06. 02. 2018
Rajdl: Významní investoři mají pocit, že mejdan spěje ke konci
Během pondělního obchodování zaznamenaly americké akciové indexy nejhlubší propad za posledních více než 5 let. Index S&P 500 uzavřel na hodnotě nižší o cca 4,1 % a Dow Jones Industrial Average o 4,6 %. Dnešní obchodování na evropských a asijských burzách na tento vývoj navazuje obdobným poklesem. K posledním takto významným poklesům akciového trhu došlo naposledy v srpnu 2011 a za poslední roky jsme byli naopak svědky extrémně nízké volatility a vytrvalého růstu cen akcií v důsledku uvolněné měnové politiky prakticky všech významných centrálních bank.
Za startovní impuls současné korekce jsou v médiích označovány obavy investorů z negativních dopadů růstu inflace a úrokových sazeb na americkou ekonomiku. Koncem minulého týdne překvapil trh práce v USA vyšší tvorbou pracovních míst a rychlejším růstem mezd, což podpořilo prozření investorů, že inflace se nemusí držet při zemi už příliš dlouho a Fed tak bude reagovat utažením měnové politiky. Stručně řečeno se tedy dá říci, že někteří významní investoři začali mít pocit, že dosavadní mejdan může spět ke konci.
Kryptoměny zažívají pád z cenových výšin
Současná korekce je v zásadě jen běžným projevem vlastností akciového trhu. Právě předchozí nízká volatilita a po několik let téměř bez škobrtnutí trvající růst by se daly označit za nenormální. Pokud by investoři získali pocit, že v USA se budou rychleji zvedat úrokové sazby, lze očekávat, že další pokračování korekce by se nevyhnulo žádnému z trhů od akcií přes dluhopisy až po některé z moderních spekulativních hraček, jako jsou kryptoměny, kde jejich uživatelé už pár týdnů mají možnost sledovat pád z cenových výšin.
Nezbývá než doufat, že se Fed nezalekne vysoké volatility akcií a nebude se snažit ochránit Wall Street před ztrátami. Současné úrovně cen většiny investičních aktiv na trzích již jsou delší dobu považovány za přemrštěné a další růst by jen vytvářely nebezpečnou úroveň, ze které by mohly spadnout a napáchat po související panice skutečné škody v reálné ekonomice přes zamrznutí úvěrových trhů. Fed by s otálením normalizace měnové politiky jen přiživoval pokračování růstu cen aktiv a neměl by k dispozici prakticky žádné z běžných nástrojů v situaci, až budou potřebovat pomoc nikoliv spekulanti hrající si s rizikovými aktivy, ale subjekty reálné ekonomiky.
To, že současnou korekci v zásadě pomohly odstartovat informace, že se ekonomice USA daří dobře, jen svědčí o tom, jak již byli investoři napjatí. O ozdravné korekci však platí, že čím dříve přijde, tím lépe. Pokud se Fed nezalekne jejího průběhu, tak za pár let bude její dopad znát jen v tom, že se současný americký prezident nebude tak často chlubit vývojem cen akcií po jeho nástupu do úřadu.
REKLAMA
Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum