CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

10. 01. 2015

0 komentářů

Kdo je nový Baťa? Dědek z Jablonce, rozhodli čtenáři

 


 

Kdo je nový Baťa? Dědek z Jablonce, rozhodli čtenáři

Oba začali od nuly, vsadili na vzdělávání a také na odměňování zaměstnanců podle výkonu. První v podstatě vybudoval novodobý Zlín, druhý postupně proměňuje k lepšímu Jablonec nad Nisou. Slavný podnikatel Tomáš Baťa toho má s majitelem firmy Jablotron Daliborem Dědkem společného více, než se na první pohled zdá.

Obuvnická firma Baťa loni slavila 120 let od svého založení. A týdeník Ekonom při té příležitosti hledal mezi dnešními byznysmeny pokračovatele slavného podnikatele Tomáše Bati, který ve Zlíně de facto z ničeho vybudoval mezinárodní obuvnické impérium. V anketě mohli hlasovat i čtenáři sesterského online deníku Aktuálně.cz.

Otázka byla jasná: Kdo je nový Baťa? Nejvíce hlasů získal právě Dalibor Dědek, majitel a zakladatel jabloneckého holdingu Jablotron, který vyrábí zabezpečovací a komunikační techniku. Podnik založený krátce po sametové revoluci dnes dosahuje celkově obratu 1,8 miliardy korun, zaměstnává 450 lidí a vyváží své výrobky do více než 80 zemí světa.

„Je to, jako byste porovnávala obra s trpaslíkem,“ hodnotí své vítězství skromně Dalibor Dědek a hned přiznává, že Baťu obdivuje. „Je úžasné, co všechno vybudoval a dokázal, zvláště když uvážíme, jaké k tomu měl podmínky. Takový úspěch je neopakovatelný,“ říká Dědek.

REKLAMA

A v čem si je uvedená dvojice podnikatelů tak podobná? Tomáš Baťa odměňoval lidi v závislosti na výsledcích. Sázel na systém samosprávy dílen, kdy se u každého střediska posuzovalo, jak hospodaří, a podle toho zaměstnanci dostávali odměny.

Také pro Dalibora Dědka jsou výsledky práce důležité. „V průměru třetina mzdy je u zaměstnanců závislá na ekonomické výkonnosti firmy,“ vysvětluje český podnikatel. Je v podstatě tvořená podílem z provozního zisku. Kromě toho se v Jablotronu roční odměny rozdělují v závislosti na plnění dlouhodobého plánu.

„Tenhle přístup se nám osvědčil i proto, že každý zaměstnanec dostává průběžné informace o hospodaření firmy. Lidé díky tomu pochopí, co je provozní zisk, hospodářský výsledek, a jak vlastně firma funguje,“ popisuje Dědek. Když jsou zaměstnanci zasvěcení do ekonomiky podniku, často prý sami přicházejí třeba s nápady na úspory.

Kromě toho se v Jablotronu snaží prostřednictvím mezd povzbudit zaměstnance ke vzdělávání. „Výše příspěvku na letní dovolenou závisí na tom, kolik bodů pracovník získá v testu z cizího jazyka. Body se pak přepočítají na peníze,“ vysvětluje Dědek.

REKLAMA

Jak se Dalibor Dědek snaží vylepšovat Jablonec a okolí? Co konkrétně dělá pro podporu technického vzdělání na školách? Chystá vstup do politiky? Dočtete se ve zbytku článku v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *