CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

21. 07. 2008

17 komentářů

Společnost Partners neoprávněně požaduje po klientech osobní údaje

 


 

Autor článku Finanční striptýz, publikovaném v ekonomickém týdeníku Euro (číslo: 30, strana: 36) měl zájem o radu v oblasti refinancování hypotečního úvěr, a proto konkaktoval finančního poradce společnosti Partners for Life Planning, s kterým chtěl svou situaci konzultovat a případně nalézt řešení. Nejmenovaný poradce se s autorem sešel a v souladu s pravidly finančního poradenství se pustil do zjišťování osobních potřeb klienta, na základě kterých by později připravil konkrétní řešení.

Za problematickou část schůzky označili autoři článku chvíli, kdy poradce po svém klientovi požadoval vyplnění hlavičkového dotazníku, jehož součástí byl požadavek na klientovo rodné číslo, rodná čísla jeho rodinných příslušníků a detailní finanční situaci rodiny. Bez vyplnění těchto údajů údajně poradce odmítl s klientem dále jednat.  

„Pokud má firma provádět finanční analýzu, pak je nepochybné, že potřebuje veškeré údaje (samozřejmě kromě rodných čísel, jež jsou pro provádění analýzy zbytečná), které jsou pro její analýzu nezbytné. Tedy by bylo možné i akceptovat shromažďování informací o výdajích a vedlejších výdajích rodiny, ale za podmínky, že tyto údaje nebudou předány další osobě,“ uvádí Hana Štěpánková, mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů a dodává „Rovněž je třeba upozornit na skutečnost, že po vypracování finanční analýzy, tedy naplnění účelu, pro který byly údaje shromážděny, musejí být firmou likvidovány.“


Zdroj: Ekonomický týdeník EURO

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ondřej Hrachový

    22 července, 2008

    Dlouho jsem si nic nečetl a ani nepsal na IE, nicméně dneska ráno při kávě…

    S těma údajema je to složitější, já sám si neberu od klienta rodné číslo, stačí mě datum narození, rodné až při vyplňování smluv.A dělal jsem to tak vždycky, i v dávných dobách OVB.
    Nicméně napsat to takhle účelově, že Partners …
    Určitě si autoři ověřili jak to chodí u jiných poradenských společností:-)Určitě si ověřili jak fungují různé finanční kalkulátory.

    Pokud to takhle má dál pokračovat, asi využiji své kontakty a napíši článek, že někdo používá IŽP jako pokladničku, garantuje 8% p.a. na kapitálovce…

    Odpovědět

  • Anonym

    22 července, 2008

    Pravda, pusobi to hodne ucelove proti Partners, ackoliv podobne postupuji i jine spolecnosti. Je to vuci Partners dost nefer.

    Odpovědět

  • Jan Majer

    22 července, 2008

    S autory článku jsem se před časem sešel spolu s Tomášem Prouzou. Redaktoři (ani jeden nedělá finanční trh) byli natěšení na skandální odhalení, kde bude figurovat jméno Prouza. Vůbec nechápali podstatu práce finančních poradců. Některé věci asi i pochopili, ale článek a titulek už měli v hlavách, takže si to odpublikovali a my teď můžeme reagovat (díky AFIZ, že se toho ujme).

    K žádnému poradenství nedošlo, redaktoři prostě po dvaceti minutách odmítli poradci odpovídat na otázky obsažené v analýze a šli psát článek, že chtěl vědět moc.

    Jinak poradci Partners samozřejmě získávají při analýze tytéž informace jako ostatní poradci a zprostředkovatelé, k vytvoření návrhu potřebuju data narození atd.

    Odpovědět

  • Adam

    22 července, 2008

    Čtu tam mezi řádky že článek byl účelový pane Majere?

    Odpovědět

  • Jan Majer

    22 července, 2008

    Účelový v tom smyslu, že by byl na objednávku konkurence, jak už mi pár lidí řeklo, rozhodně nebyl. Redaktoři byli jen popletení, líbil se jim ten námět i spojení s Prouzou a bohužel jim to nešlo vysvětlit. Zkoušel jsem různá přirovnání, i Tomáš Prouza vysvětloval (a že to umí!), marně. Jen jsme kroutili hlavama – jako by chtěl někdo skandalizovat zubaře, který trvá na tom, že se pacientovi nejprve podívá do úst, když ten si přece přišel jen pro brufen. A kdyby šlo o zubaře ze Šmuclerova Asklepionu, už se rýsuje kauza, že 🙂

    Odpovědět

  • obchodnik

    23 července, 2008

    me tam zarazilo to, ze pozadujete 15 kontaktu. myslel sem, ze tohle patri OVB. takze pokud nechci aby vas poradce kontaktoval moje zname, mam u vas smulu?

    Odpovědět

  • OVBák

    23 července, 2008

    Co se týče doporučení,záleží na tom, v jaké fázi si o něj poradce klientovi řekne. Jestli si dobře vzpomínám, tak Petr Šafránek při jedné z příležitostí testování finančních poradců vyjádřil názor, že požadovat doporučení na první schůzce z klientem, je naprosto nehorázné. Jak má klient vědět, co pro něj poradce udělal. Já sám to odmítám a o kontakty si říkám, až po uzavření smluv a v některých případech až na prvním servisním termínu. Kdybych byl klientem a poradce by na prvním termínu po „sběru“ dat po mě chtěl 15 doporučení, vyrazil bych ho z bytu. Ovšem po odvedené práci, kdy se potenciální klient stává opravdovým klientem, je nutné o doporučení požádat. Na studené kontakty je odborníkem snad jen pan Hanzl, já bohužel moc ne:-)

    Odpovědět

  • Loki

    23 července, 2008

    Pokud vás práce poradce nezaujme, tak s ním nemusíte spolupracovat a tudíž ani dávat kontakty.

    Odpovědět

  • obchodnik

    23 července, 2008

    ale pokud „zaujme“ resp. splni to co jsem chtel. tedy treba potrebuju ruzne pojistky atd ale proste nechci dat kontakt? proc musim nechat otravovat moje zname? jde se dohodnout, ze za sluzbu zaplatim?
    je to vse spis hypoteticka rovina, ja poradce nikdy nevyuzuju, jen me zajima jestli to jde i jinak

    Odpovědět

  • Ondřej Hrachový

    23 července, 2008

    Kdyby lidi byli zvyklí chodit k finančním poradcům místo do bank a pojišťoven, byl by Váš názor naprosto logický, nicméně víme jaký je na trhu „bordel“, takže nevidím jiný důvod, než si o doporučení říct a brát ho právě jako součást platby.

    Odpovědět

  • Max

    23 července, 2008

    Přesně tak. Kdyby byli lidi zvyklí chodit k finančním poradcům a tuto schůzku si normálně zaplatit jako čas právníka nebo kadeřnice, tak není důvod si o doporučení říkat. Protože o mě stejně ten člověk řekne známým i když už platil penězi. To, že poradce dostane doporučení na známé klienta je forma jednak platby, ale také určité zpětné vazby, zda pro klienta byla schůzka na tolik zajímavá, že jí může doporučit i svým známým. Dobří poradci když se zeptají klienta zda byla první(!) schůzka zajímavá a lze jí doporučit, tak také mohou odejít s třiceti, čtyřiceti dobrými kontakty aniž by si o počet řekli a tito lidé se na ně budou těšit – klient rád službu doporučí.
    Nebo chce snad někdo tvrdit opak?
    Klient nepozná užitek služby okamžitě, to je otázka let, ale pozná, zda byla schůzka příjemná. Nedoporučuje v zásadě tedy finanční poradenství, ale dojem ze schůzky. A ten je podmíněn i tím, že se klient něco dozvěděl o mě, něco nového z finančního trhu – jiný pohled na běžné finanční záležitosti. Asi nedoporučí schůzku, kdy mu budu svítit lampičkou do „ksichtu“ a lámat z něj osobní údaje a patnáct kontaktů. Z toho by se exponenciální růst počtu klientů a smluv asi těžko dal udržet

  • Adam

    23 července, 2008

    Na svém webu EURO píše že schůzka byla zcela regulérní a to s cílem probrat řešení hypotéky redaktora|autora článku. To že by musel stejné údaje předat u banky je pro něj buď nepodstatné a tím je článek jenom házením špíny na P4LF nebo je opravdu velmi velmi naivní. Pro mě případ kdy bych uvítal obdobu slovenského tiskového zákona, tohle si seriózní tisk, resp. redaktor kterému záleží na dobrém jménu nemůže dovolit.

    Odpovědět

  • Michal Rychter

    22 července, 2008

    Vazeni, zda se mi to, nebo je to dalsi vatovy clanek tehle okurkove sezony? Neznam poradce, ktery by nepracoval s rodnymi cisly. Vim, ze sem tam je klient na tato data citlivejsi a tak je mozne docasne vyresit tento problem duvery pouze datumem narozeni. V dusledku ale vzdy rodne cislo pri sepisovani smluv projde poradci rukama…

    Odpovědět

  • Anonym

    22 července, 2008

    Ono je treba rozlisovat ucel pro zpracovavani dat. Paklize je ucelem vypracovani analyzy, planu apod., pak rodne cislo nepotrebujete. Paklize jde o zprostredkovani smluvniho vztahu s nejakym financnim ustavem, pak se zde samozrejme rodne cislo uvadi jako identifikace osoby, ale tato data nijak poradce nezpracovava. Pouze klient vyplnuje pro ucely financniho ustavu.

    Nejsem pravnik, k tomuto by se museli vice vyjadrit lide z UOOU (viz i v textu zpravy). Ale prijde mi logicke, ze poradce nema vubec pravo chtit po klientovi rodne cislo, je to udaj, ktery by nemel vubec zpracovavat, archivovat atd.

    Ja treba po svych zakaznicich rodne cislo nepozaduji az do doby podpisu smlouvy mezi zakaznikem a mnou, resp. FINEZ Investment Management. Pokud by poradce uzaviral s klientem nejakou smlouvu (ciste mezi nimi), pak by to byla jina. Pro zprostredkovani smlouvy se treti stranou ale rodne cislo zpracovavat nepotrebujete.

    P.S. To, ze Vam projde RC rukama, jeste neznamena, ze s timto udajem pracujete.

    Odpovědět

  • Zdenál

    22 července, 2008

    Divné. Co nejpřesnější údaje přece potřebuje poradce k doporučení práce s penězi. Těžko doporučovat a nevědět, jaké má rodina příjmy, výdaje – klidně i po položkách, zejména v oblasti nájmu. Poradce by měl znát záliby a sporty klienta – vliv na rizkovou skupinu při ochraně příjmu. Rodná čísla vidí i v dřívějších smlouvách klienta, pokud nějaké jsou-ty by si měl přece projít, aby věděl,jak jsou nyní dány karty. Pro práci s citlivými daty by měl mít svolení od ÚOOÚ (musí o to zažádat, jsou na to tiskopisy-nebo aspoň byly)- buď mu odpoví, že může úředně pracovat s citlivými daty anebo odpoví v duchu, že toto povolení má zastřešující společnost, pro kterou pracuje. Jako jednotlivec pak musí dbát ochrany – vstup do PC při spuštění přes heslo, tiskopisy uložené v uzamčeném prostoru. Nakolik to je či není efektivně bezpečné je jiná věc, ale takto to aspoň bývalo … Pokud má splněno poradce toto, nic neporušuje.RČ není třeba při analýze,ale prosím vás – to myslíte, že nelze RČ zjistit? V době náhledů do katastru, do obchodního rejstříku, do registru dlužníků apod.?

    Odpovědět

  • Max

    22 července, 2008

    …a nejvtipnější je DIČ ve tvaru CZ+RČ

    Odpovědět

  • Petr Šafránek

    23 července, 2008

    Předmětný článek byl bohužel pěkný úlet. AFIZ má k dispozici oficiální dokumentaci používanou společností Partners pro analýzu klientů a ta obsahuje výhradně data narození, nikoliv rodná čísla!

    Odpovědět