Kdesi v posmrtném komunistickém životě otevřel Lenin po ránu poslední výtisk Pravdy a zjistil, že ruské akcie posílily za posledních osm let o téměř tři tisíce procent.
Nedaleko ve stejné hale popíjí Mao svůj zelený čaj a dovídá se, že šanghajská burza oznámila za rok 2006 vzedmutí o 130 procent a navíc světový rekord v primární veřejné nabídce akcií za Industrial and Commercial Bank of China ve výši 22 miliard dolarů.
Zatímco Ho Či Min se zhrozil (přestože stále sleduje televizní stanici CNBC), když se dozvěděl, že index vietnamské burzy v roce 2006 zdvojnásobil svou hodnotu.
Bývalí soudruzi byli možná vyděšeni, ale dnešní kapitalisté jsou na tom určitě podobně. Akcie v rozvíjejících se ekonomikách totiž od roku 2003 posilují průměrně o třicet procent ročně, čímž porážejí ty z méně exotických oblastí.
Mexická, asijská i ruská krize z devadesátých let jsou dávno zapomenuty a cenné papíry z rozvíjejících se zemí neustále dosahují závratných rekordů.
REKLAMA
Podle výzkumu firmy Lipper, zabývající se investicemi, přinášely vzájemné fondy z rozvíjejících se trhů v posledních pěti letech průměrně čtyřikrát vyšší roční zisky než akcie diverzifikovaných amerických fondů.
A z dobrých důvodů. Rozvojové trhy, historicky sídlo hyperinflace, si nyní užívají díky rekordním cenám komodit a nově objevené fiskální disciplíně skvělých zisků. Od roku 2001 tyto ekonomiky oznámily trojnásobný průměrný roční ekonomický růst v přepočtu na hlavu ve srovnání se svými rozvinutějšími protějšky a nyní reprezentují čtvrtinu globální produkce.
Cenné papíry v rozvíjejících se trzích jsou „posledním zbytkem zpola upřímného nadšení v byznysu“, říká Jeremy Grantham, proslule opatrný předseda správní rady GMO, firmy investičního managementu z Bostonu, která obhospodařuje portfolia ve výši 127 miliard dolarů.
Příliš mnoho nadšení ovšem přitahuje problémy. Rozvíjející se trhy se v posledních deseti letech zcela nepochybně změnily, ale v poslední době se zdají být přetíženy, takže jakýkoli otřes by mohl způsobit sestup.
Ano, potenciální rozbušky pro pád se změnily, ale přesto tu jsou. Ekonomiky v rozvojovém světě jsou stále silnější, a proto vlády jednají asertivněji jak s firmami, tak se svými sousedy, což zvyšuje politická rizika.
REKLAMA
Peníze, které proudí do těchto ekonomik, posílily některé měny natolik, že to může ohrozit další ekonomický růst. Pokud některá z hrozeb odradí investory, překotná snaha zmizet z trhu může vyvolat bezprecedentní kolaps…
Celý článek najdete v týdeníku Euro