„Měnová politika do konce roku 2015 zůstane extrémně uvolněná. Ukončení kurzového režimu nenastane dříve než v roce 2016. Dostatek volných prostředků bank v prostředí nízkých úrokových sazeb bude podporovat zájem bank poskytovat nové úvěry domácnostem i podnikům,“ doplňuje hlavní očekávání pro rok 2015 Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.
Snížení nezaměstnanosti a zvýšení průměrné mzdy
V roce 2015 se pravděpodobně bude snižovat míra nezaměstnanosti. Podle analytiků z České spořitelny pak v roce 2016 pokles zpomalí. ČS očekává růst mezd o 2,4 procenta, v reálném vyjádření vzhledem k nízké inflaci bude růst 2,1 procenta.
Proti vyššímu růstu bude působit pokles nezaměstnanosti, nízká ekonomická aktivita v zahraniční a také pro meziroční vyjádření zvýšená základna díky zrychlení mezd již od čtvrtého kvartálu roku 2014.
Spotřebitelská poptávka zrychlí
„Hlavním zdrojem růstu v roce 2015 bude domácí poptávka, příspěvky k růstu HDP by měly být vyvážené v rámci spotřebitelské i investiční poptávky. Sentiment domácností zůstává příznivý díky nízké inflaci a relativně příznivé situaci na trhu práce. Spotřebitelská poptávka proto v roce 2015 zrychlí na 2,2 %. Investiční poptávka vzroste přibližně o 3,5 %, postupně po vyčerpání vlastních zdrojů začnou podniky intenzivněji využívat bankovní úvěry,“ říká Petr Dufek, hlavní analytik ČSOB.
Proexportní efekt oslabení koruny je z meziročního pohledu vyčerpán, takže proexportní impulzy z eurozóny nelze očekávat. Kladné směnné relace tažené oslabením dovozních cen ropy budou díky tradičně vyššímu dopadu na reálný dovoz působit spíše ve směru oslabení netto exportu. Netto export bude mít v roce 2015 na hospodářský růst neutrální či mírně záporný vliv.
REKLAMA
„V roce 2015 by nemělo dojít k žádným překvapujícím krokům měnové politiky. Očekáváme pro celý tento rok stabilitu hlavních úrokových sazeb. Deflační tendence jsou centrální bankou vyhodnocovány jako pozitivní nabídkový šok, proto očekáváme přibližně obdobnou hodnotu kurzu jako v roce 2014. Fiskální politika bude mít mírný prorůstový dopad díky očekávanému oživení investic do domácí infrastruktury. Předpokládáme jen pozvolné zvýšení relativní výše vládního dluhu,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka ČBA.
ČNB nebude dále plnit inflační cíl
Česká národní banka má podle analytika České spořitelny Davida Navrátila možnost buď po nějakou dobu rezignovat na plnění svého inflačního cíle, nebo oslabit ještě více korunu s rizikem, že za nějakou dobu bude muset tento krok zopakovat.
Problému s nízkou inflací bude ale tuzemská ekonomika dlouhodobě čelit právě kvůli vývoji v eurozóně. „Za rok nebo za dva bude opět riziko, že by koruna měla opět oslabit kvůli dovozu deflačních tlaků a neplnění cíle. To musí vzít centrální bankéři do úvahy, protože se to ČNB nebude dělat kvůli negativním ohlasům lehce,“ dodal Navrátil.