03. 05. 2017
Příjmy státu vylepšuje i inflace
Státní rozpočet v dubnu uzavřel s přebytkem 6,3 miliard korun, což bylo meziročně o 24 miliard méně. V hospodaření státu se nadále nepříznivě projevuje propad příjmů z fondů EU. Zatímco loni v období leden až duben připlulo z EU 85,8 miliard korun, letos to bylo miliard pouze 35.
Po očištění o vliv evropských peněz ale nadále vidíme pokračující příznivé tendence na příjmové straně rozpočtu díky vyššímu výběru daní. Prakticky všechny kategorie daňových příjmů meziročně rostou, ty nejdůležitější dokonce dvouciferným tempem. Velmi diskutovaný výběr DPH vzrostl ke konci dubna na celostátní úrovni o 11 %, což je dvojnásobné tempo oproti dynamice spotřeby domácností. Pozitivní roli zřejmě hraje kontrolní hlášení, na hodnocení efektů EET je však zřejmě ještě brzo. Vládě na příjmové straně pomáhá i růst cen. Zatímco v minulých třech letech byla inflace velmi nízká, letos dosáhla v prvním čtvrtletí průměrných 2,4 %. A i rostoucí ceny zvyšují výběr DPH.
Na straně výdajů panuje nadále velmi nízká dynamika kapitálových výdajů, což je důsledkem velmi pomalého rozjezdu projektů v novém programovém období. Přitom nové úplně není, začalo v roce 2014. Běžné výdaje rostou tempem 5,6 %, což odráží vládou dojednané zvýšení platů státních zaměstnanců, plateb do systému veřejného zdravotnictví, sociálních dávek včetně důchodů, vyšší jsou i neinvestiční transfery podnikatelským subjektům.
Nadále očekáváme, že ke konci roku rozpočet uzavře se schodkem 45 miliard korun oproti plánovaným 60 miliardám. Vyšší růst HDP a také cen vylepší příjmovou stranu rozpočtu, zatímco investice se rozjíždí jen pomalu.
REKLAMA
Marek Dřímal, Komerční banka