

4% z 72 000 EUR = 2 880 EUR, max. 2 100 EUR

2 100 EUR

Příspěvek na 1 osobu

154 EUR

Minimální roční příspěvek do spoření

2 100 EUR – 154 EUR = 1 946 EUR

Úspora na daních

847 EUR

Zdroj: www.riester-rente-infoportal.de

Spoření Riester má v praxi mnoho podob, převážně jsou to variace na spořicí účty a penzijní připojištění. Aby byl bankovní produkt státem certifikován jako Riester, musí splnit následující kritéria:

  • Výše vyplacené částky včetně státních příspěvků musí být garantována.           
  • Podmínky musí být genderově neutrální.                          
  • Peníze nemohou být vyplaceny před 62. rokem života klienta.
  • Všechny poplatky, rizika a možnosti smlouvy musí být dostatečně jasně specifikovány.
  • Poskytovatelé musí rozvrhnout náklady a poplatky za zprostředkování, správu a vedení účtu za celou předpokládanou dobu trvání účtu na období minimálně 5 let.
  • Smlouvy mohou být zrušeny nebo zmrazeny na konci každého kvartálu.

Po dosažení věku 62 let má klient 3 možnosti:

  1. Čerpat penzi v plné výši formou měsíční renty.
  2. Vybrat 30 % z naspořené částky a čerpat penzi ze zbytku.
  3. Vybrat si celou částku najednou. V tomto případě ale dostane částku sníženou o státní příspěvky a zpětně dodaněnou.

V případě porušení podmínek smlouvy, vystěhování klienta z EU nebo zrušení smlouvy musí být veškeré státní příspěvky vráceny a slevy na daních dodaněny. V případě smrti klienta může být naspořená částka poukázána vybraným dědicům, tedy manželovi či manželce nebo vyživovaným dětem[1]. Pokud by se klient dostal do insolvence, třetí strany nemohou na naspořenou částku uplatňovat žádný nárok.

Na rozdíl od českého 2. pilíře, kam bude možné vstoupit před 35. rokem života a toto rozhodnutí nelze vzít zpět, je možné do Riester systému vstoupit kdykoliv během produktivního života a zase z něj vystoupit. Vystoupení ale v praxi bývá spíše výjimkou kvůli nutnosti vrátit veškeré státní příspěvky a zpětně dodanit vklady do systému.



[1] Pokud zůstavitel nemá vyživované dítě či manžela/manželku, peníze propadají státu. Výjimkou je případ, kdy je s finanční institucí sjednáno připojištění pozůstalostního důchodu.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

průměrný důchod v roce 2024

Jaký je průměrný důchod v roce 2024

Valorizace důchodů byla v posledních letech docela výrazným tématem. Inflace totiž zvyšovala důchody díky mimořádné valorizaci nevídaným tempem. A to i přes omezení valorizace. Během poslední dekády tak průměrný důchod téměř zdvojnásobil.

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

09. 04. 2024

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Karásek

    19 července, 2012

    Riester-Rente je podvod, na kterém vydělá jen Walter Riester a pojištovny.
    Hledej s Google: Riester Rente Betrug a bude ti ten podvod vysvětlen na mnoha webstránkách.
    Bývalý německý ministr práce Walter Riester vynalezl roku 2000 Riesterův důchod = Riester Rente, to je dobrovolné důchodové připojištění s přídavkem od státu, které bylo od chytrých matematiků počátkem roku 2008 propočítáno a ukázalo se, že je to podvod na lidech – Riester Rente Betrug. Walter Riester naverboval na přednáškách milióny lidí na to pojištění a dostával za každou přednášku od pojišťoven honorář 7 000 euro, celkem až 300 000 euro za 3 roky. Teprve roku 2008 začala německá televize v kritických pořadech informovat, že na Riester Rentě vydělají jen pojišťovny, stát a Walter Riester, zatímco lidé dostanou celé zaplacené peníze bez úroků od pojišťovny zpátky, když se dožijí věku 87 let. Jestli se nedožili 87 let, pak dali pojišťovně více peněz, než od ní dostali zpátky. A slibované úroky a přídavek od státu by využili důchodci jen tehdy, kdyby se dožili věku 98 let. Proto namísto pojištění kupujte raději na stálo akcie od nejstarších a největších podniků a bank Evropy a USA, kterým neškodí konkurence a dlouhodobě zvyšují zisky a platí nadprůměrné dividendy.

    Odpovědět