Regulace provizí po lopatě aneb Pohádka o pekařích
Poslanci hledají způsob, jak prostřednictvím regulace provizí vyčistit finančně poradenský trh. A diví se, že to nefunguje. Přitom řešení je tak snadné… proč je přehlíženo?
Současná praxe při distribuci životního pojištění a jejího dohledu je ve zkratce takováto: Pokud ČNB nalezne kdekoli v materiálu (i interním) slůvko „spoření“ v jakékoli deklinaci v příliš těsné blízkosti sousloví „životní pojištění“, okamžitě sahá k sankcím. Pokud ale objeví pojistku, která neodpovídá požadavkům klienta, udělí „opatření k nápravě“. Co to znamená?
Představte si město plné pekařů. Někteří z nich chtějí ušetřit, a tak mouku nastavují sádrou. Dokonce ve městě existuje i zákon, který to zakazuje, a dohledový orgán, který to kontroluje. Pokud ale nachytá pekárnu, která sádru do mouky přidává, udělí „opatření k nápravě“: „Chytneme-li tě příště, dostaneš pokutu.“
Ve městě ale podvodných pekařů neubývá. Radní se poradí a dojdou k závěru, že se špatné pekaře podaří vymýtit regulací ceny pečiva. Beztak je pekařů nadbytek, a když jich pár ubyde, bude jen dobře. Jenže cenová regulace nepomáhá. Pekařů sice ubývá, ale překvapivě nikoli těch, kteří šetří náklady sádrou. Ti se do regulované ceny vejdou, a i když mají nižší zisk, pořád se jim pekárna vyplácí.
A co nehynoucí kontroly? Vždy, když zajdou do pekárny využívající sádru místo mouky, udělí opatření k nápravě. A pekárna se polepší. Vždyť jí hrozí již nemalá pokuta. Nebo ne? Majitel pekárny si nepochybně pokutu nepřeje. Ovšem… varování dostala jeho současná společnost. Tu přeci může zrušit, vybavení a pekařství prodat nové společnosti a pokračovat vesele dál. Když přijde inspekce na inspekci, bude moci opět jen zvednout prst a pohrozit „ty, ty, ty“.
REKLAMA
Jak z toho ven? Cesta je jednoduchá. Kdyby radní pekařského města netrávili čas vymýšlením cenových regulací, ale dali pravomoci dohledovému orgánu udělit pokutu přímo, trh by se vyčistil velmi rychle. Sice by nejspíš zkrachovala místní sádrárna, ale to už je jiná pohádka. Například o povinném přimíchávání sádry do mouky, aby se mohlo spálit více řepky na dotacích.
Stejně dobře by to fungovalo i u distribuce pojištění. Nikoli cenová regulace, ale umožnit České národní bance rozdávat sankce za porušení zákona o pojišťovacím zprostředkování přímo, nikoli až po nápravném opatření. U zákona o podnikání na kapitálovém trhu to funguje… i když… i tam často sankce padají za formální pochybení…
Nová společnost místo sankcionované?
Výměna společností po obdržení sankcí se děje. Osobně se setkávám s jedním investičním zprostředkovatelem již několik let. A během té doby mi předal již alespoň tři vizitky s různými názvy firmy. Adresa ale zůstává stejná. V současnosti ve stejných prostorách sídlí společností pro jistotu více… snad aby byla případná výměna pružnější?
Investiční zprostředkovatelé sankci mohou získat snadněji. A záznam v rejstříku ČNB zůstává – a nebývá to pouze konkurence, kdo na ni rád upozorní případné zákazníky. I proto se firmy „točí“. Ovšem alespoň nevyváznou bez pokuty.