12. 04. 2017
Sociální a zdravotní pojištění: Češi ročně zaplatí miliardy. Blíží se čas pro podání přehledů
Ani po podání daňového přiznání si podnikatelé od administrativy neodpočinou. Odevzdat totiž musí přehledy o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.
Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění činily v loňském roce kolem 260,5 miliardy korun, ze sociálního pojištění přes 417 miliard. „Podle průzkumu z roku 2014 patří pojistné na sociální zabezpečení v Česku k nejvyšším na světě. Zatímco u průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími 36 státy průměrné, při příjmech okolo 50 tisíc korun patří Česko mezi nejdražší země. Při porovnávání jednotlivých zemí je ale třeba vzít v potaz, že struktura odvodů do státního rozpočtu je v každém státě jiná. Například v Dánsku je povinné pojistné v porovnání s ostatními státy velmi nízké, většina dávek je ale financována z daní, které jsou naopak vyšší než v ostatních zemích,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.
Kromě placení záloh mají osoby samostatně výdělečně činné povinnost každý rok podávat přehledy o příjmech a výdajích. Jeden formulář je nutné odevzdat na místně příslušné pracoviště České správy sociálního zabezpečení a druhý své zdravotní pojišťovně. „Přehled musí odevzdat každý, kdo v loňském roce vykonával samostatnou výdělečnou činnost – třeba i jen část roku. Povinnost se týká i podnikatelů, kteří měli příjmy do patnácti tisíc korun, a nemuseli tak podávat daňové přiznání. Poplatník je povinen zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení předložit přehled nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měl podat daňové přiznání za uplynulý kalendářní rok. České správě sociálního zabezpečení je třeba odevzdat přehledy do 2. května, podle informací VZP stačí přehledy pro zdravotní pojišťovnu odevzdat o den později,“ řekla Blanka Štarmanová.
Stejně, jako je možné oddálit termín pro podání daňového přiznání, lze prodloužit i datum, do kterého je nutné odevzdat přehledy. „Pokud podnikateli zpracovává daňové přiznání daňový poradce, je pro něj nejzazším termínem pro předložení přehledu za rok 2016 až 1. srpen. O tom ale musí podnikatel zdravotní pojišťovnu i okresní správu sociálního zabezpečení včas informovat. Do 2. května je nutné příslušným institucím doručit kopii plné moci udělené daňovému poradci nebo jiným způsobem oznámit, že plná moc byla poradci udělena a uložena v termínu do 3. dubna u příslušného finančního úřadu,“ upozornila Blanka Štarmanová.
Po odevzdání přehledů by si podnikatelé neměli zapomenout změnit zálohy na pojistné. „Od měsíce, kdy byl nebo měl být podán přehled, musí podnikatel platit zálohy v nové výši. Vyšší minimální zálohy na zdravotní pojištění by podnikatelé měli platit už od ledna, pro sociální pojištění stačí jejich zvýšení zadat po podání přehledu. Minimální měsíční zálohy pro rok 2017 činí na zdravotní pojištění 1906 korun, podnikatelé, pro které je podnikání vedlejší činností, je platit nemusí. Zálohy na sociální pojištění se letos poprvé v historii přehouply přes dva tisíce korun – minimální záloha pro rok 2017 je 2061 korun,“ řekla Blanka Štarmanová.
REKLAMA
Kromě zvýšení záloh je také třeba pamatovat i na úhradu nedoplatků. Termíny pro doplacení záloh za minulý rok se pro sociální a zdravotní pojištění liší. „Nedoplatek na zdravotním pojištění musí být uhrazen do osmi dnů od podání přehledu. Pokud tedy podnikatel podal přehled zdravotní pojišťovně s předstihem, osmidenní lhůta se odvíjí od data podání přehledu. Osmý den by už ale měly být peníze na účtu pojišťovny. Proto je důležité podat bankovní příkaz či zaplatit složenku s předstihem. Doplatky na sociálním pojištění musí být zaplaceny do 2. května, respektive v prodloužené lhůtě do 1. srpna, nehledě na to, kdy podnikatel přehled podal,“ uzavřela Blanka Štarmanová.
Tisková zpráva: eDaně.cz