CZK/€ 24.970 -0,14%

CZK/$ 21.964 +0,22%

CZK/£ 29.218 +0,24%

CZK/CHF 26.589 -0,24%

Text: Dominika Ondrová

10. 08. 2015

Slovensko je dražší než Česká republika

 


 

Ceny jsou jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivňují naše nákupní chování. Na cenovky si posvítíme nejen při nákupech potravin, oblečení, elektroniky, ale například i při plánování dovolených či výletů. Není žádným tajemstvím, že Slováci kvůli nižším cenám rádi vycestují na nákupy i za hranice země. Jaké jsou ceny u slovenských sousedů? Vyplatí se Slováky oblíbená nákupní turistika? A jak se vyvíjejí cenové hladiny v ostatních zemích Evropské unie?

Slovensko si v roce 2014 vysloužilo „prvenství“. Ne však potěšující. Ze zemí V4 byla cenová hladina na Slovensku nejvyšší. Zatímco v Česku je levněji „jen“ o sedm procent, v Maďarsku a Polsku je rozdíl výraznější. U jižních sousedů Slovenské republiky jsou ceny nižší až o 17 procent au těch severních až téměř o pětinu.

Potraviny a nealko nápoje jsou dokonce v rámci EU nejlevnější právě v Polsku (ve srovnání s Českou republikou jsou levnější až o téměř pětinu). Češi ale často nakupují i v sousedním Rakousku. V uplynulém roce tam byla celková cenová hladina vyšší o více než polovinu, u potravin a nealka ale rozdíl nebyl tak výrazný.

V porovnání s ostatními státy EU28 patří Slovensko i Česká republika mezi levnější země Unie. Celková cenová úroveň v EU jako takové byla v roce 2014 o téměř polovinu vyšší než na Slovensku. Evropané připlatili si i za potraviny, alkoholické i nealkoholické nápoje, tabák, restaurace, hotely či elektroniku.

Nižší ceny než na Slovensku najdeme už jen v sedmi členských zemích. Nejlevněji se žije v Bulharsku, kde jsou ceny ve srovnání se slovenskými obchody o 30 procent nižší. Na druhé straně však nelze zapomínat na to, že je tam nižší i celková životní úroveň a výdělky jsou přibližně poloviční ve srovnání se slovenskými.

REKLAMA

Graf 1: Cenová úroveň v Evropské unii
slovensko

Nejdražší je zboží v severských zemích a ve Velké Británii. V Dánsku stojí vše v průměru jednou tolik než na Slovensku. Samotné potraviny a nealkoholické nápoje jsou dražší o více než polovinu. Vedle potravin má Dánsko, v rámci EU, nejdražší i restaurace a hotely. První pětku nejdražších zemí unie doplňuje Švédsko, Finsko, Velká Británie a Irsko. Právě v tom najdeme nejdražší alkohol a tabák (až o 118 procent dražší než na Slovensku).

Cenu našich nákupů ovlivňuje i aktuální cenový vývoj v konkrétní zemi. Jelikož většina evropských ekonomik bojuje delší období s deflací, resp. stagnací cen, naše peněženky to může těšit. Při nákupech v „neeurových“ ekonomikách je také třeba brát v úvahu i aktuální kurzový vývoj, který může v případě oslabujícího se eura slovenský nákup prodražit, a naopak.

Kroky Slováků často vedou do relativně blízkého Chorvatska. Ceny jsou tam v průměru mírně nižší než na Slovensku, ale nepotěší, že hotely a restaurace jsou v této přímořské zemi naopak o sedm procent dražší. O něco výše jsou i ceny potravin. Ještě dráže však vyjde dovolená v oblíbeném Řecku, Španělsku nebo Itálii. Ve všech zmíněných je totiž celková cenová hladina o čtvrtinu až polovinu vyšší než na Slovensku. Hotely a restaurace jsou ve Španělsku dražší o třetinu, ale v nedalekém Itálii až o téměř dvě třetiny.

REKLAMA

Mnoho slovenských rodin si libuje i dovolené v tureckých resortech. Ty jsou oproti našim dražší jen o desetinu, potěšit mohou i o něco levnější potraviny a nápoje než na Slovensku.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Loading


Související články

Akcie s malou tržní kapitalizací podrobně: Jak Trumpova cla mění růstové strategie?

Akcie s malou tržní kapitalizací, které představují menší veřejně obchodované společnosti s tržní kapitalizací zpravidla mezi 300 miliony a 2 miliardami dolarů, jsou často zranitelnější vůči ekonomickým a politickým změnám než jejich větší protějšky. V souvislosti s návrhem Donalda Trumpa na rozšíření cel na dovoz čelí mnoho […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 04. 2025

Světový trh s dluhem se otřásá, kvůli šoku ze zadlužování Německa

Včerejší masivní výprodej německých dluhopisů otřásá s trhy dnes již celosvětově. Například náklady půjčování japonské vlády narostly nejvýše za posledních více než deset let. Výnos desetiletého japonského dluhopisu dnes poskočil až na 1,5 procenta, nejvýše od června 2009. Náklady půjčování narůstají také vládám v Austrálii, na Novém Zélandu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 03. 2025

FondZoom: Představení fondu kvalifikovaných investorů AVANT – BRIXX SICAV, a.s., investice do nové čtvrti v Brně

Fond kvalifikovaných investorů BRIXX SICAV, a.s., se soustředí na přímé investice do nemovitostních aktiv s cílem dosažení atraktivního zhodnocení při zachování konzervativního přístupu k řízení rizik. Fond investuje primárně do projektu BRIXX Brno, nově vznikající městské čtvrti v Brně, která kombinuje moderní bydlení, komerční prostory a zdravotnické […]

Text: Redakce

Foto: www.brixxbrno.cz

19. 02. 2025