26. 09. 2017
Invalidní důchod v kostce: Výše částky záleží na stupni invalidity a předchozím příjmu, podpora však nemusí být trvalá
Invalidní důchod pomáhá zajistit příjem lidem, kteří vlivem úrazu či nemoci nemohou dlouhodobě vykonávat práci jako dříve. V letošním roce činí základní výměra 2 550 korun měsíčně. Kdo má na invalidní důchod nárok, jak si o něj zažádat a jaká částka vám přísluší, zjistíte v následujícím článku.
Pro přiznání invalidního důchodu musíte splnit několik podmínek
Základní podmínkou pro přiznání invalidního důchodu je úroveň omezení. Zatímco do roku 2010 se invalidita dělila na plnou a částečnou, nyní je vymezena třemi stupni, na jejichž základě se posuzuje také výše podpory. O invaliditu prvního stupně se jedná, pokud pracovní schopnost poklesla o 35 až 49 procent. Druhý stupeň invalidity označuje 50 až 69procentní pokles a třetí stupeň invalidity znamená, že se schopnost vykonávat práci a zabezpečit si tím pravidelný příjem snížila o 70 procent a více. Pro nárok na invalidní důchod však pouze tato podmínka nestačí. Dotyčný musí současně splnit ještě další požadavky.
Nesmí například dosáhnout věku 65 let nebo důchodového věku, pokud je vyšší. Důležité je též získat potřebnou dobu pojištění. „To znamená, jak dlouho pracujete a jak dlouho se tedy podílíte na důchodovém pojištění. Za zaměstnance toto pojištění odvádí zaměstnavatel, osoby samostatně výdělečně činné si jej platí sami. Započítávají se však i roky, kdy jste byli na mateřské nebo jste pobírali podporu v nezaměstnanosti. Zohledňuje se také dopočtená doba, tedy období mezi vznikem invalidity a dosažením důchodového věku,“ vysvětluje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe, která poskytuje seniorům asistenční služby. Nárok na podporu máte i v případě, že vaše invalidita vznikla následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání, a to aniž by bylo zapotřebí splnit potřebnou dobu pojištění.
Výše podpory se skládá ze základu a procentního výměru
REKLAMA
Pakliže tyto podmínky splníte, máte nárok na přiznání základní výše výměry invalidního důchodu. Ta v letošním roce činí 2 550 korun měsíčně a je pro všechny stejná. K ní můžete navíc získat procentní výměru, která se v první řadě odvíjí od hrubé výše předchozích příjmů za roky, které jste odpracovali. Tehdejší hrubá mzda se ovšem kvůli inflaci přepočítává na současnou úroveň příjmů. Částka plynoucí z invalidního důchodu závisí též na délce doby důchodového pojištění. „Započítává se každý rok. Pro první stupeň invalidity platí 0,5 procent, pro druhý stupeň 0,75 procent a pro třetí stupeň 1,5 procent výpočtového základu,“ přibližuje advokát Jan Mandát který spolupracuje ze společností Senior Safe.
Kromě žádosti si obstarejte i lékařský posudek
Invalidní důchod na bankovním účtu nepřistane automaticky, je potřeba si o něj nejprve zažádat u České správy sociálního zabezpečení. Kromě vyplněného formuláře je nezbytné si obstarat takzvaný Posudek o zdravotním stavu, který prokazuje výši poklesu vaší pracovní schopnosti. O jaký stupeň invalidity se jedná, určí lékař Lékařské posudkové služby, jehož pověří ČSSZ. Bude-li potřeba posudek přezkoumat, provede to Posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí.
O nároku na invalidní důchod pak do 90 dní rozhodne správní řízení ČSSZ. Pokud s verdiktem nesouhlasíte, je možné se odvolat. Zákon rovněž člověku pobírajícímu invalidní důchod nezakazuje pracovat. Typ práce, pracovní doba a výše výdělku záleží na vás, výši či příjem podpory to nikterak neovlivní. Málokdo však ví, že invalidní důchod nemusí být trvalý. „Příjemce důchodu chodí přibližně jednou za jeden až tři roky na lékařské prohlídky, které kontrolují jeho aktuální zdravotní stav. Může se stát, že v průběhu času dojde ke změně stupně invalidity, a invalidní důchod bude z tohoto důvodu odebrán,“ doplňuje Jan Mandát. Nárok na invalidní důchod rovněž zanikne, jakmile dosáhneme věku 65 let. Tehdy se změní na starobní důchod.
Tisková zpráva: Senior Safe