Burzovní krach 1987 aneb Nepředbíhám, jen se vracím v čase
Má historie na kapitálových trzích je o deset let kratší a vždy budu jednu dekádu pozadu. Ale díky všem almanachům a historickým datům, máme možnost každý rok srovnávat. V roce 1987 byl ukazatel P/E relativně vysoko okolo hodnoty 20, tak jako dnes. Fed přitvrzoval monetární politiku, tak jako dnes.
Ale Fed funds, tedy sazby, byly na 7 %, ne na dnešních 1,15 %, což dál umožňuje příliv kapitálu na akciové trhy. Inflace byla 4,4 % a ne 1,4 % a nebyla tu skupina centrálních bankéřů, kteří by po celém světě „táhli“ za stejný provaz a tiskli peníze a nakupovali pokladniční poukázky a dluhopisy. No a ve Washingtonu neležel na stole stimulační balíček ve formě daňových škrtů.
I když jsme začali tak, že ve světle prvních čísel a nadpisů jsou si možná roky 1987 a 2017 podobné, není tomu tak a rozdíly jsou při pozorném čtení patrné.
Pro ty, kteří tedy hledají směr svých investic, nadále platí, že fiskální stimuly v USA pomůžou též Japonsku i Evropě. Wall Street je na historických maximech, ale německý DAX a japonský Topix mají stále co nabídnout. Japonským akciím chybí asi 300 bodů od svého maxima z roku 2015 a DAX se pomalu k maximu blíží. Oběma indexům se od srpna daří a pořád je zde prostor k růstu.
REKLAMA
Graf 1: Vývoj japonského indexu TOPIX 100
Zdroj: Finance.Google.com
Pro ty, co rádi hledají větší potenciál zhodnocení, který je však vždy podmíněn vyšší mírou rizika, připomínám Španělsko. Ano i přes aktuální situaci v Katalánsku. ECB a Evropská měnová unie investovaly nemalé finanční prostředky do všech členů EU. To vysvětluje stav, proč španělské dluhopisy nesignalizují krizový stav a při pohledu na graf DAXu a IBEXu bych část peněz vsadil na to, že se IBEXu podaří prorazit hranici resistence, která se táhne od maxima z roku 2007 přes rok 2015 až do letošního roku.
Graf 2: Vývoj španělského indexu IBEX
REKLAMA
Zdroj: Finance.Google.com
Autor je finanční expert Banky CREDITAS.