CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

20. 03. 2014

0 komentářů

Zkraťte rodičovskou, pošlete matky do práce, radí Česku OECD

 


 

Zkraťte rodičovskou, pošlete matky do práce, radí Česku OECD

Na čtyři roky rodičovské dovolené byste měli zapomenout, vzkazuje České republice ve svých nejnovějších doporučeních Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Její řešení může znít překvapivě: systém by se měl změnit tak, aby se rodičovská dovolená zkrátila na jeden rok a ušetřené peníze by stát měl převést na funkční systém předškolní péče.

Rodiče – je jich v Česku doma 288 tisíc a z 98 procent jsou to ženy – by tak neztráceli svoji kvalifikaci, snáze by později hledali zaměstnání a mohli by budovat bez delšího přerušení profesní kariéru. Pomoci by si v konečném důsledku mohla i ekonomika a státní rozpočet.

Doporučení přichází v situaci, kdy obce nejsou schopné reagovat na větší počet narozených dětí, míst ve veřejných školkách je nedostatek a ty soukromé si řada rodin nemůže dovolit. Do školek se jen loni nedostalo na 55 tisíc tříletých a starších dětí. A k tomu můžeme připočíst i rekordně vysoký počet lidí bez práce a mizivou nabídku zaměstnání na zkrácený úvazek.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová reaguje na návrh OECD opatrně. „Především chceme pomoci matkám vrátit se po rodičovské do původního povolání. Podle našich údajů se to daří jen polovině z nich,“ řekla týdeníku Ekonom. Nedostatek míst ve školkách by mělo zmírnit zakládání takzvaných dětských skupin.

REKLAMA

Bez kariéry i důchodu

„Současný systém péče o malé děti v České republice má negativní vliv na kariéru žen a výši jejich platu a ovlivňuje to i pozdější nerovnost v důchodech. Trh naopak přichází o vzdělané mladé ženy, jež současný systém z trhu práce prakticky zcela vyřazuje,“ řekl týdeníku Ekonom Jens-Christian Hoj, ekonom OECD, který se na aktuálním Hospodářském přehledu pro Česko podílel.
 
Výdaje na mateřskou a rodičovskou dovolenou – v porovnání s výší HDP – jsou přitom v České republice nejvyšší mezi 34 zeměmi OECD. Na rodičovský příspěvek v posledních letech jde kolem 25 miliard korun.

Politici se ale k radikální změně roky zavedeného modelu péče o předškolní děti stavějí rezervovaně. S výjimkou hnutí ANO 2011, které by ale jeho realizaci také o několik let odložilo, ho spíše odmítají.

„Možnost, aby se rodiče starali sami o výchovu svých dětí, považuji za natolik důležitou, že by se na alespoň tříleté rodičovské dovolené nemělo nic měnit,“ tvrdí místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické v Praze varuje, že mnohé ženy by váhaly s rozšířením rodiny, pokud by musely děti dávat do jeslí. A domnívá se, že delší rodičovská má svůj význam i pro rozvoj dítěte. Důležitost delší rodičovské péče často zdůrazňují politici.

REKLAMA

Námitku, že úzký kontakt s matkou po dobu tří let je pro zdravý vývoj dítěte nezbytný, ale OECD odmítá: „Studie ukazují, že pro dítě je v období 6 až 12 měsíců opravdu zásadní osobní péče, nemusí jít ale nutně o péči mateřskou. Pro rozvoj dítěte je pak zásadní i kontakt s dětmi podobného věku,“ píší její experti ve zprávě pro Českou republiku.

Chybějí jesle i zkrácené úvazky

Ještě větší problém než nedostatečná kapacita školek jsou chybějící jesle. Situace je skutečně tristní: v ČR zůstalo 45 jeslí a v nich jen asi 1500 míst. Ale zatímco nedostatek míst ve školkách je podle šetření agentury CVVM považován za velký problém, nové jesle kupodivu požaduje daleko méně lidí.

Podobnou komplikací je rovněž nedostatečná nabídka zkrácené pracovní doby. Podle portálu Pracezeny.cz stojí o zaměstnání tohoto druhu skoro 70 procent žen. Jenže jen devět procent, tedy třikrát méně než v zemích EU, ho opravdu má. Zkrácené úvazky totiž pro zaměstnavatele údajně představují větší nároky na organizaci práce a zvyšují celkové ekonomické náklady.

Jaká země je podle expertů v oblasti péče o děti vzorová a proč?

REKLAMA

Proč má podle demografa Tomáše Fialy delší rodičovská svůj význam?

V čem spočívají výhody návrhu OECD?

Co si myslí o návrhu čeští politici a osobnosti českého byznysu?

Čtěte více v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. K dostání na obvyklých místech. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízeních se systémem Android.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *