Rčení o noční můře zde platí to doslova, protože taková mezera v obchodování se objevuje nejčastěji v době, kdy se na trhu neobchoduje, což bývá často v noci. Rozdíl mezi zavírací cenou jednoho dne a otevírací cenou následujícího dne může být někdy skutečně obrovský a v tomto případě nemusí pomoci ani stop lossy, které by případnou ztrátu korigovaly.
Komodity, obchodované na burzách prostřednictvím futures kontraktů nebo na mimoburzovních trzích, reagují na množství informací týkajících se úrody, počasí, ale i politiky apod. Tyto důležité a „cenotvorné“ informace se ale nemusí objevovat pouze v době, kdy se obchoduje, ale i mimo obchodní hodiny. Reakce na informaci, na níž nemohli obchodníci zareagovat promptně (pokud k tomu připočteme i psychologický moment) pak může být skutečně přehnaná a vyústí právě do takového gapu.
U běžných gapů zpravidla dochází k situaci, že se cena po určitém čase vrátí na původní hodnotu a gap se tak „vyplní“. Zkušenější obchodníci mohou tyto situace využívat ve svůj prospěch tím, že do trhů vstupují právě v čase, kdy dojde k vytvoření gapu. Někdy je však potřeba větší trpělivosti, protože gap může znamenat i začátek určitého trendu (průlomový gap, který vzniká při prolomení určité technické formace, nebo silné úrovně podpory/resistence) a jeho vyplnění je otázkou delší doby.
hodinový graf kukuřice
Zdroj: X-Trader
Gapy však nevznikají pouze v čase, kdy jsou trhy zavřené, klidně se může stát, že mezera se objeví i v průběhu obchodního dne, většinou po zveřejnění zprávy, která vyvolá na trhu velký rozruch nebo paniku (takový příklad velmi rychle vyplněného gapu v průběhu dne můžeme vidět na prvním hodinovém grafu kukuřice vlevo).
V aplikaci X-Trader se s gapy můžeme nejčastěji setkávat u zemědělských komodit, které jsou zde navázané na kontrakty obchodované na chicagské komoditní burze CBOT, případně také na průmyslových kovech. Jejich produkce totiž probíhá po celém světě a důležité zprávy tak mohou přijít prakticky kdykoli. Obchodní hodiny s těmito instrumenty však netrvají celý den, a tak je prostor pro vznik gapů mnohem větší.
hodinový graf sojové boby
Zdroj: X-Trader
Pěkný vyplněný gap můžeme sledovat na hodinovém grafu kontraktu sojových bobů. Tento gap byl vyplněn v průběhu několika dnů. Bohužel, kvůli překročení obchodních limitů na burze CBOT bylo obchodování s tímto nástrojem prostřednictvím aplikace X-Trader dne 1. 4. pozastaveno. Toto je ale extrémní příklad.
REKLAMA
půlhodinový graf kukuřice
Zdroj: X-Trader
Další vyplněný gap je rovněž vidět na půlhodinovém grafu kukuřice. Tento gap vznikl v průběhu víkendu, který je na vznik gapů nejvíce náchylný. Tento výkyv naštěstí nebyl tak výrazný, aby došlo k přerušení obchodování, a obchodníci tak mohli tuto situaci využít ve svůj prospěch. Poslední jednodenní gap vidíme na hodinovém grafu mědi, který byl vyplněn v průběhu několika hodin.
hodinový graf měď
Zdroj: X-Trader
Co dnes můžeme čekat?
Nepříjemným překvapením dnes byla makrodata z Velké Británie v podobě výsledků indexu cen domů (Halifax House Price Index), od největší britské hypoteční společnosti Halifax, které odsoudily libru na další nečekaný propad. Dnes bych byl opatrný kolem osmé hodiny večerní, když bude zveřejněn záznam z jednání o úrokové politice USA (FOMC minutes), které mohou výrazně zahýbat měnovými páry, v nichž je jednou z měn americký dolar. Pár EUR/USD se nám stále drží na konci trojúhelníku a právě zmiňované FOMC minutes by mohly nastolit další směr.
4hodinový graf EUR/USD dnes v 17:00
Zdroj: X-Trader
REKLAMA
Dalšími nástroji, kde se tato událost může projevit jsou i komodity, jako drahé kovy, které dnes rovněž hledají další směr a vývoj na trhu s dolarem jim může hodně napovědět. Ropa v průběhu včerejška a dneška dosáhla očekávaného vrcholu u ceny 107,7 USD, není ale vyloučeno, že v nejbližší době bude toto maximum nadále atakovat.
4hodinový graf ropa dnes v 17:00
Investujeme.cz je mediálním partnerem soutěže.
Zdroj: X-Trader