CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Zdeněk Santler

24. 05. 2018

18 komentářů

Jak rozvíjet finanční poradce a odborníky na finančním trhu

 

Před mnoha lety jsem z pozice HR manažera interní obchodní sítě velké pojišťovny řídil nábor, rozvoj a retenci více než 1200 poradců a 150 manažerů. Náš HR tým měl více než 30 pracovníků a nemalé cíle.

Loading



 

Byla to doba, kdy se kladl extrémní důraz na růst obchodních sítí – interních i externích. Za jediný rok jsme přivedli více než 700 nových finančních poradců. Paradoxem bylo to, že obchodní síť nerostla tak dynamicky jako nábor nových poradců. Důvody byly zřejmé – vysoká fluktuace a produktivní retence nových poradců (z vlastních zkušeností vím, že pokud po roce zůstane aspoň 30 % úspěšných nováčků, kteří se prací uživí, lze hovořit o úspěchu). V té době jsme měli skvěle propracovaný adaptační proces, školení pro nováčky apod.

S odstupem času si uvědomuji, že jsme v té době soustředili možná až moc pozornosti na nováčky a stabilním poradcům, kteří u nás pracovali tři a více let, jsme až na produktová školení moc péče nevěnovali. Přitom zde platí totéž, co u klientů – udržet stávajícího klienta je možná důležitější než získat nového a nalézt optimální rovnováhu mezi retencí a růstem není snadné. Přitom je zřejmé, že ucelený vzdělávací program je velmi důležitým retenčním nástrojem.

Poradci neodchází ke konkurenci pouze z důvodu, že dostanou o fous vyšší provizi. V té době na trhu ještě neexistovala dostupná certifikace nebo ucelený vzdělávací program pro finanční poradce, tak jsme si jej museli kreativně vymýšlet sami. Zaváděli jsme blended learning (kombinaci e-learningu a prezenčních kurzů, které kombinovali hard a soft skills) a vydávali interní certifikáty. Myslím, že podobně to fungovalo všude.

V posledních 8 letech se změnily zásadně dvě věci. Přišly první sektorové zkoušky (penze, úvěry, investice v podobě makléřských zkoušek a jejich odnož IP-KI pro finanční poradce) a další přijdou velmi brzy (nové investice dle ZPKT a pojišťovací zkoušky). To jsou zákonné zkoušky, které ověřují odbornost a teoretickou znalost. Nejde o žádný systém, zkoušky jsou oddělené a nemají téměř žádný spojující prvek.

REKLAMA

Druhou změnou byl vstup Evropské asociace pro finanční plánování (EFPA) na český (a později i slovenský) trh. EFPA přinesla první mezinárodně uznávanou zkoušku EFA (European Financial Advisor) na český trh. Tato zkouška je náročná, je to opravdový „master“ degree dle evropských kvalifikačních standardů uznaných Evropskou komisí a za 8 let má tento titul více než 270 profesionálů z řad externích distributorů, pojišťoven a bank. Sama EFPA deklaruje, že optimální počet pro český trh je přibližně 1500 „efáků“ (držitelů EFA).

Rok 2018 je rokem přelomovým. EFPA v jeho průběhu udělí první certifikáty EFP (European Financial Planner), což je nejvyšší možný dosažitelný certifikát v Evropě. Optimální cílový stav je cca 150 držitelů toho prestižního titulu. V roce 2018 EFPA zároveň překonala magickou hranici 30 000 účastníků sektorových zákonných zkoušek a je největším zkušebním centrem v ČR.

Přišel tedy čas představit komplexní vzdělávací program pro finanční poradce a odborníky z finančního trhu, který je symbolizován „certifikační pyramidou“ a přichází poslední chybějící program a titul s názvem PFP (Poradce finančního plánování). Bylo strategickým rozhodnutím s tímto titulem počkat, až většina potenciálních účastníků bude mít aspoň dvě sektorové zkoušky, což je zároveň podmínkou pro absolvování PFP.

PFP je naprosto praktické vzdělávání dostupné pro všechny poradce a specialisty finančního trhu. Jde o kombinaci e-learningu a 2 – 3denního prezenčního kurzu, který propojí znalosti získané v sektorových zkouškách a přidává poradenskou a plánovací nadstavbu, která absolventům umožní komplexnější a profesionálnější obsluhu klienta a následně samozřejmě i vyšší výdělky.

REKLAMA

Velmi zajímavým prvkem je zkouška před komisí, jejímiž členy jsou i držitelé titulu EFA/EFP a která nejen ověřuje znalosti účastníka, ale obsahuje i mentoringovou část a dává účastníkovi jasná doporučení pro další rozvoj.

Klíčovým prvkem je systém následného vzdělávání pro členy EFPA (kurzy, přednášky, konference) a kreditový systém, který EFPA nabízí. Tento systém bude povinný s příchodem pojišťovacích zkoušek a EFPA jej aplikuje již nyní. Příprava na zkoušky EFPA probíhá prostřednictvím akreditovaných partnerů, jako jsou KFP, LIGS, EFAcademy a Flow & Grow. Klienti si mohou vybrat svého partnera pro vzdělávání a pak přichází perfektně připraveni na nezávislou zkoušku přímo k EFPA.

Možností je i varianta akreditace vzdělávacího programu klienta – finanční instituce či distributora – a možnost přípravy na zkoušku vlastními lektory / interní vzdělávací akademií.

Sektorové zkoušky mohou mít mnoho kritiků a vždy je samozřejmě co zlepšovat. Nicméně pozitiva, která přišla, jsou již patrná. Určitě z trhu odešlo mnoho poradců, kteří se touto prací neživili naplno a tomu odpovídala i jejich kvalita. Další velký odliv očekávám s příchodem zejména pojišťovacích zkoušek.

Rozvoj a vzdělávání se dostaly i do podvědomí poradců, kteří naposledy skládali maturitu, pak absolvovali vstupní školení, a jak sami mnohdy přiznávají od té doby „nic moc“. Najednou se musí znovu ponořit do studia, absolvovat nelehkou zkoušku (někteří např. i čtyři a více v období pěti let) a samozřejmě si užít ten příjemný pocit po obdržení certifikátu a úspěšném absolvování.
Vzdělávací pyramida: sektorové zkoušky, PFP, EFA, EFP, CFP

Sektorovými zkouškami tedy vše začíná, zároveň dle průzkumu (mezi poradci a HR týmy) přibližně 25 % absolventů sektorových zkoušek chce získané znalosti dále rozvíjet. Není lepší argument pro vzdělávání než výstup z nedávného průzkumu KFP, kde velká většina držitelů titulu EFA říká, že díky EFA má vyšší příjmy (nejčastěji o 20 %) a dostává se k náročnější a bonitnější klientele.

Jako bývalý HR manager finanční instituce a zároveň místopředseda Rady EFPA ČR velmi oceňuji, že na českém trhu konečně existuje ucelený systém komplexního vzdělávání, rozvoje a certifikace pro finanční poradce, specialisty a odborníky z oblasti finančního trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 18 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Otpornik

    24 května, 2018

    Ze by se ten výborný systém zkoušek blbě prodával?

    Odpovědět

  • Insider

    24 května, 2018

    Vidím, že nejsem sám, koho to při čtení tohoto článku napadlo…jako by chyběly další ovečky, co zaplatí necelých sto tisíc korun za onen úžasný a klientům dveře otevírající certifikát. Bohužel chybí i druhá strana mince, tj. zkuste se pár majitelů tohoto certifikátu zeptat na jiný než odborný přínos, zda by do toho opět šli a za jak dlouho (zda vůbec někdy) se jim ona investice vrátila. Osobně dva znám (dnes již bývalí poradci z Partners) a mluví jinak než autor článku. Samozřejmě každého věc, jakým způsobem naloží s necelými sto tisíci, o budoucích „perspektivách“ našeho oboru, kdy přichází jedna regulace a směrnice EU za druhou, se nemá smysl podrobněji rozepisovat.

    Odpovědět

  • Ja

    24 května, 2018

    Melete nesmysly. Zjistěte si, kolik zkouška stojí ve skutečnosti a neplette to s cenou za kurz, tedy za vzdělání. To není povinné.

    Odpovědět

  • Insider

    24 května, 2018

    Milé Já, zjistěte si laskavě, kolik lidí onen slavný kurz udělalo bez přípravného kurzu a pak tu pište něco o mletí nesmyslů. Ano, povinné to jistě není, pak nám tu ale veřejně sdělte, kdo všechno to bez přípravného kurzu udělal, chytrolíne. Nejste z Partners ?

    Odpovědět

  • 24 května, 2018

    to nevím. dost lidí. já určitě. stačí vysoká škola a trošku číst a vzdělávat se, když už v tom radím, ne?

    Odpovědět

  • Zdenek Santler

    24 května, 2018

    Děkuji za optání. Zkoušku si u nás koupilo více než 37.000 účastníků. Mnoho z nich dokonce několik 😉

    Odpovědět

  • Jan

    24 května, 2018

    Osobně si myslím, že je to jen tahák na peníze. Podle poradců, kteří titul mají, pokud to neumíte prodat, víc vám to nevydělá. Znám i několik lidí, kteří jsou v této problamatice úzce zainteresovaní, hlásali a školili odbornost ve finančním plánování a dnes „bouchají smlouvy“, protože finanční plánování není pro každého klienta. A co se týká odbornosti, věřím, že z dobrých 90ti% na to poradce připraví ony certifikační zkoušky a těch zbylých 10% mi opravdu nestojí za 60 000 za přípravný kurz a zkoušku a každoročně nějakých 30 000 za kredity. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že na IPKI jsem se certifikovat u EFPA a jejich kurzy jsou nesmyslně nesrozumitlené a složitě, proto pro obnovu zkoušky na penze jsem si vybral Vector a jejich kurz i zkouška je srozumitelná. Záměrně neuvádím ZSÚ, protože okruh otázek je daná ČNB. Zkrátka EFA titul nemám, protože si myslím, že mi nic nepřinese a neuvažuji o tom, že si ho budu dělat. Klidně mi za to nadávejte, že blábolím nesmysly.

    Odpovědět

  • Insider

    24 května, 2018

    Děkuji za konečně objektivní a od reality neodtržený komentář. A panu Já doporučuji přečíst (ideálně až do konce).

    Odpovědět

  • Zdenek Santler

    24 května, 2018

    Dobrý den, srovnáváte nesrovnatelné. IPKI byla náročná zkouška – odnož makléřských zkoušek, kterou si u nás jen vloni udělalo více než 5.000 účastníků, kteří díky tomu nemusí absolvovat nové investiční zkoušky. Penze je lehká zkouška i u EFPY s úspěšností přes 90%.

    Odpovědět

  • Ruprecht

    24 května, 2018

    Pokud si dobře vzpomínám, tento pán nastoupil do ING pojišťovny (dnes NN pojišťovna) s dalším jistým pánem Martinem H., aby rozvrátili obchodní službu. Hodně zkušených poradců odešlo. Byla to doba, kdy ING prodávala pro klienta „levné“ IŽ/ T150, kde se strhávalo do počátečních jednotek 12 měsíců. Ovšem borci z MLM (OVB, atd.) práskali B150, kde se do počátečních jednotek strhávalo 24 měsíců. A také podle toho vypadaly provize, obchodní služba ING měla pochopitelně nižší. K náboru, pokud mám dobré informace, adekvátní náhrada za odešlé to nebyla, úroveń jednání a chování šla rychle dolů.

    Odpovědět

  • Insider

    24 května, 2018

    Ta doba, kdy se náborovalo doslova všechno, co udrželo tužku a moč, je naštěstí již dávno pryč. Dnes je nesmírně náročné přivést nového člověka do oboru, o poznání méně náročné je stávajícího poradce přetáhnout jinam. Kolega z nejmenovaného broker – poolu se tímto živí a nejúspěšnější je pochopitelně u MLM sítí (Partners, ZFP, Kapitol, Broker Consulting…). I tak je to ale běh na dlouhou trať, zejména pak nejrůznější pseudo – konkurenční doložky schovávající se za různě absolvované semináře, školení, poskytnuté „vzdělání“ a „vypiplání“ poradce. No a s tím, co se teď děje, tj. aktuálně GDPR, připravovaná směrnice IDD na podzim 2018 a další věci, bude čím dál náročnější jednak do oboru kohokoliv dostat a následně ještě těžší jej v oboru po pár měsících či letech udržet. Za životní smlouvy (byť i čistě rizikové) se dnes ručí (pro pojišťovny) nádherných 5 let, koketuje se s rozloženou výplatou provizí u hypotečních úvěrů, stejně jako to navrhují naši bratři na Slovensku (při sjednání 50%, druhý rok 30% a třetí rok zbylých 20%). Do toho připravovaná novela na investice…no comment.

    Odpovědět

  • 24 května, 2018

    ha, vy budete asi fakt velký chcípáček. těší mě, že podobné bytosti to většinou nikam moc nedotáhnou. maximálně do podobných diskusí. 🙂

    Odpovědět

  • Insider

    25 května, 2018

    Když docházejí argumenty, přichází ke slovu urážky a ponižování. Klasika, opět jste milé Já nepřekvapil.

    Odpovědět

  • Ja

    26 května, 2018

    Ano, na takové jako vy nic jiného neplatí. Diskutovat s omezenou a zakomplexovanou bytosti jako jste vy, je přece ztráta času.

    Odpovědět

  • Insider

    28 května, 2018

    Vždyť to píšu milé Já, Vy nikdy nezklamete. Když Vám docházejí argumenty, přichází ke slovu verbální urážky a ponižování. Přeji hezký týden :0)

    Odpovědět

  • Zdenek Santler

    24 května, 2018

    Dobrý den, plete se, já přišel po Martinovi H. a do obchodní služby jsem s vypětím všech sil přijímal nové kolegy místo těch, které předchůdci propustili.

    Odpovědět

  • Ruprecht

    25 května, 2018

    Pokud jste se opravdu s M. H. minul, je namístě omluva.
    Ovšem šťouchnutí si neodpustím – může jít o nerozvážnost mládí – od 2006 obchodní služba byla směrována ke stylu MM, nikoliv k hlubšímu vzdělávání poradců, které nabízíte a propagujete dnes. Tedy pouze k obchodním znalostem, nikoliv hlubšímu vzdělávání v oblasti finančního plánování. Kdysi se mi dostaly do rukou jakési formuláře k finančnímu plánování ING OS, které byly prý používány do 2004. Od 2006 určitě ne. Ale to je historie. OS ING byla možná první v ČR s tímto. Víte, o finanční plánování jsem se trochu zajímal, ale MLM včele s OVB natolig zdeformovaly a zdegenorovaly trh (včetně ovlivnění pojišťovena a dalších), že zde prakticky dlouhou dobu nebylo místo pro solidnější práci.

    Odpovědět

  • Zdenek Santler

    24 května, 2018

    Mnohokrát děkuji všem komentátorům, jsem rád, že jste si přečetli můj článek. Na vysvětlenou:
    1. Kurz PFP, nepovinná příprava za 12.500 Kč, zkouška s mezinárodním certifikátem 2.500 Kč
    2. EFA, příprava cca 60.000 Kč, zkouška 5.000 Kč, k dnešnímu dni 280 držitelů certifikátu z distribuce, pojišťoven a bank.
    3. Ano ve svých působištích jsem vždy ukončoval spolupráci s manažery a poradci, kteří žili pouze z následných provizí, nevzdělávali se a nepečovalino klienta. Mrzí mě, pokud jste to byl zrovna Vy…nebylo to osobní.
    4. Ano, EFA je náročná a stejně jako VŠ není pro každého. Jen prosím, nepoužívejte nefér lživou argumentaci. Seriózní portál typu Investujeme si nezaslouží diskuzi pod článkem jako v bulváru, kde exhibují hateři, kteří nikdy nic nedokázali. Hodně štěstí všem.

    Odpovědět