CZK/€ inf%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

09. 05. 2018

0 komentářů

Jáč: Česká ekonomika nezopakuje loňský silný růst HDP (4,6 %)

 

Saldo zahraničního obchodu se v březnu meziročně zhoršilo třetí měsíc v řadě, negativní vliv má především meziroční vývoj salda obchodu s motorovými vozidly. Meziroční propad hlásí vývozy i dovozy, v případě března jde ale velká část tohoto poklesu nepochybně na vrub nižšího počtu pracovních dní. Nicméně, letošní první čtvrtletí bylo také ve znamení slabších čísle o průmyslových objednávkách a průmyslové výrobě v Německu a bude důležité, zda data z Německa v dalších měsících v tomto ohledu naznačí zlepšení.

Loading



 


Zpomalení tempa růstu vývoz a dovozů či dokonce přímo jejich meziroční pokles by byl významným signálem, že tempo růstu české ekonomiky zpomaluje. Nicméně, data za březen je v tomto ohledu skutečně nutné brát s rezervou, neboť zde zaúřadoval jednak nižší počet pracovních dní a také načasování velikonočních svátků.Průzkumy vesměs naznačují, že aktivita v tuzemském průmyslu i nadále roste, což by mělo být ve druhém čtvrtletí patrné také na statistice zahraničního obchodu, včetně exportů.

Zároveň ale data za letošní první čtvrtletí naznačují, že česká ekonomika nezopakuje loňský silný růst HDP (4,6 %). Osobně očekávám, že růst HDP za celý rok 2018 zpomalí pod úroveň 3,5 %.

Detailní pohled na vývoj zahraničního obchodu hlásí, že saldo obchodní bilance se meziročně zhoršilo především u obchodu s motorovými vozidly. Při pohledu na mapy našich hlavních exportních trhů stojí za zmínku výrazný pokles exportů do Německa a Slovenska, a také do Spojeného království a USA. Saldo obchodu se zhoršilo především u obchodu s členskými ekonomikami Evropské unie – v tomto ohledu stojí za zmínku Německo, ale také Spojené království.

Celkově lze konstatovat, že vývoj salda zahraničního obchodu zůstává příznivý, navzdory meziročnímu poklesu přebytku, jenž byl v letošním prvním čtvrtletí. Za celý letošní rok se nicméně přebytek zahraničního obchodu zřejmě sníží z úrovně 149 miliard korun, jež byla v národním pojení vykázána v roce 2017. Celoroční přebytek by přesto měl být letos i tak výrazný, zhruba v intervalu 120 až 130 miliard korun. Za zhoršením salda budou jak ceny komodit (ropa), tak o něco slabší růst poptávky v eurozóně, kombinovaný s i nadále velmi silnou domácí poptávkou v české ekonomice a s posílením koruny.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *