Podle renomovaného časopisu FondShop dochází u penzijních fondů v poslední době k nepříjemnému úkazu, kdy fondy sice navenek reportují zisky, ale ve skutečnosti jsou ve ztrátě. Na první pohled je totiž jasné, že vzhledem k situaci na trhu, která vládla na trzích v polovině letošního roku a kdy klesali nejenom akcie, ale také dluhopisy, kterých mají penzijní fondy v portfoliích nejvíce (výkonnost státních dluhopisů byl na nule, korporátní dluhopisy skončily 4 % ve ztrátě).
Jelikož portfolio penzijních fondů tvoří 80 % dluhopisů a 5 % akcií, není možné, aby vykazovali za první pololetí zisk. Podle FondShopu je příčina v tom, že ztráty tržní hodnoty dluhopisů v portfoliu fondů se nedostávají výkazu zisků a ztrát, ale zůstávají v rozvaze. Fondy pak mohou vykazovat zisk, i když tržní hodnota jejich portfolií je v mínusu.
Takto manipulovat s výsledky, fondům umožňuje značná netransparentnost a prakticky nulová možnost pro klienty zjistit přesnou skladbu portfolia jednotlivých fondů (výjimkou jsou fondy ČSOB). Vývoj tržní hodnoty jednotlivých fondů je prakticky pro všechny fondy nezjistitelný. FondShop použil k dokázání svých tvrzení analýzu hospodářských výsledků, v níž k hospodářskému výsledku přičetl oceňovací rozdíl za sledované období (rozdíl mezi nominální cenou a tržní cenou dluhopisu, který je u většiny fondů hluboce v mínusu).
Z analýzy vyplývá, že namísto celkového zisku téměř 1,5 miliardy korun (asi 0,8 % za půl roku) dosáhly fondy reálný výnos -1,5 %. Problémem pro správce fondů je kumulace oceňovacích rozdílů, díky níž klesá hodnota vlastního kapitálu (u většiny fondů je dnes záporný). Dalším poklesem tržní ceny aktiv ve fondech se může stát situace pro správce velmi komplikovanou a prakticky neudržitelnou.
Posledním problémem fondů jsou pak náklady příštích období, prakticky skryté poplatky, jejichž kumulovaná výše dosáhla 2,14 % aktiv fondů.
REKLAMA
Zdroj: FondShop