04. 05. 2018
Prognóza ČNB: Ještě rychleji a s ještě nižší inflací
Případné pomalejší posilování koruny může vytvořit prostor pro rychlejší růst úrokových sazeb. A ještě pro úplnost…, pokud jej nevykompenzuje nějaký jiný faktor srážející inflaci dále pod cíl či prognózu. Asi takto se dá zjednodušeně shrnout poselství z květnového zasedání bankovní rady, od kterého se nečekalo žádné překvapující rozhodnutí, ale především postoj ČNB k aktuálnímu vývoji kurzu koruny.
Bankovní rada se tentokrát rozhodovala pod dojmy nové prognózy, která je v některých směrech ještě optimističtější než ta únorová. Především pokud jde o vyšší ekonomický růst doprovázený nižší inflací navzdory tomu, jak uvedl guvernér, že „domácí inflační tlaky zůstávají silné“ a „projevuje se v nich výrazná mzdová dynamika v podmínkách rychlého růstu české ekonomiky“. Jak se zdá, z dosud ne zcela zveřejněné prognózy, ČNB i nadále spoléhá na protiinflační vliv posilující koruny a na odeznívání dřívějších proinflačních faktorů jako bylo zavedení EET nebo zdražování potravin.
Právě kurz, respektive postoj ČNB k němu byl tím hlavním, co trhy zajímá nejvíce. Centrální banka i nadále předpokládá, že díky úrokovému diferenciálu bude koruna postupně posilovat v letošním i v příštím roce. Ne sice tak rychle, jak vycházelo z únorové prognózy, která očekávala kurz ve druhém čtvrtletí letošního roku na úrovni 24,90 EUR/CZK, ale i tak by měl průměrný kurz koruny vůči euru v posledním kvartále roku dosahovat 24,60 a ve stejném období příštího roku 24,30.
K tomu se dá dodat jen to, že centrální banka i nadále ve svém výhledu spoléhá na další příliv (spekulativního) zahraničního kapitálu. Aktuální odchylka tržního kurzu od prognózy ČNB neznepokojuje a nejspíše ji považuje jen za dočasnou. Pouze pokud by přetrvávala po delší dobu, zvýšila by se pravděpodobnost dřívějšího zásahu v podobě navýšení úrokových sazeb.
ČNB nicméně předpokládá, že v příštím roce by měla sazby zvyšovat pomaleji, než naznačovala únorová prognóza. Průměrný tříměsíční PRIBOR by tak měl ve čtvrtém čtvrtletí 2019 dosáhnout 2,1 %. Za posledního půl roku tak ČNB snížila prognózu této sazby o sedm desetin procentního bodu a přiblížila se tak našemu odhadu počítajícímu s pomalejším než dříve prezentovaným utahováním měnové politiky.
REKLAMA
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance