09. 05. 2018
Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem, ceny ropy rostou
- Americký prezident Donald Trump včera odstoupil od jaderné dohody s Íránem
- Dohoda s Íránem byla uzavřená Barackem Obamou v roce 2015
- Aktuální situace vyvolala jen malé pohyby měn
- Očekává se, že zásoby ropy ve třetím čtvrtletí klesnou o 200 – 700 tisíc barelů za den
Ceny ropy po zveřejnění této zprávy mírně vzrostly. Obchodníci si však kladou otázku, zda není současný růst už přehnaný. Přestože podle mého názoru a vzhledem k technickým ukazatelům černé zlato ještě stále není předražené, blíží se k svému stropu.
Z fundamentálního pohledu závisí schopnost ropy udržet se na aktuálních úrovních od její schopnosti uchovat si aktuální geopolitickou rizikovou prémii. Ta vznikla při ukončení íránského jaderného programu a poklesu venezuelské produkce. Celkově se zdá, že ropa se bude držet v teritoriu 71 až 82 dolarů za barel. Její budoucí vývoj je však z velké míry nepředvídatelný, protože cenu ovlivňuje mnoho politických zásahů a geografických rizik.
Cena ropy bude v budoucnu záviset především na následujících faktorech:
- Pokračování pozitivních zpráv podporujících nákup ropy. Pro zachování ceny je potřebné vyrovnat likvidaci objednávek černého zlata vlastněných mnohými fondy.
- Vyšší ceny mají tendenci přilákat větší investice a vyšší produkci mimo OPEC (USA, Kanada, Brazílie). Vysoké ceny zároveň negativně ovlivňují spotřebitelskou poptávku v důsledku vyšších cen benzínu. Je třeba mít na paměti, že mnohé země na rozvíjejících trzích v posledních letech snížily, anebo úplně zrušily dotace na pohonné hmoty. Spotřebitelé z těchto zemí v důsledku silnějšího dolaru už pocítili rostoucí ceny a jejich plný vliv ještě pocítí. Jako příklad uvádím porovnání nárůstu cen od začátku roku v lokálních měnách: Indie + 24 %, Indonésie + 22 %, Turecko + 33 %.
- Dohodnou se OPEC a Rusko na dřívějším zrušení produkčního stropu vzhledem ke stáhnutí íránské ropy z trhu? Zodpovězení této otázky je velmi důležité.
Vstoupí Aramco na burzu?
REKLAMA
Dalším faktorem z dlouhodobého hlediska je vstup na burzu (IPO) saudského ropného giganta Aramco. Klíčové bude to, zda se výhled na globální hospodářsky růst vyrovná s rostoucími cenami černého zlata. Některé velmi zadlužené rozvíjející se země už totiž začínají pociťovat účinky otráveného koktejlu silného dolaru a rostoucích nákladů na financování. Jakékoliv náznaky zpomalení růstu světové spotřeby by pravděpodobně znamenaly přehodnocení strategie Saudské Arábie, která by chtěla zakotvit cenu ropy na úrovni 80 dolarů za barel.
Autor: Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank