Na dnešním Žofínském fóru, jehož tématem je "Důchodová reforma v praxi" vystoupil Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí ČR, který informoval o připravovaných změnách a základních principech reformy penzí.
„Průběžný systém, tak jak je dnes nastaven, je nastaven velmi solidárně,“ uvádí Jaromír Drábek a s odvoláním na usnesení Ústavního soudu zdůvodňuje potřebu parametrických změn průběžného pilíře penzijního systému. Solidární systém má své výhody i nevýhody. „Dnes je Česká republika, která má v rámci Evropské unie a OECD nejnižší míru ohrožení chudobou. V mezinárodním srovnání je jen 7 % domácností penzistů ohrožených chudobou,“ konstatoval ministr. Nevýhodu vidí v absenci zásluhovosti a v širokých náhradních dob pojištění, které výrazně zvýhodňují jejich uživatele.
Mezi dalšími řečníky nechyběl ani prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Podle jeho názoru musí vláda především "zajistit udržitelnost penzijního systému, diverzifikovat finanční zdroje, snížit mezigenerační nespravedlnost a zvýšit zásluhovost. Především ale zvýšit spoření v celé populaci."
O důležité roli finančních poradců v penzijní reformě hovořil na pražském Žofíně Petr Stuchlík, generální ředitel společnosti Fincentrum, která je zároveň generálním partnerem dnešního setkání.
„Za posledních 10 let došlo v zájmu Čechů o finanční poradenství. Před deseti lety finanční poradenství prakticky neexistovalo, byly pouze multilevelové společnosti německého typu,“ uvedl Petr Stuchlík s tím, že dnes zájem o finanční poradenství roste a dodal "Česká správa sociálního zabezpečení není schopná ani zajistit své současné úkoly, natož aby se starala o distribuci nových produktů v rámci penzijní reformy."
REKLAMA