CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Zámečník

28. 03. 2018

0 komentářů

Akciové fondy: Výsledky v předvečer obchodní války

 

Protekcionismus a obchodní války nesvědčí snad nikomu a ničemu. A už vůbec ne akciovým trhům. Akciové fondy v březnu klesly… ale poměrně neznatelně k tomu, co je ještě čeká.

Loading



 

Donald Trump v minulém týdnu rozehrál nebezpečnou hru. Chce chránit vnitřní trh Spojených států zavedením cel. Výsledek? Hodnota i amerických společností propadla. Evropská unie si sice vymínila (zatím dočasnou) výjimku, ale ani Čína si nechce nechat omezení volného obchodu líbit. Obchodní válka je na spadnutí.

Omezení mezinárodního obchodu nesvědčí akciovým společnostem. Jejich hodnota tak začala klesat spolu s cenou jednotlivých akcií. A v návaznosti na to klesá i hodnota akciových podílových fondů. V březnu (do 20. 3. 2018) zatím jen minimálně. Index ICZ pravidelného investování poklesl jen o 0,12 % na 1089,4 bodu. Jestli se ale politické mračno nerozežene a obchodní válka nabere plných obrátek, je pravděpodobný další pokles, který se může podobat i volnému pádu.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Index ICZ - březen 2018: 1089,4 bodu

Zdroj: Investujeme.cz

Zlaté fondy padaly a Čína rostla

V předvečer obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou dopadl poněkud překvapivě. Akciové fondy zaměřené na čínské akcie se umístily s masivní převahou v první desítce nejúspěšnějších fondů. Naopak akcie těžařů zlata hrají první housle mezi nejméně úspěšnými fondy a navázaly tak na předešlý nepříznivý měsíc. Je pravděpodobné, že v příštím měsíci si situace otočí.

Vývoj ceny zlata od vyhlášení nové celní politiky Trumpovy administrativy nasvědčuje obavě z růstu rizika a poklesu cen akcií. Zlato jen za minulý týden přidalo k ceně téměř 40 USD/oz. a několikrát atakovalo hranici 1 350 USD/oz. Na tento vývoj reagují i akcie těžařů zlata.

Vedle těžařů zlata se s nejhlubšími poklesy postavila nesourodá směsice podílových fondů. Nejvíce propadl fond zaměřený na indonéské akcie, v první (poslední) desítce jsou dále fondy zaměřené na Francii, střední a východní Evropu a Brazílii a Latinskou Ameriku.

Tabulka 1: Podílové fondy s největším poklesem v uplynulém měsíci

Podílový fond  Znehodnocení mezi           20. 2. 2018 a 20. 3. 2018
Parvest Equity Indonesia USD -8,02%
FF – France A-ACC-EUR -5,46%
BGF World Gold Fund -5,14%
BGF World Mining Fund -4,57%
Generali Investments SICAV Central & Eastern European equity DX (EUR) -4,43%
Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD) -4,39%
Aberdeen Global – Brazil Equity (USD) -4,20%
NN (L) Latin America Equity -3,79%
NN (L) Materials (CZK)* -3,60%
AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD -3,43%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Technologie vedou…

Fondy zaměřené na čínské akciové společnosti zaujaly 6 z 10 pozic nejrůstovějších fondů. I další pozice patřily Asii – jednu získal fond zacílený na Jižní Koreu, která zažívá klidnější období po uklidnění politického napětí se severním sousedem, a jednu fond zaměřený na jižní a východní Asii.

Mezi nejziskovějšími ovšem byly i dva fondy z jiného soudku – zaměřené na akcie technologických společností. V jejich případě se může jednat o běžnou volatilitu. Technologie patří mezi nejkolísavější obory na světových burzách.

Tabulka 2: Podílové fondy s největším růstem v uplynulém měsíci

Podílový fond  Zhodnocení mezi           20. 2. 2018 a 20. 3. 2018
Franklin Technology 5,31%
AMUNDI FUNDS EQUITY GREATER CHINA USD 5,29%
Parvest Equity World Technology EUR 5,05%
NN (L) Greater China Equity 4,58%
Parvest Equity China 4,41%
FF – China Opportunities A-ACC-EUR 4,21%
Templeton Korea 4,12%
Aberdeen Global – Chinese Equity 4,11%
FF – South East Asia Fund A-ACC-EUR 4,08%
FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR 3,84%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Obchodní válka – příležitost pro pravidelné investice

Rozpoutá-li se obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou (či celým zbytkem světa), dojde pravděpodobně k nemalému propadu cen akcií. Částečně bude pokles ovlivněn reálnými fundamenty (poklesne zisk firem z důvodu vyšších cel a menších obchodních příležitostí), ovšem částečně se bude jednat o psychologický výprodej.

Bude-li obchodní válka zahájena, bude muset být i ukončena. I Donald Trump si prostřednictvím svých poradců musí dříve či později uvědomit, že sice krátkodobě může svým spřáteleným korporacím přihrát vyšší zisky, dlouhodobě ale bude i USA ztrácet. Navíc americký prezident (na rozdíl od čínského prezidenta a novodobého ruského cara) nemá neomezenou dobu vládnutí. A pak se ceny narovnají a akcie opět porostou.

Dočasný propad akcií je přitom vítanou příležitostí k nákupu. Je to podobné jako výprodeje v obchodních domech. Proč kupovat akcie za plnou cenu, když je ve výprodejích mohu koupit za polovic? Při pravidelném investování se navíc projeví výrazný efekt průměrování investic – ve výprodeji nakoupíte za stejný objem peněz více akcií či podílových listů. A to se počítá.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *