CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

02. 08. 2013

0 komentářů

Toxická kombinace: nadhodnocené jsou dluhopisy i akcie,

 


 

Že akcie vyspělých trhů jsou nadhodnocené uvedlo v letošním druhém kvartálu 47 % dotázaných odborníků. Před rokem to přitom bylo jen 26 %. Úměrně ubylo těch, podle kterých jsou akcie stále levné: z 39 na 22 %.

Pokud jde o míru nadhodnocení, státní dluhopisy stále vedou. Za příliš drahé je považuje celých 79 % respondentů. Stále více investorů ale pohlíží skepticky i na firemní dluhopisy, což dodává váhu názoru, že se bublina může nafukovat i na tomto trhu. Před rokem považovalo firemní dluhopisy za nadhodnocené 49 % dotázaných, nyní už je to 70 %. Levné jsou už jen podle 10 % odborníků ve srovnání s loňskými 19 %.

Názor na akcie rozvíjejících se trhů se za poslední rok výrazně nezměnil: za předražené je nyní považuje 26 %, loni to bylo 24 %. Naproti tomu podle 44 % jsou oceněné atraktivně.

Cena zlata spadla od 12-měsíčního maxima v říjnu 2012 zhruba o čtvrtinu a otázka dalšího vývoje investory rozděluje do dvou táborů. Sice přibylo těch, kdo zlato považují za levné (z 16 na 26 %), ale mnohem více investorů očekává na ročním horizontu další pokles. Pro „nadhodnocení“ hlasovalo 46 % dotázaných.

Will Goodhart, ředitel CFA Society of the UK k tomu říká: „Tvůrci hospodářské politiky začínají hlasitěji vyjadřovat obavy z inflace cen aktiv vyvolané kvantitativním uvolňováním. Zároveň trhy začínají být znepokojené možným dopadem ukončení ‚QE‘ ve Spojených státech na dluhopisy – a jestli tomuto protivětru mohou odolat akcie. Výsledky našeho posledního průzkumu odrážejí tyto obavy. Pokud 79 % respondentů vidí státní dluhopisy jako předražené a už jen 22 % vidí hodnotu v akciích vyspělých trhů, je to potenciálně výbušná kombinace nálad.

REKLAMA

Poznámka: průzkumu se zúčastnilo 755 respondentů, kteří měli jednotlivé třídy aktiv zhodnotit na stupnici – velmi podhodnocené, mírně podhodnocené, férová hodnota, mírně nadhodnocené, velmi nadhodnocené. Pro přehlednost uvádíme pouze součet kategorií „mírně“ a „velmi“. Detailní výsledky a podrobnosti k metodice a sledovaným indexům najdete na stránkách CFA UK (formát PDF).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní čeští investoři propadají pro letošek skepsi

Čeští investoři jsou ve srovnání se zbytkem světa skeptičtější ohledně pokračování býčího trhu. Dva roky po sobě rostly trhy o více než 20 %.  A to se neděje často! Naposledy k této situaci došlo v roce 1998. Není tedy divu, že po tak dobrých výsledcích optimismus klesá. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *