CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

16. 04. 2009

0 komentářů

Pavel Mertlík: Daňové škrty v době recese nezaberou

 


 

Premiér v demisi Mirek Topolánek označil vyslovení nedůvěry vládě kromě jiného za úspěch Kremlu. Je možné, že by to byl začátek návratu naší politické orientace zpět až před rok 1989?

Myslím si, že určitě ne. Ale bezesporu nežijeme v žádném mocenském vakuu. Velmoci, jako jsou Spojené státy, Rusko nebo západo-evropské země, mají v našem středoevropském prostoru svoje zájmy a my jsme součástí globálního boje o podíl na moci a o kontrolu nad světem. Podle mého názoru je zájmem českého národa udržet se v té západní polovině světa, nicméně jsme na jejím okraji, takže zájem východního světa o nás je přinejmenším starý 150 let. Občas je úspěšný. To, co se dnes děje, tedy není banální.


Ten zájem je patrný i u chystaných prodejů státních podílů ve firmách.

Mezi hlavními zájemci o koupi ČSA je ruská letecká společnost Aeroflot, což je firma možná státní, možná soukromá – v Rusku to někdy nelze rozlišit. Je otázka, zda je to ten pravý strategický partner pro národní leteckou společnost, a to z významných mimoekonomických důvodů. Uvědomme si, že každá mocenská změna u nás, stejně jako v Polsku, Maďarsku a dalších zemích, je ostře sledována jak z Kremlu, tak i dalších mocenských center světa.

Jaké budou podle vás následky pádu Topolánkovy vlády?

Krátkodobý vliv na finanční trhy byl patrný okamžitě, česká koruna výrazně oslabila. Šlo ale podle mě o krátkodobou reakci, poté se koruna vrátila zpět k úrovni mezi 26 a 27 korunami za euro. Myslím si, že ještě přijde oslabení až ke 28 korunám, ale v rámci celého středoevropského regionu. Klíčové je, abychom brzy měli vládu se silným mandátem, která by byla s to provést ekonomiku recesí a provádět potřebné ekonomické reformy. K tomu vede cesta přes rychlé zorganizování nových voleb.

REKLAMA

Tou nejhorší variantou by bylo, kdybychom tuhle situaci flikovali různými vládami bez důvěry až do doby řádných voleb. Koruna by byla slabá, státu by se prodražil jeho dluh, protože cena státních bondů by narostla. Důležitější než jindy bude v panujícím období recese sestavení státního rozpočtu na příští rok.


ODPOČET DPH NA OMEZENOU DOBU

Zástupci podnikatelů se shodují na tom, že pád vlády ohrozí zavedení protikrizových opatření, která vláda připravila. Pád vlády vnímají jako velmi negativní signál nestability…

Myslím si, že to nebude tak žhavé. Řada z navržených opatření má podobu exekutivních rozhodnutí a u nich má vláda stejné pravomoci, jako měla před vyslovením nedůvěry. Předpokládám, že činnost vlády poběží dál, není to ostatně poprvé, kdy tuto situaci prožíváme, i když dosud to probíhalo tak, že vláda požádala o vyslovení důvěry.

Jistě, nicméně některá protikrizová opatření vyžadují schválení zákona.

REKLAMA

Každá vláda, byť je třeba v demisi, má právo podávat návrhy nových zákonů. K jejich schválení bude samozřejmě zapotřebí najít ve sněmovně většinu, nicméně konsenzus by musela hledat vláda i v případě, že by k vyslovení nedůvěry nedošlo. V situaci, kdy někteří poslanci rebelují, hlasují proti návrhu, který podporuje většina dané strany, což je u nás poměrně časté, by to bylo obtížné i tak.

Bavíme se v zásadě o třech opatřeních – zrychlení odpisů pro firmy, slevách na sociálním pojištění a novele insolvenčního zákona. Možnost odpočtu DPH při nákupu auta pro podnikatele již zákonně existuje.

U zrychlení odpisů problém nevidím. O slevě na sociálním pojištění pro zaměstnavatele se už ODS a ČSSD dohodly. Odpočet DPH je opatření, které je jistě účinné, i když poněkud nefér vůči běžným občanům, jestliže si majitel živnostenského listu může snižovat náklady při nákupu vozu, který často používá i pro osobní účely. Lze říci i to, že Škodovce se účast jejího zástupce v NERV vyplatila. Nicméně vzhledem k tomu, jak velký podíl má Škodovka na udržení zaměstnanosti v České republice, je to poměrně rozumné rozhodnutí. Mělo by být ale jasně řečeno, že jde o opatření na omezenou dobu.


A novela insolvenčního zákona? Lidé z krachujících firem mohou přijít o výplatu své mzdy, kterou jim stát navrženou novelou vlastně už slíbil.


To je zásadní věc, u které se podle mě shodu podaří najít. Současně je ovšem technicky nejsložitější, obávám se, aby nešetrné zásahy nepozměnily původní záměr novely, což by se pod současným časovým tlakem mohlo stát. A tady jde o normu, kterou nejde opsat, neexistuje vyzkoušený fungující model, v každé zemi je určitým kompromisem. Legitimní jsou totiž jak zájmy věřitelů, tak zaměstnanců a majitelů těchto firem. I když si myslím, že v recesi jde především o záchranu pracovních míst.

Sociální demokraté získali posledními událostmi na sebevědomí a rychle navrhli ve Sněmovně projednat své návrhy na opatření proti krizi. Podle mého názoru nezakládají budoucí růst ekonomiky, zato způsobí velký růst schodku státního rozpočtu. Jak se líbí vám?

REKLAMA

Začnu trochu zeširoka. Vládní balíček protikrizových opatření má dobrý rozměr – dopad na státní rozpočet je odhadovaný na 40 miliard korun, to je dostatečně a nikoliv přehnaně moc. Ale velký problém vidím v tom, že jen zhruba čtvrtina z nich jsou dodatečné výdaje, zbytek jsou škrty na straně příjmů rozpočtu. Já jsem přesvědčen o tom, že daňové škrty v době recese nezabírají, účinné jsou až tehdy, kdy se z ní ekonomika dostane a je ve fázi oživení. Například – je rozumné zrychlit dočasně odpisy, ale v době recese si podnikatel stěží poběží koupit třeba nový soustruh, protože nebude investovat, jestliže neví, zda za pár týdnů bude vůbec mít zakázky.

Doporučujete tedy ve stávající situaci zvýšit státní výdaje?

Pokud vláda chce, aby krize nebyla tak hluboká či netrvala tak dlouho, tak ano, doporučuji zvýšit agregátní poptávku. Tedy přes vyšší státní výdaje zvýšit spotřebu lidí. Ale ne myslím tím stavění hladových zdí. Pomoci, a to ihned, mohou třeba nové vládní programy v oblasti budování infrastruktury. Vládní balíček v sobě sice obsahuje návrhy v oblasti zateplení domů, podpory veřejné dopravy, ale je jich příliš málo. Sociální demokraté na tuto oblast kladou větší důraz.

Celý rozhovor čtěte v článku Martiny Martinovičové "Pavel Mertlík: Daňové škrty v době recese nezaberou" na serveru Profit.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *