CZK/€ 25.230 +0,55%

CZK/$ 24.735 +1,58%

CZK/£ 29.982 +0,02%

CZK/CHF 26.995 +1,27%

Text: Petr Zámečník

31. 07. 2012

2 komentáře

Vydělejte si s jistotou přes 5 %

 


 

Zákonitosti investic jsou neúprosné. Chcete-li získat vyšší výnos, musíte přijmout více rizika nebo omezit dostupnost investovaných prostředků. Při současných rekordně nízkých úrokových sazbách lze vyšší výnos najít jen s obtížemi – a to přestože je mnohými pochybnými společnostmi nabízen.

Jistotu výnosu v podobě předem domluveného úroku můžete najít u bank, u družstevních záložen a u dluhopisů. České banky ale mají peněz dost, a tak u nich očekávat vyšší úrok nelze. Zbývají tedy dluhopisy a družstevní záložny. A ani mezi nimi není příliš z čeho vybírat.

Investice do dluhopisu má nevýhodu v podobě kolísající ceny. Tomu se lze vyhnout držením dluhopisu do splatnosti – tedy až do doby, kdy je dluhopis vrácen jeho vydavateli, který za něj vyplatí uloženou částku. Navíc ale dluhopisy s vyšším výnosem nelze hledat u českého státu (jistá šance by byla u dluhopisů italských, španělských či řeckých, což je ale dnes investice skutečně jen pro otrlé povahy), ale je třeba se poohlédnout po podnikových dluhopisech.

Družstevních záložen v Česku po krachu Unibon, spořitelního a úvěrního družstva, zbývá podle evidence České národní banky celkem 13:

  • AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo 
  • ANO spořitelní družstvo           
  • Artesa, spořitelní družstvo       
  • Citfin, spořitelní družstvo         
  • České spořitelní družstvo        
  • Družstevní záložna Kredit         
  • Družstevní záložna PSD          
  • Metropolitní spořitelní družstvo
  • Moravský Peněžní Ústav – spořitelní družstvo   
  • Peněžní dům, spořitelní družstvo         
  • Podnikatelská družstevní záložna         
  • WPB Capital, spořitelní družstvo          
  • Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo

Zdaleka ne každá družstevní záložna ale má své internetové stránky a jen některé se zabývají sběrem vkladů od občanů. A z nich jen jediná nabízí úroky nad 5 % ročně.

REKLAMA

Družstevní záložny a nadstandardní úrokové sazby

Dosáhnout na 5% úrok není snadné ani u družstevních záložen. Jediné ANO spořitelní družstvo na svých internetových stránkách inzeruje sazbu až 5,05 % ročně – ovšem při vkladu nad 2,5 mil. Kč na dobu 5 let. Na 5% úrok se lze ještě dostat s pětiletým vkladem nad 1 mil. Kč nebo čtyřletým nad 2,5 mil. Kč.

U všech družstevních záložen se klient musí stát zároveň členem družstva. Pokud budete chtít využít 5% úrok ANO spořitelního družstva, bude to pro vás znamenat zaplatit 1 000 Kč při podání přihlášky jako vstupní vklad a v průběhu 18 měsíců 17 tis. Kč jako základní členský vklad.

Ostatní družstevní záložny nabízejí úrokové sazby nižší. Nejvíce se blíží Akcenta, s.ú.d., u níž můžete dostat 4,8 % ročního úroku při uložení vkladu alespoň 2,4 mil. Kč na 5 let. O desetinu procentního bodu méně (tedy 4,7 %) dostanete při 5letém vkladu od 800 tis. Kč. Stejné podmínky nabízí též u spořicího účtu s 5letou výpovědní lhůtou.

Stát se členem družstva Akcenta je levnější než u ANO spořitelního družstva. Stačí složit členský vklad 1 Kč. Členstvím v družstvu sice vzniká nárok i na podíl na rozděleném zisku družstva, ale ten je nejistý a nelze výnos předem vyčíslit. Čím je členský vklad vyšší, tím vyšší riziko družstevník podstupuje.

REKLAMA

Metropolitní spořitelní družstvo nabízí úrokovou sazbu 4,8 % pro vklady od 2,5 mil. Kč, ovšem vázané pouze na 2 roky. Tím se při současných nízkých úrokových sazbách stává zajímavější alternativou oproti ostatním záložnám. Základní členský vklad také není vysoký. Stačí složit 100 Kč.

Zajímavé výnosy ještě nabízí záložna Artesa. Při pětiletém vkladu od 1 mil. Kč lze získat 4,65 % ročního úroku. Členský vklad činí 100 Kč.

Peníze můžete uložit i u některých dalších družstevních záložen:

Vyšší úrokové sazby nabízí většina záložen až pro vyšší úložky, zpravidla v řádu vyšších statisíců až milionů korun. Pouze Creditas nerozlišuje úrokové sazby podle výše vkladu, ale jen podle délky uložení. Srovnatelnou úrokovou sazbu lze ale získat i u jiných záložen – např. ANO nabízí při vkladu od 10 tis. Kč při uložení na 4 roky úročení 4 %, přičemž úroky jsou připisovány na běžný účet měsíčně.

Rizika družstevních záložen

Družstevní záložny jsou dozorované Českou národní bankou stejně jako banky. Vklady u nich jsou pojištěny do 100 tis. EUR na 100 % vkladu stejně jako u bank. Rizika jsou tedy srovnatelná jako s bankami. Ale…

… družstevní záložny jsou menší a i v současnosti krachují častěji než banky. Poslední „padlou“ záložnou byla Unibon – spořitelní a úvěrní družstvo, která přišla o licenci 8. března 2012. Předtím Česká národní banka odejmula licenci dvěma družstevním záložnám v roce 2010, kdy v březnu přišlo o povolení Úvěrní družstvo PWD a v prosinci Vojenská družstevní záložna.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Spořicí účty: Úročení roste na 6 %, banky navyšují limity

Úrokové sazby na spořicích účtech rostou. Ve dvou bankách dosáhnete i na 6 % ročně, pouze v jedné je ale výhodnější úročení i pro stávající klienty. Zvýhodněné úročení navíc získáte již ve většině bank alespoň do 500 tisíc korun.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

14. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Filip

    1 srpna, 2012

    FPV pochopitelně vyplácí nejen samotná vklad ale i poměrovou část úroků k rozhodnému dni kdy záložna přešla do insolvence. Tak nepište nepravdy!

    Odpovědět

  • zamecnik

    1 srpna, 2012

    Zřejmě narážíte na větu „Součástí pojištěné pohledávky z vkladu jsou i úroky vypočtené k rozhodnému dni.“ v §41e zákona o bankách. Původně jsem si ji vysvětloval tak, že banka vypočítává úroky až k datu, kdy je připisuje na účet. Ale nejspíš máte pravdu. V článku opravuji.

    Odpovědět