16. 01. 2018
Investiční trefy roku 2017: akcie, virtuální měny, nemovitosti
Globální ekonomice se daří, nezaměstnanost se snižuje, poptávka spotřebitelů stoupá, tržby a zisky firem rostou. To vše jsou faktory, které mluví pro to, abychom označili letošní rok z pohledu celosvětového hospodářství za úspěšný. Kteří investoři si mohou pogratulovat, že vložili své prostředky do správných aktiv?
Nepřijdou-li na trh žádné velké turbulence, což se už do konce prosince neočekává, navléknou si akcioví investoři na vítěznou šňůru posledních let další korálek. Například americké akciové indexy rostou už devátým rokem v řadě. Dow Jonesův i S&P 500 index se oba dostaly na nová maxima a připisují více jak 25procentní, respektive 20procentní zhodnocení. Investoři jsou optimističtí i s ohledem na chystanou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která má mimo jiné snížit americkým firmám daně.
Také český index PX50 se pohybuje poblíž svých pětiletých maxim a pražská burza si od začátku roku připsala 15 procent (a dalších 6 procent při započtení dividend). Tahouny poslední týdnů jsou především akcie ČEZ, Unipetrolu či likérky Stock.
Rok kryptoměn
Závěr roku patří jednoznačně kryptoměnám, především bitcoinu, který si letos připsal zhodnocení přesahující 1900 procent. Otázkou ale je, jestli v případě virtuálních měn můžeme mluvit skutečně o investování. Nabízí se spíše přirovnání ke spekulaci či k obchodování. Při pohledu na roční graf vývoje kurzu bitcoinu uvidíme v posledních měsících prudkou křivku vzhůru, kdy cena bitcoinu atakuje hranici 20 000 dolarů. Když se zaměříme na jednotlivé týdny, je zjevné, že je to pořádně divoká jízda. Nejsou výjimkou pády a vzestupy o desítky procent v řádech dnů, ne-li hodin. Ne každý investor, obzvlášť ten konzervativní, má na takovou horskou dráhu nervy.
REKLAMA
Poptávka je značná, ale stále častěji se začíná v souvislosti s bitcoinem upozorňovat na nafukující se bublinu. Známá poučka zní, že když se už i v hlavních zpravodajských relacích nebo třeba v křesle u kadeřníka začne mluvit o nějakém aktivu jako o výhodné investici, začíná se bublina nebezpečně blížit prasknutí. Ti, kdo nakoupí bitcoin za současné vysoké ceny, by se tak mohli rázem ocitnout v poli poražených.
Nemovitosti na strop zatím nenarazily
Na velmi slušné zhodnocení dosáhli i majitelé nemovitostí, jejichž ceny rostou v Česku nejvíc ze všech zemí EU. Rodinné domy zdražily od začátku roku do konce října v průměru o 13,5 procenta, v případě bytů to je 7,2 procenta. Například v Praze ale ceny nových bytů vzrostly oproti loňskému roku o necelou pětinu a pro běžné zájemce o vlastní bydlení nebo menší investory se už byty v hlavním městě stávají hůře dostupnými, respektive méně výnosnými i kvůli dražším hypotékám a přísnější regulaci ze strany ČNB. Poptávku po nemovitostech ve velkých městech podporují právě i investiční záměry. Jen v Praze se podle výzkumu společnosti EKOSPOL prodají čtyři z deseti bytů na investici. Tento trend umocňuje i obliba služeb pro poskytování krátkodobých pronájmů, především platformy Airbnb.
Alternativou pro ty, kdo chtějí investovat do nemovitostí, ale odrazují je současné vysoké ceny či starosti se sháněním nájemníků a údržbou, jsou nemovitostní podílové fondy, případně fondy kvalifikovaných investorů. Výhodou profesionálně spravovaných fondů je, že člověk se stává vlastníkem podílu v komerčních nemovitostech, jako jsou například nákupní centra nebo administrativní budovy, ve kterých se pronajímají prostory většímu počtu nájemníků. Riziko výpadku příjmů je tak více rozloženo. U nemovitostních fondů se zhodnocení pohybuje zpravidla okolo 3 procent za rok v případě otevřených podílových fondů a až 6 procent za rok u fondů kvalifikovaných investorů. V některých případech může být zhodnocení vyšší v závislosti na investiční strategii a zvoleném rizikovém profilu.
Martin Skalický, ředitel Fondu kvalifikovaných investorů EDULIOS