Nový zákon vychází ze směrnice EU, bude se týkat spotřebitelských úvěrů ve výši 5 000 až 1 880 000 Kč, nebude se vztahovat například na hypotéky. Zákon přinese posílení práv spotřebitelů, kteří budou mít například možnost odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu. Dojde ke zpřísnění limitů na poplatky za předčasné splacení úvěru apod.
Dojde také k posílení informační povinnosti poskytovatelů úvěrů, i když v některých případech až příliš. Klientům však některé informace velmi nepomohou, protože je často nebudou schopni posoudit a vyvodit z nich příslušné závěry.
„Zákon o spotřebitelském úvěru sice z důvodu povinné harmonizace s právem EU přináší spotřebitelům vyšší ochranu při uzavírání spotřebitelských úvěrových smluv, zároveň ovšem uložením nových a často spíše zbytečných informačních povinností uvalí například na banky mnohem větší byrokratickou zátěž, což může velmi pravděpodobně vést k jistému zdražení jejich služeb,“ komentuje nový zákon o spotřebitelském úvěru odborník na finanční a bankovní právo Martin Šubrt z advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. „Banky zde trochu doplatily na některé nebankovní subjekty, proti nimž je zákon namířen především a jejichž praktiky při poskytování úvěrů představují v Česku palčivý problém,“ dodal Šubrt.
Dojde také ke zpřesnění definice RPSN a také k upravení úvěrového financování zboží nebo služeb. Další novinkou bude povinnost posoudit s odbornou péčí schopnost dlužníka splácet, která je namířena hlavně proti likvidačním úvěrům.
Zákon naopak nestanovuje žádné maximální limity úrokových sazeb a také nezakazuje sjednávání rozhodčích doložek s odkazy na pochybné rozhodčí soudy. Zákon měl tuto problematiku původně upravovat, nakonec bude ale řešena zřejmě až v novele zákona o rozhodčím řízení.
REKLAMA
Zdroj: Tisková zpráva advokátní kanceláře ROWAN LEGAL