CZK/€ 25.295 +0,26%

CZK/$ 24.672 -0,26%

CZK/£ 30.012 +0,10%

CZK/CHF 26.915 -0,30%

06. 02. 2012

0 komentářů

Zlato a stříbro září, zemní plyn pronásledován převisem nabídky

 


 

Při pohledu na výnosy jednotlivých tříd aktiv začátku roku by si jeden mohl myslet,že se díváme na období půl roku, ne jednoho měsíce. Mnoho sektorů vykázalo velmi silný růst a některé mají za sebou nejsilnější start za několik desetiletí. Negativní sentiment, který ovládal trhy koncem roku 2011 je pryč a investoři, z nichž mnoho zvolilo defenzivní strategie, byli přinuceni hnát trh výše (komentář Saxo Bank).

Akciové trh po celém světe letěly vzhůru, zejména rozvíjející se trhy zažily silné oživení, přičemž index MSCI Emerging přidal 11,4%. Dolar, alespoň dočasně, není v oblibě, protože byl překoupený, zejména proti euru a měnám rozvíjejících se zemí. V lednu se nejvíce dařilo cyklickým akciím a to se odrazilo také v komoditách. Tabulka níže ukazuje, že leden byl zejména o kovech.
saxo-060212-01

Vzácné a průmyslové kovy letěly v lednu vzhůru a mnoho investorů bylo nakonec z trhu vyhozeno a krátké pozice byly změněny v dlouhé, což rally ještě více podpořilo. Zemědělský sektor zůstal okolo nuly a energie mají za sebou překvapivě negativní měsíc navzdory geopolitickým neshodám. Extrémně nízké úrokové míry v USA spolu s kvantitativním uvolňováním v Evropě přinesly zpět vzpomínky na vývoj komodit na konci roku 2010, kdy rally na komoditách startovala druhá vlna kvantitativního uvolňování.

Při pohledu na jednotlivé komodity nepřekvapí, že mezi pěti nejlepšími najdeme stříbro, zlato a měď, přičemž spodní konec okupuje zemní plyn, který trpí díky převisu nabídky. Ropa WTI také padala a cenový rozdíl mezi ní a ropou Brent se opět výrazně rozšířil díky rozdílnému výhledu na vývoj nabídky v USA a ve zbytku světa.
saxo-060212-02

Dolar od svých maxim uprostřed ledna oslabil, což komoditám obecně pomohlo. Během korekce však hedžové fondy navyšovaly dlouhé pozice na rekordní úrovně, zejména proti euru, což ukazuje na silné přesvědčení, že začne opět posilovat. Na druhou stranu lze argumentovat, že další oslabování dolaru by případně mohlo spustit jeho další prodej díky prolomení stoplossů, což by pomohlo dalšímu růstu cen komodit.

REKLAMA

Stříbro si v lednu připsalo nejlepší výkon, z části i díky tomu, že do nového roku vstoupilo na výrazně nízkých úrovních, protože konec roku 2011 pro stříbro nebyl příznivý. Ve srovnání se zlatem se mu dařilo výrazně lépe, přičemž poměr obou cen se opět přiblížil 50 uncím stříbra za 1 unci zlata, nedávné maximum je 57,4. Technicky je rezistence na 36,50 USD, což je zároveň horní strana současného pásma, které je vymezené trendovou linii z maxim 2011. Podpora je pak na nedávné konsolidaci u 33 USD.

Cena zlata minulý týden rostla pátý týden v řadě, protože investoři získávají zpět část důvěry, kterou během poslední korekce ztratili. Růst ceny po překvapivém prohlášení FEDu, že bude pravděpodobně sazby na extrémně nízkých úrovních držet o rok déle, než se očekávalo, ještě zrychlil. To spolu s ECB, která pumpuje miliardy eur do finančního systému, poskytlo zlatu potřebný impuls k nastartovaní rally. Technicky se nyní zlato nachází v překoupené oblasti, což zvyšuje riziko konsolidace. Současný obchodní kanál ukazuje rezistenci na 1770 USD za unci a podporu 1735 a 1700 USD.
saxo-060212-03

Spotová cena zlata – Zdroj: Bloomberg

Hedžové fondy začaly rok 2011 negativním výhledem na meď díky ekonomickému výhledu, který je zatížen nejistotou, díky evropské dluhové krizi a díky riziku tvrdého přistání čínské ekonomiky, největšího světového spotřebitele. Drobná změna výhledu spolu s lepšími ekonomickými daty z USA odstartovala na mědi změnu kurzu a ta se od minim z pátého prosince vydala strmě vzhůru, přičemž smazala půlku ztrát, které utrpěla v roce 2011. To nyní otevřelo otázku, zda trh nepředběhl sám sebe  a zda pozice nepředpokládají další pozitivní zprávy z globální ekonomiky, což může být při současném stavu nereálné.

REKLAMA

Cena ropy WTI klesala a obchodníci jsou ohledně dalšího vývoje nejistí. Obavy z pokračujícího zpomalení, ne-li přímo snížení spotřeby, byly nahrazeny rizikem cenového nárůstu v důsledku geopolitického rizika, zejména napětí mezi Íránem a Evropou ohledně jaderných plánů.

Hedžové fondy nadále během poklesu ceny navyšují na ropě WTI dlouhé pozice, aktuálně dosáhly 248 milionů barelů. To zvyšuje riziko likvidace dlouhých pozic, což jsme viděli minulý týden při oznámení, že americká poptávka klesá. Podle americké Informační agentury pro energetiku poklesla nyní v Americe poptávka na 18 milionů barelů denně, významný pokles nastal i u spotřeby zemního plynu.

Díky tomu je ropa WTI nyní pod větším tlakem než Brent, takže cena je proti Brentu nižší 16 dolarů, což je nejvíce za 6 měsíců. I to je důsledek nárůstu geopolitického rizika, z čehož těží Brent, který nyní hraje roli světového benchmarku. K tomu se ještě počítá nedostatek ropy Brent v Evropě, kde je poptávka stále vysoká, zejména když si některé země musely díky červencovému embargu na íránskou ropu najít nové dodavatele.
saxo-060212-04

spotová cena WTI  – zdroj: Bloomberg

Technicky je ropa Brent uvězněna v pásmu 115 až 109 USD, zatímco WTI opět díky horšímu vývoji zmíněnému výše testuje podporu. Pokles pod 95 dolarů s sebou nese riziko agresivní likvidace dlouhých pozic, což by mohlo cenu stáhnout pod 90 dolarů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Vývoj ceny zlata v roce 2025 – zvýšená volatilita i pravděpodobnost nového maxima

Analytici předpokládají, že zlatý trh bude v roce 2025 nadále pod vlivem geopolitických nejistot, měnové politiky centrálních bank a pohybů na světových měnových trzích. Podle jejich odhadů má před sebou zlato rok plný cenových výkyvů. Zlato by v roce 2025 mohlo dosáhnout historicky nejvyšší ceny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *